Haber Detayı
27 Ağustos 2020 - Perşembe 16:20 Bu haber 13106 kez okundu
 
İstihdam kaybında Antalya zirvede
Turizm ve tarım kenti olan Antalya’da hizmet sektörü ve tarım istihdamında yaşanan kayıp Türkiye ortalamasının üzerinde. Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır Ağustos ayı meclis toplantısında istihdam kaybını gündeme getirirken, Antalya’da Mayıs 2020’ye göre istidam kaybının yüzde 38’inin Antalya’da yaşandığını söyledi. Temmuz ayı Manavgat Ticaret ve Sanayi (MATSO) Odası meclis toplantısında da MATSO Başkanı Ahmet Boztaş Manavgat’taki istihdam kaybının Haziran 2020 verilerine göre yüzde 70’lerde olduğunu belirtmişti.
EKONOMİ Haberi
İstihdam kaybında Antalya zirvede

Turizmin başkenti sayılan Antalya ve Manavgat’ta Koronavirüs salgını nedeniyle yaşanan istihdam kaybı Türkiye ortalamalarının üzerinde. Ekonomisinin büyük bir dilimi turizm ve hizmet sektörü ile tarım sektörüne dayanan Antalya’da, salgın sürecinde istihdamda yaşanan düşüş normalleşme sürecinde kısmi iyileşme gösterse de henüz yeterli oranda değil.

MATSO Temmuz ayı meclis toplantısında MATSO Başkanı Ahmet Boztaş özellikle turizmde yaşanan istihdam kaybını rakamlarla ifade ederken, kaybın yüzde 70’lerde olduğunu ifade etmiş ve “SGK Haziran ayı beyannamelerine Manavgat 61.405 SGK’lı çalışıyor. Bunun 28.500’ü kısa çalışma ödeneğinden faydalanıyor.  61.405’den 28500’ü düştüğümüz zaman 32905 kişi çalışıyor. Geçen yıl Haziran ayında ise SGK’lı çalışan sayısı 101.465 kişidir. Yani 68.570 kişi işsiz” diye konuşmuştu.

Geçtiğimiz gün Antalya Ticaret Borsası Ağustos ayı meclis toplantısında konuşan ATB Başkanı Ali Çandır da istihdamda Antalya’nın kaybının Türkiye ortalamalarının üzerinde olduğunu vurgulayarak, küçük ve orta boy işletmelerde istihdamı korumanın önemli olduğunu ifade ederek, “Çünkü büyük işletmeler kadar kurumsal ve profesyonel değiliz. İşletmelerimizdeki arkadaşlarımızı bire bir tanırız. Ailelerini biliriz. Birbirimizin derdine ve sevincine ortak oluruz. Hal böyleyken son çareyi de tüketmeden, istihdam kaybını düşünmeyiz. İstihdam ve işsizlik konusunda ilan edilen son rakamlara baktığımızda, alınan tüm önlemlere rağmen, gerek kentimiz gerek ülkemiz için sürdürülebilir bir durumda olmadığımız anlaşılmaktadır. Ekonomisinin yüzde 76’sı hizmet ve yüzde 8’i tarımdan oluşan kentimizde istihdam kayıpları ülke genelinin çok üzerinde olmuştur” dedi. Mayıs 2020’deki istihdam kaybının yüzde 38’lik kısmının Antalya’da yaşandığını belirten Çandır, “Bu kaybın büyük bir bölümü konaklama ve benzeri sektörlerde yaşanmıştır. Böylece Antalya istihdamda en yüksek kayıp veren il olmuştur. Kadın istihdamındaki kayıpta da yüzde 33 ile ilk sırada yer almaktayız” dedi.

Tarımın istihdam kaybını bir nebze olsa da tutmaya çalıştığını ancak yeterli olamadığını bildiren Çandır, hizmet sektörünün ağırlığının bu çabayı boşa çıkardığını söyledi. Çandır, işyeri sayılarındaki azalışın da bu kaybı artırdığını belirtti.

Kaynak: (SS) - Sinan SU Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: İstihdam, kaybında, Antalya, zirvede,
Yorumlar
Haber Yazılımı