Haber Detayı
05 Temmuz 2017 - Çarşamba 09:40 Bu haber 2721 kez okundu
 
Hem ziyaret hem ticaret
Son günlerde sosyal medyada, Türkiye’ye tatile gelen turistlerin tatil sonu ülkelerine giderken çantalarına istifledikleri otel malzemeleri ile yiyecek ve içecek haberleri yer almaya başladı. Her şey dahil sistemde otel müşterilerinden hiçbir şeyi sakınmadıklarını ifade eden turizmci Seyfi Öksüz, “Yerli ve yabancı turistler için her şey dahilin anlamının ‘biz para ödedik, geldik, burada her şeyi bedava yeriz içeriz. Kural tanımayız’a dönüştü” dedi.
YAŞAM Haberi
Hem ziyaret hem ticaret

 

Son günlerde sosyal medyada, Türkiye’ye tatile gelen turistlerin tatil sonu ülkelerine giderken çantalarına istifledikleri otel malzemeleri ile yiyecek ve içecek haberleri yer almaya başladı. Her şey dahil sistemde otel müşterilerinden hiçbir şeyi sakınmadıklarını ifade eden turizmci Seyfi Öksüz, “Yerli ve yabancı turistler için her şey dahilin anlamının ‘biz para ödedik, geldik, burada her şeyi bedava yeriz içeriz. Kural tanımayız’a dönüştü” dedi.

 

Manavgat’ta 5 yıldızlı bir otelde tatilini yapan yabancı bir turistin otelden ayrılırken çantasında yapılan aramada elma, portakal gibi meyvelerin yanı sıra çeşitli çaylar, maden suları ve otel malzemeleri olan şampuanlar, tuvalet kağıtları ve havlular bulundu. Otel genel müdürü Seyfi Öksüz benzeri olayları yerli yabancı bir çok turist ile son zamanlarda sık yaşadıklarını belirterek, bazı otellerin havlulara çip taktırdığını, çıkış yapan turistlerin çantalarını detektörle kontrol ettiklerini söyledi.

Otelde tatil yapan yabancı bir turistin odasını temizleyen otel çalışanları, ağzı açık olan çantanın birinde otele ait çok sayıda malzemeyi görünce otel yetkililerine haber verdi. Otel yetkilileri yabancı turistin geldiği seyahat acentesi sorumlusuyla birlikte turistin çantalarını kontrol etti ve yaptıkları kontrolü cep telefonuyla kayıt altına aldı. Turiste ait olan çantalardan birinde ağzına kadar dolu elma portakal, diğerinde otele ait çok sayıda şampuan, bir poşet bitki çayı ve siyah çay, kutu kutu meyve suları, şişelerce maden suyu ve havlular bulundu. Aynı otelde başka bir odada yapılan aramada ise 2 çanta dolusu otele ait şampuan ve duş jeli ve tuvalet kâğıtları bulundu.

Yapılan aramanın ve bavulların çekilen resimlerinin sosyal medyada paylaşılmasının ardından ciddi yorumlar aldıklarını ifade eden otelin genel müdürü Seyfi Öksüz, “Biz kimseden bir şey esirgemiyoruz. Çok yiyorlar, yediler bitirdiler. Kesinlikle böyle bir söylemimiz yok. Bizim söylemek istediğimiz şu; Odada yemek yenmez. Hem yiyorsun, hem kirletiyorsun hem de şikayet ediyorsun. Otelden çıkarken bunu rica etsen zaten otelciler bunu temin eder. 24 saatte yiyebilirler, büfeler var, meyve de var, yemekte var, içecekte var. 5 kilo portakaldan, 3 kilo elmadan otel mi batar? Toplasan 10 kuruş etmeyecek bir malzemeyi medya konusu yapıyorsunuz? Amaç o değil, amaç; odaya taşınan yiyecek ve içeceklerin peşinden giden karıncalar böcekler, bunlar içinde bize ciddi anlamda şikayet geliyor” dedi.

ÇEYİZ DÜZER GİBİ İSTİFLEMİŞLER

Yerli ve yabancı turistler için her şey dahilin anlamının ‘biz para ödedik, geldik, burada her şeyi bedava yeriz içeriz. Kural tanımayız’a dönüştüğünü belirten Seyfi Öksüz sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ultra her şey dahilde 24 saat, 7X24 hizmet. 24 saat boyunca misafirlerimiz ücretsiz yiyebilir içebilir. Gece büfesi de var. Biz bir taraftan bazı olumsuz durumları önlemek için sistemi konsepti genişletiyoruz. Yani misafirin dışarı çıkmasına gerek yok. Odasında bir şey yemesine gerek yok. Acıkan bir insan gecenin 3’ünde de inebilir aşağı restauranta orada yemeğini yiyebilir, içecek alabilir. Ama bu bir alışkanlık oldu artık yediğimiz restaurantta yiyeyim. Yiyemediğimi de odama çıkarayım. Bunları odada toplayıp götüreyim.

Misafirlerimiz şunu da yapmaya başladı, yemek saatlerinde restauranttan yemeğini alıp, şezlonglarda, diğer sosyal alanlarda, amfi tiyatroda, gezerek yürüyerek, insanın vücudu havuzun içinde, tabak havuzun kenarında o şekilde yemek yemeler. Söylediğimizde, uyardığımızda kurallara aykırı olduğunu bildirdiğimizde, tepki direkt olarak “ben para ödedim geldim, istediğim gibi davranırım” şeklinde cevaplar alıyoruz.

Yakın zamanda başka bir tesiste seri olarak 12 tane çatal, 12 tane bıçak, 12 tane tatlı kaşığı, 12 tane tatlı çatalı, 6 tane bardak. Yani evlenmek isteyen insanın çeyiz düzmesi gibi adam istiflemiş. Bunu yapanlar sadece bir Rus, bir Ukrayna, bir Alman, bir Norveçli, bir Türk değil; genelde yaşadığımız bir sıkıntı. Diğer otellerde de var aynı durum. Hatta havlulara çip taktırıp, çıkan misafirlerin bavullarını dedektörle dışından kontrol eden oteller var. Bunu bile yapan oteller var artık.”

UYARILAN TURİSTLER TEHDİT EDİYOR

Otelde konaklayan turistleri kurallara uymaları konusunda uyardıkları zaman kendilerini sosyal medya veya uluslararası seyahat sitelerinde olumsuz yorum yazmakla tehdit etmeye başladıklarını aktaran Öksüz, “Sosyal medyada oteli kötü tanıtırım, tripadvisor, holidaycheck gibi uluslararası sayfalarda puanınızı düşürürüm. Biz bunu çok yaşıyoruz. Otelin bir eksiği varsa, kirli bir bölgesi varsa bunu çekip, götürüp şikayet edip, bunun karşılığında parasını tekrar geriye alan çok misafir var. Bunları yaşıyoruz” diye konuştu.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Hem, ziyaret, hem, ticaret,
Yorumlar
Haber Yazılımı