Haber Detayı
26 Temmuz 2018 - Perşembe 09:49
 
Girit kahvesi hizmete girdi
Side'de Giritliler Kahvesi ve Atatürk anıtının açılışı gerçekleştirildi.
YAŞAM Haberi
Girit kahvesi hizmete girdi


Side'de Giritliler Kahvesi ve Atatürk anıtının açılışı gerçekleştirildi.
Manavgat ilçesi Side'de Giritliler Kahvesi'nin açılışı gerçekleştirildi. Açılışa Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin, Antalya Giritliler Derneği Başkanı Ali Cem Çon, CHP Manavgat İlçe Başkanı Aliye Coşar, Manavgat Pazarcılar Odası Başkanı Sami Dursun Doğan, Manavgat Muhtarlar Derneği Başkanı Tahsin Yılmaz, muhtarlar ve çok sayıda davetli katıldı.

Eski Giritlilerin toplanma alanı ve kahve içtikleri yer olan 111 metrekarelik alan, Giritli Kültürünü yaşatmak için Giritliler Kahvesi yerli halka ve turizme yeniden kazandırıldı. Manavgat Belediyesi, Giritliler Kahvesi’nin geleneksel mimari dokusuyla yerli Girit halkını eskiden olduğu gibi yine aynı alanda buluşturmayı hedefliyor. Giritliler Kahvesi’nin içinde kafeterya alanı ve teras katı da bulunuyor.

SİDE'YE GÖZALICI ATATÜRK ANITI

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Giritliler Kahvesi'nin açılışının hemen ardından Side Limanında bulunan Atatürk anıtı açılışını da gerçekleştirdi. Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Atatürk anıtını ünlü bir heykeltıraşa özel çalışma yaptırdığı belirtildi. 2 metre 35 cm (235 cm) yüksekliğindeki Atatürk anıtının altta bulunan 130 cm yüksekliğindeki rölyefi görenlerin beğenisini kazandı. Mustafa Kemal Atatürk'ün, gençlere emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti'nin yükselişi ve Atatürk devrimleriyle elde edilen kazanımların konu edildiği Rölyefli Atatürk anıtı, turistlerin de ilgisini çekti. Rölyefin ön ve arka yüzlerinde Atatürk’ün çınar ağacı altında kara tahta başında öğrencilere ders anlatması, çiftçi, öğretmen, öğrenci, asker gibi figürler yer aldığı gözlemlendi.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Girit, kahvesi, hizmete, girdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı