Haber Detayı
14 Nisan 2018 - Cumartesi 09:31 Bu haber 13763 kez okundu
 
Hacı Ayşe Çetin Camii Gündoğdu’da hizmete girdi
Rabia Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği’nin yaptırdığı ve tüm maliyeti hayırsever işadamı Mahmut Çetin tarafından karşılanan Hacı Ayşe Çetin Camii, Gündoğdu’da düzenlenen tören ile açıldı. Camide kılınan ilk Cuma namazını Manavgat Müftüsü Mustafa Atilla kıldırırken, açılış törenine Manavgat Kaymakam Vekili Akseki Kaymakamı Muhammed Emin Nasır da katıldı.
YAŞAM Haberi
Hacı Ayşe Çetin Camii Gündoğdu’da hizmete girdi

 

Rabia Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği’nin yaptırdığı ve tüm maliyeti hayırsever işadamı Mahmut Çetin tarafından karşılanan Hacı Ayşe Çetin Camii, Gündoğdu’da düzenlenen tören ile açıldı. Camide kılınan ilk Cuma namazını Manavgat Müftüsü Mustafa Atilla kıldırırken, açılış törenine Manavgat Kaymakam Vekili Akseki Kaymakamı Muhammed Emin Nasır da katıldı.

Gündoğdu Mahallesi turizm bölgesinde yapımı tamamlanan Hacı Ayşe Çetin Camii düzenlenen törenle hizmete açıldı. Manavgat’ta hizmet veren merkez ve mahalleler dahil toplam 247’nci camii olan Hacı Ayşe Çetin Camii, bahçe dahil bin 500 metrekare alan üzerine 450 metrekare kapalı alan üzerine inşa edildi. 750 kişilik caminin yapımı yaklaşık 2 sene sürerken, caminin tüm inşaat masraflarını hayırsever işadamı Mahmut Çetin karşıladı.

Cuma namazı öncesi düzenlenen açılış törenine Manavgat Kaymakam Vekili Akseki Kaymakamı Muhammed Emin Nasır, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Dalak, Manavgat İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Hilmi Özgönül, Manavgat Müftüsü Mustafa Atilla, İlça Sağlık Müdürü Dr. Aşur Eker, Ak Parti İlçe Başkanı Hasan Öz, MATSO Başkanı Ahmet Boztaş, MESO Başkanı Hasan Özcan, Manavgat Esnaf ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Salim Akso, davetliler ve vatandaşlar katıldı.

Açılış töreninde konuşan Rabia Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Özcan Yıldırım, camii inşaatına 04 Nisan 2016 yılında başladıklarını ve 2 yıl süren yapım aşamasının ardından 05 Nisan 2018 tarihinde tamamlandığını söyledi. Yıldırım cami yapımında tüm ihtiyaçların Mahmut Çetin tarafından karşılandığını belirterek, “Kendisine herkesin huzurunda camii dernek başkanı olarak Gündoğdu halkı adına teşekkür ederim” dedi.

Caminin yapımında tüm masrafları üstlenen hayırsever işadamı Mahmut Çetin ise yaptığı kısa konuşmada Gündoğdu’da camii ihtiyacının hissedildiğinden yola çıktıklarını belirterek, “Sağ olsunlar dernek başkanı, müftü bey tarafından onaylanarak buranın inşaatına başladık ve hayırlısıyla bitirdik sağ selim bitirdik ve halkımızın huzuruna bugün itibariyle teslim ediyoruz” dedi.

Cuma gününde ve Miraç kandilinin arifesinde hayırlı bir iş için bir araya geldiklerini ifade eden Manavgat Müftüsü Mustafa Atilla, Hacı Ayşe Çetin Camii’nin Manavgat’ın 247’nci camisi olduğunu belirterek, “Hacı Ayşe Çetin Camii’nin açılışını Rabbim hepimize hayırlı uğurlu eylesin. Malumunuz camiiler birer ibadethanedir Allah’a en sevimli olan yerlerdir. Allah’ın adının anıldığı yerlerdir.Beytullah’ınKabe’nin birer şubeleridir, onun için Cenab-ı Allah buyurmuştur, bir müjde vermiştir. Allah’ın mescitlerini ancak Allah’a ve ahiret gününe inananlar, namazlarını dost doğru kılanlar, zekatlarını  verenler ve Allah’tan başka hiçbir kimseden korkmayan kişiler iman ederler buyurur. Bu çok anlamlı çok güzel bir mesajdır Peygamberimiz de camilerin önemini, camii yapmanın, yaptırmanın müjdesini şöyle ifade eder. Kim Allah’ın rızasını amaçlayarak bir camii inşa eder ise Allah’ta o kimseye cennette onun misli bir köşk inşa eder buyurur sevgili Peygamberimiz. Camilerimiz bizim ibadethanelerimizdir, camilerimiz minareleriyle bu memleketin, ilçenin, bu mahallenin bir tapusudur oda şudur biz bu mahallede Müslümanız Müslüman bir unsuruz işte bu unsurumuzun tapusu da göğe yükselen minarelerdir ki Allah’ın varlığını ve birliğini sembol ederler okunan ezan da yine semboldür o ahalinin Müslümanlığının sembolüdür şiarıdır” diye konuştu.

Caminin yapılması ile görevin tamamlanmadığını vurgulayan Müftü Atilla, “Camii her şeyiyle güzel halısıyla, avizesiyle, çinileriyle, işletmesiyle, minaresiyle, mihrabıyla ama camiinin esas ziyneti, süsü cemaatidir kardeşlerim. İnşallah camiye cemaat olalım, her vakit namazımızı burada kılmaya gayret gösterelim mahalle sakinleri de lütfen burayı kendi evleri gibi bilsinler kendi evleri gibi tanısınlar mutlaka burayı sahiplensinler burayı sahiplenmek demek buranın hem imarıdır hem temizliğidir ama hepsinden önemlisi buraya cemaat olabilmeleridir. Bu duygu ve düşüncelerle camimizin buraya kazandırılmasında maddi desteklerini esirgemeyen hayırseverimiz Mahmut Çetin beyi tebrik ediyorum hayırlarının kabulünü Cenab-ı Allah’tan diliyorum. Bu camiinin yapım aşamasında büyük gayret gösteren dernek başkanımız Özcan Yıldırım beye takdirlerimi teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

Son olarak kürsüye çıkan Manavgat Kaymakam Vekili Akseki Kaymakamı Muhammed Emin Nasır ise Cuma günü ve Miraç kandilinin yanı sıra Hacı Ayşe Çetin Camii’nin açılışı ile 3 mutluluğu bir arada yaşadıklarını ifade ederek, “Bildiğiniz gibi camiiler Allah’ın evidir her kim ki bu camilerin yapılmasına başta Mahmut Çetin olmak üzere destek verdiyse maddi manevi destek verdiyse bir tuğla koyduysa bundan sonra camiinin yaşatılmasına her kim destek olursa yine her kim gelip burada iki rekat dahi olsa namaz kılarsa Allah ondan razı olsun. Camiiler cemaatle güzeldir evet dışarıdan baktığımızda güzel bir mimarisi var turizm bölgesine yakışır bir mimari olmuş. Ama içi boş olduktan sonra maalesef bir hikmeti kalmıyor.Sizden camiye desteklerinizi bekliyorum bu sadece maddi bir destek değildir cemaatler cemaat olarak vakitlerde burayı doldurursanız ne mutlu bize” diye konuştu.

Konuşmaların ardından açılış kurdelesi kesildi ve camide ilk Cuma namazını Manavgat Müftüsü Mustafa Atilla kıldırdı. Namazın ardından davetlilere yemek ikram edildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hacı, Ayşe, Çetin, Camii, Gündoğdu’da, hizmete, girdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı