Haber Detayı
17 Mayıs 2018 - Perşembe 09:39 Bu haber 3989 kez okundu
 
İşitme engelliler Umre’den döndü
2’si Manavgat Müftülüğü, 18’i hayırsever vatandaşların desteği, 7’si de kendi imkanları ile Umreye giden 27 işitme engelli, kutsal topraklarda ki ziyaretlerini tamamlayarak Manavgat’a döndü. İşitme engelliler kafilesinin başında bulunan Manavgat Engelliler Koordinatörü Guddusi Aydın, Manavgat’a döndükten sonra Kaymakam Dr. Mustafa Yiğit ve Manavgat Müftüsü Mustafa Atilla’yı makamlarında ziyaret ederek, kendilerine bu imkanı sağladıkları için teşekkür ettiklerini söyledi.
GÜNDEM Haberi
İşitme engelliler Umre’den döndü

 

2’si Manavgat Müftülüğü, 18’i hayırsever vatandaşların desteği, 7’si de kendi imkanları ile Umreye giden 27 işitme engelli, kutsal topraklarda ki ziyaretlerini tamamlayarak Manavgat’a döndü. İşitme engelliler kafilesinin başında bulunan Manavgat Engelliler Koordinatörü Guddusi Aydın, Manavgat’a döndükten sonra Kaymakam Dr. Mustafa Yiğit ve Manavgat Müftüsü Mustafa Atilla’yı makamlarında ziyaret ederek, kendilerine bu imkanı sağladıkları için teşekkür ettiklerini söyledi.

Geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden Manavgat İşitme Engelliler Spor Kulübü Derneği’nin yöneticisi Mehmet  Öz’ün, o dönemin Müftüsü Hasan Hayri Yaşar’dan talep ettiği, İşitme Engelliler Umre Gezisi, 27 işitme engelli vatandaşın katıldığı program ile gerçekleşti.

İşitme engellilerin kutsal topraklara giderek o atmosferi yaşadıkları için mutlu olduklarını ifade eden Manavgat Engelliler Koordinatörü Guddusi Aydın, “Geçen yıl rahmetli Mehmet Öz 'ün talebi üzerine başlatılmış olan proje, önceki Müftümüz Hasan Hayri Yaşar Hoca'nın iki kişiyi Müftülük tarafından gönderelim diğerini yeni gelen Müftümüz takip etsin demesi üzerine, şimdiki Müftümüz Mustafa Atilla hocamızın, devlette devamlılık esastır.  Tabi ki böyle güzel bir talebi yerine getirmeliyiz diyerek yola çıkıldı.  Külliye Camii İmâm Hatibi Mustafa Yılmaz hoca ile önce Oda'lardan başlanılarak, Hayırseverlere proje anlatılarak, hesap numaraları verildi. Belirli bir süreden sonra 18 kişinin gidebileceği bir miktar toplanmış olundu. Bunun üzerine Diyanetin 29. Turu olan 28 Nisan-13 Mayıs tarihleri arasında gidilme kararı alındı.  2 kişi Müftülük, 18 kişi hayırseverlerimizin katkıları ile 3'ü Manavgat'tan 4' ü Antalya'dan kendi imkanları ile gitmek isteyen 7 kişi ile toplamda 27 kişi Umre yolculuğuna çıktı. Sarılar Merkez Cami İmam Hatibi Mehmet Duran Ünal'ın grup Hocası olarak görevlendirilmesi ile 28 Nisan tarihinde yola çıkıldı. İlk olarak Medine'ye gidildi. Burada 5 gün kalınarak toplu bir şekilde ibadet, dua ve kutsal mekanların ziyaretleri yapılarak, işitme engelli arkadaşlar yerinde bilgilendirildi.

3 Mayıs Perşembe günü Mekke'ye geçildi.  9 günde burada kalındı.  Bol bol ibadet dua ve kutsal mekanlar ziyaret edildi. Hocalarımızın anlatımları ve soru cevap şeklinde detaylı bilgilendirme yapıldı. İşitme Engelli arkadaşlar Umre yolculuğundan çok etkilendiklerini, düşündüklerinden ve televizyondan gördüklerinden çok farklı olduğunu,  her Müslüman’ın gelmesi gerektiğini söylediler.

Bu yolculuğa giderken orada sıkıntı yaşamamak için önlemler aldık.  Tek tip tişört yaptırdık. Tişörtleri ön kısmına Ay Yıldızlı logomuzu, arka kısmına işitme Engelli logosu ile Arapça, Türkçe ve İngilizce olmak üzere 3 dilde işitme Engelli yazısı yazdırarak, diğer insanların yaklaşımlarında hassasiyet oldu. Her gittikleri ortamda kolaylık sağlandı.  İnsanların arkadaşlara yaklaşımı çok olumlu oldu” diye konuştu.

Umre seyahati fikri ve başlama noktası olan Külliye Camii, aynı zamanda umre dönüşü toplanma yeri de oldu. Külliye camisinde yapılan karşılama töreninde konuşan camii İmam Hatibi Mustafa Yılmaz, “Sizleri heyecanla takip ettik.  Umre'yi dolu dolu yaşadığınızı görüyorum.  Bu ne kadar mutlu olduğunuzdan belli, bizde en az sizin kadar mutlu olduk. Sizde bir kardeş ve Hoca olarak isteğim kutsal topraklarda kazanmış olduğunuz güzellikleri hayatınızda devam ettirmek olacak. Yine burada derslerimize devam edeceğiz.  İnşallah sizlere Hac'ca gitmekte nasip olur. Gidemeyen arkadaşlarda umreye giderler” diye konuştu. Grup Hocası Mehmet Duran Ünal ise, “İşitme Engelli kardeşlerimle bu yıl Umre'ye gitmek nasip oldu, benim adıma muhteşem bir deneyim engin bir tecrübe oldu. İşitme Engelli kardeşlerimin asla engel tanımadıklarını her şartta kendilerini ifade ettiklerini esas engelin insanların beyninde olduğunu gördüm. Guddusi Bey'in işitme engelli kardeşlerimin gerçekten her şeyi olduğunu gördüm. Rabbim kabul etsin inşallah"  dedi.

Umre'ye giden heyet Kaymakam Dr. Mustafa Yiğit ve Müftü Mustafa Atilla Bey'i makamlarında ziyaret ederek, yolculuk hakkında bilgilendirme yaptı. Mutluluklarını ve orada yaşadıklarını heyecanla anlattılar.  Desteklerinden dolayı teşekkür ettiler.

Kaymakam Dr. Mustafa Yiğit, "Görüyorum ki çok mutlusunuz, güzel bir program olmuş, sizlerin sağ salim gidip gelmeniz ve memnuniyetiniz bizi de memnun etti. Umre'yi yaşadınız, inşallah sizlere Hac'ca gitmekte nasip olur.  Bu projeye vesile olan hayırsever ve hocalarımızı tebrik ve teşekkür ediyorum " dedi.

Müftü Mustafa Atilla ise, “Kutsal topraklardan ne kadar dolu geldiğiniz gözlerinizin pırıltısından belli oluyor. Sizler adına bende çok mutlu oldum. Bana bizim Umre'miz kabul olur mu? Diye sorarsanız.  Bundan sonra ki yaşantımıza bakmalıyız.  Yaşantımızda güzel ve olumlu değişiklikler olduysa kabul olduğunu düşünebiliriz.  Allah kabul etsin. Bu güzel projeye emeği geçen herkesten ve gayretlerinizden dolayı sizden Allah razı olsun” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İşitme, engelliler, Umre’den, döndü,
Yorumlar
Haber Yazılımı