Haber Detayı
01 Ekim 2020 - Perşembe 12:50 Bu haber 3588 kez okundu
 
Hisarcıklıoğlu; 'Eğitimde KDV desteği devam etmeli'
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk webinar üzerinden düzenlenen ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da katıldığı Türkiye Eğitim Meclisi toplantısına konuk oldu. ​
EKONOMİ Haberi
Hisarcıklıoğlu; 'Eğitimde KDV desteği devam etmeli'

Toplantıda TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, eğitim sektörünün koronavirüsten en çok etkilenen sektörden birisi olduğuna dikkat çekerek, özel eğitim kurumları başta olmak üzere pek çok sıkıntının yaşandığını anlattı. Bir takım destekler sağlandığını ancak hasarın boyutu düşünüldüğünde daha fazlasına ihtiyaç bulunduğunu anlatan Hisarcıklıoğlu, “Hepimiz biliyoruz ki, eğitim, geleceğimizi belirleyecek, çok büyük ve özel bir camia, dolayısıyla, sektörümüzü bu süreçte ayakta tutmamız lazım. İçimizden gelen biri olarak, Sayın Bakanımızın tüm bu konulardaki ilgisini ve hassasiyetini gayet iyi biliyoruz. İşte son olarak, yine Ziya Selçuk Bakanımızın girişimleriyle, yıllardır talep ettiğimiz, eğitim sektöründeki KDV’nin 1’e düşürülmesi, eğitim sektörümüz için önemli bir moral sağladı. Bu indirimin sürekli hale getirilmesini de bekliyoruz” dedi.

Okulların 21 Eylül itibariyle kademeli ve seyreltilmiş süreçlerle açılmasının da, sektör ve vatandaşlar için sevindirici bir gelişme olduğundan söz eden Hisarcıklıoğlu, eğitim sektörünün yanında olan Milli Eğitim Bakanı Selçuk’a teşekkür etti.
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da konuşmasında KDV sorununda ortaya konulan çözümlerin kalıcı olması için çabaladıklarını söyledi. Okulların açılması konusunda sektörden gelen seslere kulak verdiklerini belirten Selçuk, “Bizim de amacımız okulları açabilmek. Ama bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı açmıyor demek büyük haksızlık olur. Bu konuda Bilim Kurulu’ndan Sağlık Bakanlığı’na ve pek çok bileşene bakıldığını ve ortak karar alındığını bilmemiz lazım” dedi.
Kendisine hem salgınla bağlantılı taleplerin, hem de on yıllardır dile getirilen taleplerin ulaştığından söz eden Bakan Selçuk, okulların açılması gibi kararlar konusunda takipçi olduklarını anlattı.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Ömer KARÇA
Etiketler: Hisarcıklıoğlu;, 'Eğitimde, KDV, desteği, devam, etmeli',
Yorumlar
Haber Yazılımı