Haber Detayı
16 Nisan 2019 - Salı 09:32 Bu haber 2514 kez okundu
 
İstifa baskısına Memur Sen tepkisi
Antalya Büyükşehir Belediyesi'nde çalışan Bem Bir Sen üyelerine istifa baskısı yapıldığını söyleyen Memur Sen İl Temsilcisi Mustafa Çoban, üyelerin başka sendikaya geçirilme çabası içerisine girildiğini işaret etti.
YAŞAM Haberi
İstifa baskısına Memur Sen tepkisi


Antalya Büyükşehir Belediyesi'nde çalışan Bem Bir Sen üyelerine istifa baskısı yapıldığını söyleyen Memur Sen İl Temsilcisi Mustafa Çoban, üyelerin başka sendikaya geçirilme çabası içerisine girildiğini işaret etti.

SENDİKA ÜYELERİNE BASKI

Memur Sen Antalya Temsilcisi Mustafa Çoban, Memur Sen Konfederasyonuna bağlı Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası'nın(Bem Bir Sen) üyelerine belediyeleri kazanan siyasi partilerin yandaşı ve arka bahçesi olan sendikalarca istifa edip kendi sendikalarına geçmeleri yönünde baskı yapıldığını söyledi. Çoban, "Emeği ideolojik bir aparata dönüştüren, emeğe ve emekçiye saygısı olmayan zihniyet, 31 Mart seçimleri sonrası hortlamaya başlamıştır.Aynı baskı ve şiddet maalesef Antalya Büyükşehir Belediyesinde çalışan üyelerimize de yapılmakta, bazı sendikalar üyelerimizi Bem Bir-Sen’den istifa ederek kendi sendikalarına geçmeye zorlamaktadırlar. Şu ana kadar bazı üyelerimiz baskı ve tehditle istifa ettirilmiştir. Diğer üyelerimiz üzerindeki istifa baskısı da sürmektedir" dedi.

BAŞKAN DUR DEMELİ

Yaşanan bu durumdan belediye başkanının haberdar olmamasının vahim bir durum olacağını şayet bilgisi var ise emekçilere baskı yapanlara çalışanların iradesine konulmak istenen bu ipoteke dur demesi gerektiğini vurgulayan Başkan Çoban, sendikal ilke ve değerlerle bağdaşmayan bu baskı ve tehditleri sürdürenlerin bunun siyasi, hukuki, ahlaki ve sosyal maliyetine katlanacağını öne sürdü. Çoban sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Anayasa, yasalar ve uluslararası sözleşmeler tarafından teminat altına alınan hakların ayaklar altına alınması; belediye çalışanlarına karşı ayrımcılık suçunun işlenmesi; iş barışı ve huzurunun bozulması; bu şiddet, tehdit ve şantaja imkân verilmesi durumunda, buna sebep olan ve göz yuman bütün aktörler karşısında bütün yasal haklarımızı kullanmaktan ve demokratik tepkilerimizi ortaya koymaktan geri durmayacağımızı açık ve net bir şekilde buradan ilan ediyoruz

"Memur Sen olarak üyelerimize sendikal şiddet uygulayan, ekmeği ile oynamaya kalkanları açık ve net bir şekilde uyarıyoruz: Bu gayr-ı meşru yol ve yöntemleri derhal terk edin! Türkiye bir hukuk devletidir ve hiç kimse hukukun üstünde değildir. Hiç kimse elindeki güce güvenerek hukuk dışına çıkma hak ve selahiyetini kendisinde görmesin. Hiç kimse, her türlü vesayetle mücadele etmeyi ilke edinmiş bir yapı olarak üyelerimizin hür iradesi üzerinde kurulmaya kalkışılan vesayete seyirci kalacağımızı aklından bile geçirmesin. Biz sürecin takipçisiyiz. Meydanı birkaç çapulcuya ve emek hırsızına bırakacak değiliz. Tehdit, şantaj ve baskılara bugüne kadar boyun eğmedik, bugün de yarın da boyun eğmeyeceğiz. Bu pabuçun bu kadar ucuz olmadığını defalarca gösteren bu aziz teşkilat bunu bir kez daha göstermekten bir an bile çekinmeyecektir"

 

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: İstifa, baskısına, Memur, Sen, tepkisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı