Haber Detayı
12 Temmuz 2020 - Pazar 11:11 Bu haber 8549 kez okundu
 
Halimoğlu basınla gündemi konuştu
Ak Parti Manavgat İlçe Başkanı Yusuf Halimoğlu gündemdeki konuları Manavgat basını ile paylaştı.
GÜNDEM Haberi
Halimoğlu basınla gündemi konuştu

Manavgat Ak Parti İlçe Başkanlığı binasında Manavgat basını ile buluşan Ak Parti Manavgat İlçe Başkanı Yusuf Halimoğlu (Coşar'dan Halimoğlu'na eleştiri) konuşmasına 25 yıl önce Avrupa'nın göbeğinde yaşanan bir vahşetin yıldönümünü hatırlatarak başladı. O günlerinin acı hatıralarının hafızalarımızda hala canlılığını koruduğunu ifade eden Halimoğlu; "Bosna'da hunharca katledilen Boşnak kardeşlerimizin ruhlarının şad olması diliyorum" dedi.
 
AYASOFYA TEŞEKKÜRÜ
Ayasofya'nın yeniden ibadete açılmasının sevincini yaşadıklarını ifade eden Halimoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkürlerini sunduğunu belirtti.
 
SÖZEN'DEN CİBİNLİK İSTEDİ
Normalleşme süreci ile birlikte sahaya indiklerini belirten Halimoğlu, sıcakların da etkisi ile yoğunlaşan sivrisinek konusundaki şikayetlerin Manavgat halkı tarafından sıkça karşılarına çıkartıldığını dile getirdi. Büyükşehir Yasası ile birlikte Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin sorumluluğunda olan ilaçlama konusunda Büyükşehir'in yetersiz kaldığına dikkat çeken Halimoğlu, Şükrü Başkan'ın Menderes Türel'in belediye başkanı olduğu dönemde 2014 yılında yaptığı gibi Cumhuriyet Meydanı'nda cibinlik kampanyası yapmasını beklediklerini, böyle bir kampanya yapılması durumunda kendilerinin de cibinlik almak için sıraya gireceklerini ifade etti. 
 
BÜYÜKŞEHİR'E SÜRGÜN SİTEMİ
Sürgünler ve işten çıkarmalarla ilgili de konuşan Halimoğlu, şu pandemi sürecinde bu tür yaklaşımların yakışık almadığını, kendi dönemlerinde işe alınanların ya da Ak Parti'ye yakın olanların hakaret olarak nitelendirilecek ifadeleri varsa kendilerinin her türlü yaptırımı uygulamaya açık olduklarını belirtti. Bu sürgünler olmasaydı geçmiş tecrübelerin birikimiyle sivrisinekle daha sağlıklı bir mücadelenin yapılabileceğine inandığını ifade etti.
 
BAKANLARIN MANAVGAT HASSASİYETİNE TEŞEKKÜR
Konuşmasının devamında geçtiğimiz günlerde Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun katılımıyla Port River Otel'de gerçekleştirilen Ulualan konusunda bilgilendirme toplantısına değinen Halimoğlu; "Ulualan konusu gündeme gelir gelmez yönetim kurulumuzla biraraya gelerek il yönetimimiz ile konuyu etraflı bir şekilde araştırdık, tüm yazışmaları ve projeleri inceledik. İl Başkanlığı ile istişareler yaptık. Bizim de bölge ile ilgili tereddütlerimiz vardı. Tereddütlerimizi ilettik. Ankara'da il milletvekillerimizin katılımıyla konu tartışıldı ve belki de Manavgat tarihinde ilk kez iki bakanımızla bir toplantı gerçekleşmiş oldu. Ben Manavgat'a verdikleri önemi göstermesi bakımından İl Başkanımıza, bakanlarımıza, özelikle Mevlüt Çavuşoğlu bakanımıza teşekkür ediyorum."
 
TOPLANTIDA HERKES FİKRİNİ SÖYLEDİ
"Toplantıda herkes söylemek istediğini dile getirdi. Bakanımız da sunumunu yaptı, Şükrü Başkan'ımız da sunumunu yaptı. Herkes sorularını yöneltti ve bakanımız bıkmadan soruları cevaplandırdı."
 
12 AY TURİZMİN ÖNÜ AÇILACAK
"Kültür ve Turizm Bakanlığımızın hazırladığı proje ile ilçemizin en büyük sorunlarından olan turizm çalışanlarının kış aylarını işsiz geçirmelerinin önüne geçilmesi planlanıyor. Yapılacak yatırımlarla 3600 doğrudan 10 bin civarında da dolaylı istihdam sağlanması hedefleniyor. Gelen müşterilerin tamamı golf müşterisi olmayacağı için 60 otelin de sürekli açık kalacağı öngörülüyor. Bu sayede 30 bin çalışanımız da 12 ay boyunca çalışma imkanına kavuşmuş olacak. Manavgat civarında 100 milyon civarında ekstra gelir hesaplanıyor. Esnafımız da 12 ay boyunca rahat bir nefes alacak. Projedeki uluslararası tanınmış bir destinasyonla 4 golf alanından 3 tanesi konaklamalı 1 tanesi de konaklamasız planlanması ile de bölgedeki diğer otellere müşteri potansiyeli oluşturmanın alt yapısı oluşturulmuş oluyor." 
 
EN AZ 4 GOLF ALANI OLMASI GEREKİYOR
"Golf destinasyonunda iyi bir yer edinmenin yolu en az 4 golf alanının var olmasından geçiyor. Uluslararası müsabaka ve turnuvalar için de en az 50 hektar yani 500 dönüm olması gerekiyor." 
 
420 YERİNE 700 METRE HALK PLAJI
"Manavgat Belediyesi'nce konu ile ilgili hazırlanmış olan imar teklifinde halk plajı olarak 420 metre uzunluğunda bir alan öngörülmüştü. Belediyemizin öngördüğü yerde, projenin Kızılağaç tarafında 700 metre uzunluğunda 230 dönüm 5 yıldızlı yeni normallere ve sosyal mesafe kurallarına uygun olarak 1600 kişilik ücretsiz halk plajı planlanıyor." 
 
HALK PLAJI ÇOK YÖNLÜ PROJELENDİRİLDİ
"Bu halk plajı kapsamında; kafe, restaurant, mesire alanları, engelli deniz erişimi, engelli çocuk parkı, engelli oto parkı ve engelli bakım ünitesi yer alacak. Halk plajının gelecek turizm sezonuna açılması hedefleniyor. Çok amaçlı spor alanlarının yer alacağı komplekste yöresel halk ürünlerinin yer alacağı pazar da yer alacak." 
 
YÖRESEL PAZARIN İŞLETİLMESİNDE ESNAF ODALARI İLE İSTİŞARE
"Pazarın işletmesi esnaf odaları ile istişare içerisinde gerçekleştirilecik. Bunun da Manavgat iş hayatına olumlu bir katkı yapacağını düşünüyorum." 
 
DENİZ KAPLUMBAĞALARI VE YABAN HAYATI DA PROJEDE
"Burada deniz kaplumbağaları ve yabani hayatı koruma ve tedavi merkezi de yer alacak."
 
YÜKSEK KAPASİTELİ OTOPARK 
"450 araç kapasiteli otopark planlanıyor." 
 
TARIM ALANLARINA DOKUNULMUYOR
"Covid- 19 pandemisi döneminde tarımsal üretimin önemi bir kez daha açıkça görüldü. Tarımsal üretimin bu önemine uygun olarak Ulualan projesinde oluşturulan yanlış bir algının tersine tarımsal alanlara kesin olarak dokunulmuyor. Projede tarımsal alanlara ve özel mülkiyete hiçbir müdahale yapılmamıştır. Planlama tamamen çökertme havuzlarının olduğu, ormana ait alanlarda ve eski ismiyle mera alanlarında yer alıyor." 
 
BETON YIĞINI ALGISI YANLIŞ
"Kamuoyuna verilmeye çalışıldığı gibi beton yığını oluşturulan bir proje değil bakanlığın projesi. Her bir otel 4 katla sınırlı ve 10 dönüm taban oturumu üzerine kurulabilecek üç otel dışında yapı olmayacak ki; beton yığını nitelemesi yapılacak bir görüntü kesinlikle yok. Toplam golf alanının 70 hektar olduğu düşünülürse yüzde 1 ile 1,5 arası bir yapılaşma emsali düşüyor." 
 
KIYI BANDI HALKIN KULLANIMINDA OLACAK
"Kıyı bandı yürüyüş yolu olarak projede yer alıyor ve yine sahilde az önce ifade ettiğim gibi 700 metre halk plajı yer alıyor. Sayın bakanımız halkın sahile daha kolay ulaşımını sağlamak adına sahile inen kuzey- güney yönlü ara yolları genişletme konusunda da hepimizin huzurunda söz verdi." 
 
MANAVGAT'IN GELİRİ MANAVGAT'A HARCANACAK
"Bakanımız bölgeden elde edilecek gelirin Manavgat için kullanılacağını defalarca üstüne basa basa deklare etti. Bakanımızın güncel projesi bölgeden elde edilen geliri bölgede harcamak olarak kurulu gözüküyor." 
 
MARİNA RANTABL DEĞİL
"Sayın bakanımız burada kesinlikle marina olamayacağını söyledi. Çünkü burası açık deniz olması dolayısıyla rantabl bir yat turizmi destinasyonu olamaz görüşünü hepimizle paylaştı. 
Manavgat belediyemiz de planlamanın değişik aşamalarında projelerle konunun içerisinde yer alıyor. 2016 yılında belediyemizin Turizm Bakanlığına sunduğu projede 1- 1,5 kilometrelik bir sahil bantı marina olarak ayrılmış. Hepimiz biliyoruz ki marina denince etrafı tel örgülerle çevrilmiş, giriş- çıkışların güvenlik noktasından yapıldığı muhafaza altına alınmış alanlardır. İçerisinde her türlü ihtiyacın karşılanabileceği, Manavgat iç piyasasının tamamen dışında, bana göre Manavgat'a 5 kuruş faydası olmayacak olan bir şey." 
 
TEKNE ÇEKEK YERİ İHTİYACIMIZ KARŞILANACAK
"Ancak bakanımızın da söylediği gibi tekne çekek yeri konusunda kazan bölgesindeki yere 5 yıldızlı bir çekek yeri yapılabileceği gibi, Manavgat Belediyesi'nin yer göstermesi durumunda daha büyük bir çekek yeri Manavgat'a kazandırılabilir. Tüm masraflarını bakanlığın karşılayacağını açıkça ifade etti bakanımız." 
 
TURİZM ALTYAPISI VE TEKNE BARINAĞI YAPILACAK
"Bakanımız konuşmasında turizm alt yapılarına destek vereceğini, tekne barınağı yapacaklarını açıkladı." 
 
2160 METRELİK SAHİL BANDI HALKIN OLACAK
"Tahsisi Manavgat Belediyesi'ne yapılmış olan 2160 metrelik sahil bandını mesire alanı ve ücretsiz halk plajı olarak yapmayı üstlendiklerini ifade etti" dedi.
 
BELEDİYENİN İMAR TEKLİFİNDE DE GOLF ALANI VE TTA VAR
Basın mensupları ile Manavgat Belediyesinin imar teklifini ve bakanlığının onayladığı imar planının görselini paylaşan Halimoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:
 
 
 
"Belediye Başkanımız Şükrü Sözen yaptığı açıklamalarında Ulualan Bölgesinde golf alanlarını istemediklerini ifade ediyor. Bazı açıklamalarında golfe karşı olmadığı da yer alıyor. Golf alanlarının Oymapınar'da yapılmasının gerektiğini dile getiriyor. Sosyal medyada oluşturulan algılar sonucu 3000 dönümle başlayan golf alanı karşıtı tiwitler 5000 dönüme kadar çıktı. Lakin 26 Aralık 2016 tarihli Manavgat Belediye'sinin hazırladığı imar teklifi planında 1915 dönüm üzerine 3 adet golf alanı yer alıyor. Yine bu teklifte uçak pistinin hemen yanında, 15 hektar yani 150 dönüm hemen kıyı bandında yer alan bir bölüm turistik tesis alanı olarak yer alıyor. Maalesef çam ormanının en yoğun olduğu yer de belediyenin planında turistik tesis alanı olarak gösterilen bu alandadır. TTA'lar sizler de bilirsiniz ki inşaat alanının en yoğun olduğu yerlerdir. Sözde çevrecilikten bahsediyoruz ama bu plan Manavgat'a reva mı sizlerin huzurunda soruyorum. Bakanlığın projesi ile ekstra binlerce daha ağaç ekilecek, çimler ekilecek, burası yeşil bir alana dönüşecek, yapay göletler oluşturulacak." 
 
SÖZEN SİYASİ ŞOV YAPIYOR
"Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen'in Port River Otel'deki konuşmasına atıf yapan Halimoğlu; "Şükrü Başkan konuşmasında 26.10.2015 tarihinde onaylanan plandan bahsediyor. Orada golf alanları dışındaki kısımların bakanlıkla müşterek çalışmalar neticesinde onaylandığını, onaylanmayan kısmın golf alanları olduğunu söylüyor. Hemen akıllara 2018 yılındaki Titreyengöl Mevkiindeki bir tesisin inşaat çalışmalarındaki siyasi şov akla geliyor.O zaman da açıklamalarda bulundum ama yeniden hatırlamakta fayda var. Orası da bakanlıkla Manavgat Belediyesi'nin, dolayısıyla Şükrü Başkan'ın teklifi ile hazırlanan bir plan idi. Ağaç üzerinden yapılan bir siyasi şov olarak kullanıldı. Bakanlıkla yapılan müşterek çalışmalardaki Manavgat Belediyesi'nin durumunu kamuoyunun bilgisine sunmak istedim." 
 
SAHİL BANDI BAKANLIK HİMAYESİNDE OLACAK
"Oteldeki konuşmalarda dile gelen, birilerinin tasarrufuna geçme kaygılarına sayın bakanımız net olarak cevap vererek, sahillerin bakanlığın himayesinde olacağını güçlü bir şekilde ifade etti."
 
Halimoğlu, konuşmasının sonrasında basın mensuplarının sorularına cevap verdi. 
Kaynak: (AT) - Alper TAMER Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: Halimoğlu, basınla, gündemi, konuştu,
Yorumlar
Haber Yazılımı