Haber Detayı
09 Ağustos 2019 - Cuma 12:07 Bu haber 2357 kez okundu
 
Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Projesi toplantısı yapıldı
‘Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Projesi’ kapsamında Antalya’da uygulanan alt projelerin 2019 Yılı Proje Yürütme Kurulu toplantısı Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde gerçekleştirildi. Toplantı öncesinde proje yönetme kurulu İl Müdürü Mustafa Özen’i ziyaret ederek bilgi alışverişinde bulunuldu.
EKONOMİ Haberi
Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Projesi toplantısı yapıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü koordinatörlüğünde yürütülen “Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Ülkesel Projesi” kapsamında Antalya’da uygulanan [Pırlak Koyunu (1), Kıl Keçisi (1), Honamlı Keçisi (2)] alt projelerin 2019 yılı Proje Yürütme Kurulu Toplantısı 06.08.2019 tarihinde Antalya’da gerçekleştirildi. Toplantıya, proje paydaşları olarak Proje Koordinatörü V. Dr. Serdar Yağcı, Şube Müdürü Özlem Çağırıcı Armut, Proje Liderlerinden; Prof. Dr. Özkan Elmaz, Doç. Dr. Özgecan Korkmaz Ağaoğlu, Doç. Dr. Hasan Meydan, Dr. Öğretim Üyesi Taki Karslı ve Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birlik Başkanı Zeliha Öztürk ile proje teknik elemanları katıldı. Proje Yürütme Kurulu; TAGEM Proje Koordinatör V. Dr. Serdar Yağcı başkanlığında toplandı.

Dr. Yağcı, toplantı açılış konuşmasında; “Genel Müdürlüğümüz tarafından 2005 yılında başlatılan ve şu anda 58 ilde toplam 1 milyonun üzerinde hayvanın takip edildiği Evcil Hayvan Genetik Kaynaklarının Yerinde Korunması ve Geliştirilmesi Ülkesel Projesi nin Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı ıslah ve koruma çalışmasıdır. Bu anlamda; Akdeniz Bölgesi’nin önemli bir tarım kenti olan Antalya İlinde de; Pırlak koyunu, Kıl Keçisi ve Honamlı Keçisi ile ilgili alt projeler desteklenmektedir. Hayvan yetiştiriciliğinde yapılan ıslah çalışmalarının uzun soluklu ve kesintiye uğramadan uzun yıllar devam etmesi elzemdir ki Antalya ilinde de ıslah projeleri anlamında belli bir ivme kazanılmıştır. Bunun da hem ilin hem de ülkenin tarımsal faaliyetlerine önemli katkı sağlamakta” olduğunu vurguladı. Antalya ilinde 2011 yılında Honamlı ve Kıl Keçisi Islah projeleri ile başlayan sürecin bugün itibariyle 1 tane Pırlak koyunu, 1 tane Kıl Keçisi, 2 tane de Honamlı Keçisi olmak üzere 4 alt proje ile devam ettiğine değinen Yağcı; bu projeler kapsamında; toplam 25 Bin 200 baş hayvan üzerinden alınan verim kayıtları sayesinde ıslah çalışmalarının sürdürüldüğünü ve projelerde yer alarak projenin gerekliliklerini yerine getiren 149 yetiştiriciye toplamda 7.592.250,00 TL tutarında  hak ediş ödemesi yapıldığını bildirdi.

Ayrıca, Antalya İlinde Hayvan Genetik Kaynakları Koruma Projeleri kapsamında, Honamlı Keçisi ve Yerli Kara Sığırı koruma projelerinin de devam ettiğini, bu kapsamda bugüne kadar proje gerekliliklerini yerine getiren 50 yetiştiriciye toplam 554 bin 820 TL hak ediş ödemesi yapıldığını dile getiren Dr. Yağcı; “Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Ülkesel Projesi”, Ülke hayvancılığının birçok konusunda ilk olma özelliği taşımaktadır. Proje sayesinde; birçok paydaş bir araya gelerek yapılan uygulamalar ile doğrudan sahaya olumlu bir etki sağlanmaktadır. Bu sayede, ülkemizde yerli hayvanlara dayalı damızlıkçı işletmeler ve verim kaydı tutulan işletmelerden söz edilebilir noktaya gelinmiştir.” ifadeleriyle konuşmasını tamamladı. Daha sonra, söz konusu projelerle ilgili 2019 yılı çalışmaları incelenmiş ve Yürütme Kurulu gündem maddeleri görüşülerek toplantı gerçekleştirildi.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Halk, Elinde, Küçükbaş, Hayvan, Islahı, Projesi, toplantısı, yapıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı