Haber Detayı
27 Mayıs 2019 - Pazartesi 17:21 Bu haber 2515 kez okundu
 
Hasan Şerif'in annesi; “Fizik tedavi görmesini istiyoruz”
Manavgat’ın Burmahan köyünde nefes borusu darlığı nedeniyle birçok hastalıkla boğuşan Hasan Şerif Civelek’in (5) annesi Refiye Civelek (42), “‘İstanbul’da tedavisi oluyor’ denildi. Ama İstanbul’a para bulup gidemedik. Doktorlara birkaç defa İstanbul’u sordum, bana; ‘imkansız siz gidemezsiniz’ dediler” diye konuştu.
- Haberi
Hasan Şerif'in annesi;  “Fizik tedavi görmesini istiyoruz”

Manavgat’ın Burmahan köyünde nefes borusu darlığı nedeniyle birçok hastalıkla boğuşan Hasan Şerif Civelek’in (5) annesi Refiye Civelek (42), “‘İstanbul’da tedavisi oluyor’ denildi. Ama İstanbul’a para bulup gidemedik. Doktorlara birkaç defa İstanbul’u sordum, bana; ‘imkansız siz gidemezsiniz’ dediler” diye konuştu.

Manavgat’a 80 kilometre uzaklıkta, Toros dağlarında bulunan kırsal Burmahan Mahallesi'nde yaşayan Refiye  ile Muhammet Civelek (38) çiftinin 2014 yılında özel bir hastanede çocukları Hasan Şerif Civelek, doğum sırasında beynine oksijen gitmediği için birçok rahatsızlıkla dünyaya geldi. Doğumdan 6 ay sonra çocuklarındaki rahatsızlıkları fark eden aile önce doğumu gerçekleştirilen özel hastaneye ardından da Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’ne başvurdu. Akdeniz Üniversitesi’nde yapılan muayeneler sırasında minik Hasan Şerif’in nefes borusunun dar olduğu ve beynine yeteri kadar oksijen gitmediği için normal gelişimini tamamlayamayan minik Hasan, ayda bir defa ailesi tarafından Manavgat'tan Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne götürülüyor. İlk başlarda hastanede tedavisi sırasında doktorunun talebiyle fizik tedavi gören Hasan Şerif, ailenin ekonomik durumunun bozulması sonucu bu tedaviye devam edemedi.

3 YIL AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİNDE TEDAVİ

Anne Refiye Civelek, çocuğunun durumuna çok üzüldüğünü anlatırken, ilk başlarda hiç rahatsızlık belirtisi göstermediğini doğumdan 6 ay sonra davranışlarında bazı gariplikler sezmeye başlayınca ilk önce doğumu gerçekleştirdikleri özel hastaneye gittiklerini söyledi. Burada yapılan tetkiklerde hiçbirşey çıkmadığını belirten anne Refiye Civelek, “Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne götürdük. Araştırdılar, çocuğun doğum sırasında engelinin olmadığını söylediler. Zor doğum, oksijensiz kalmadan olduğunu söylediler. Raporunda da ‘yaralama, oksijensiz kalma’ yazıyor” dedi.  Çocuğun 3 yıl boyunca Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde tedavi gördüğünü uzun bir süre yoğun bakımda kaldığını anlatan acılı anne,  “Biz, ayda bir defa Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’ne nöroloji bölümüne gidiyoruz. Doktorumuz fizik tedavi görmesi gerektiğini söylüyor. Benim tek istediğim şey, fizik tedavi görmesi. Bu konuda her yere başvurduk, köyümüze fizik tedavi ekibi gelmiyor, ‘Sizin yolunuz uzak, yetkililer izin vermiyor, biz gelemeyiz’ diyorlar. Bizim istediğimiz bu, başka bir şey değil. Çocuğun hareketi var. Ama fizik tedavi görmediği için elleri bükülmeye başladı. Ben kendi imkanlarımla bir sene götürdüm getirdim. Ama şimdi götüremiyorum, fizik tedavi ekibinin gelmesini istiyorum ama gelmiyorlar. Sıkıntımız bu” dedi.

‘DOKTORLAR SİZ GİDEMEZSİNİZ’ DEDİ

Oğlu Hasan Şerif’in nefes borusunun dar olduğunu aktaran Refiye Civelek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çocuğun nefes borusu dar, onun için İstanbul’a gitmek istedik. ‘İstanbul’da tedavisi oluyor’ denildi. Ama İstanbul’a para bulup gidemedik. Doktorlara birkaç defa İstanbul’u sordum, bana; ‘imkansız siz gidemezsiniz’ dediler. Samimi olduğum bir doktora sordum, bana, bizim ekonomik durumumuzu bildikleri için ‘kızım, ben bile gidemem o hastaneye, değil sen’ dedi. Çocuk çok kötüleşti, doktorların çözümü, boğazını açmak oldu. Şimdi böyle yaşıyor.”

ELEKTRİK KESİNTİSİNE ÇARE

Hasan Şerif, dünyaya gelmeden önce mahallede kendilerine ait bir ev yaptırmaya başladıklarını söyleyen baba Muhammet Civelek’te çocuğundaki rahatsızlıklar ortaya çıkınca ekonomik olarak büyük sıkıntı yaşadıklarını evin yarım kaldığını buna rağmen içinde yaşamaya başladıklarını anlattı. Kendisinin asgari ücretle Manavgat’ta bir otelde çalıştığını, mahalleye sadece haftada bir gün izinde gelebildiğini belirten baba Muhammet Civelek, Hasan Şerif’in Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nden taburcu edilmesini ardından sosyal güvenlik kurumunun oksijen konsiltasyonu cihazını, kendisinden elektrik akım düzenleyici ve jeneratör adlını söyledi. Muhammet Civelek, yaşadıkları mahallenin kırsal bir mahalle olduğunu anlatarak, “Fizik tedavinin bir türlü çözümünü bulamadık. Ayrıca kış geldiğinde bizim burada devamlı elektriğimiz kesiliyor. Bu çocuk devamlı makinede. TEDAŞ’ı arıyorum, makinede hastam var diye söylüyorum, bana ‘bakım var, şöyle yapıyoruz, böyle yapıyoruz’ diye söylüyorlar” diye konuştu.

MANAVGAT KAYMAKAMLIĞI DEVREDE

Manavgat Kaymakamlığı devreye girdi. Kaymakam Mustafa Yiğit’in talimatıyla devlet hastanesinden bir ekip Burmahan Mahallesi’ne giderek Hasan Şerif’in ailesiyle görüşecek. Verilecek rapor doğrultusunda, küçük çocuğun tedavisine devam edilmesi sağlanacak. Manavgat Kaymakamı Mustafa Yiğit, devlet hastanesi başhekimiyle görüştüğünü belirterek, “Hasta çocuk hakkında gerekli bilgileri aldım. Çocuğumuz daha önceden hastanemizde kayıtlıymış. Bir süreden beri tedavisine devam etmemiş. Bugün hastanemizden bir ekip köye giderek rapor tutacak. Gerekirse bizde destek vereceğiz ve ailenin Manavgat’a yerleşmesini sağlayacağız. Böylelikle tedavisi daha hızlı yapılacak. Zaten babası da Manavgat’ta otelde çalışıyormuş, böylece baba da ailesinden ayrı kalmayacak” dedi.

Öte yandan ailenin maddi durumunun Manavgat Belediyesi tarafından takip edildiği ve belediyenin aileye düzenli bir şekilde yardım yaptığı belirtildi.

 

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Hasan, Şerif'in, annesi;, , “Fizik, tedavi, görmesini, istiyoruz”,
Yorumlar
Haber Yazılımı