Haber Detayı
21 Mayıs 2018 - Pazartesi 09:36 Bu haber 5879 kez okundu
 
Gezici’den ‘sorunsuz evlilik’ için radikal öneriler
Bu yıl 11.’si düzenlenen Geleneksel Akdeniz Dayanışma Platformu (ADAP) Buluşmaları, geçtiğimiz hafta sonu Alanya’da bulunan Elvin Hotel’de gerçekleştirildi. Antalya ve ilçelerindeki derneklerin oluşturduğu ve 2004 yılından bu yana istikrarlı bir şekilde sürdürülen ADAP buluşmasının bu yılki teması ‘Aile’ oldu. (MANAD) Manavgat Aile Derneği’nin de kurucu ve katılımcı olarak bulunduğu platformun programına Manavgat’tan da dernek üyeleri katıldı. Buluşmanın eğitim ayağında seminer veren Selçuk Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Memduh Gezici, buluğ çağındaki bir çocuğun ilk cinsel bilgileri aile yerine, internet üzerinden yalan yanlış bilgiler üzerinden almasının toplumda kapatılamaz yaralara sebebiyet vereceğini söyledi.
YAŞAM Haberi
Gezici’den ‘sorunsuz evlilik’ için radikal öneriler

 

Bu yıl 11.’si düzenlenen Geleneksel Akdeniz Dayanışma Platformu (ADAP) Buluşmaları, geçtiğimiz hafta sonu Alanya’da bulunan Elvin Hotel’de gerçekleştirildi. Antalya ve ilçelerindeki derneklerin oluşturduğu ve 2004 yılından bu yana istikrarlı bir şekilde sürdürülen ADAP buluşmasının bu yılki teması ‘Aile’  oldu. (MANAD) Manavgat Aile Derneği’nin de kurucu ve katılımcı olarak bulunduğu platformun programına Manavgat’tan da dernek üyeleri katıldı. Buluşmanın eğitim ayağında seminer veren Selçuk Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Memduh Gezici, buluğ çağındaki bir çocuğun ilk cinsel bilgileri aile yerine, internet üzerinden yalan yanlış bilgiler üzerinden almasının toplumda kapatılamaz yaralara sebebiyet vereceğini söyledi.

ADAP tarafından bu yıl 11.’si gerçekleştirilen platform buluşmasında, Selçuk Üniversitesi öğretim üyelesii Prof. Dr. Memduh Gezici ‘Ailede Hüsnü Hatime Temrinleri’ konulu seminer verdi.  Ailenin kurulması ve devamında etken olan konulardaki araştırmalarının verilerini, bu verilerden çıkan sonuçları ve sorunlar karşısında çözüm önerilerini gündeme taşıyan Gezici, çarpıcı bilgiler paylaştı.

2001 yılında Anatomi dalında profesör olduktan sonra dikkatini çeken bir hadisi şerifin kendisine büyük bir sorumluluk yüklediğini htiğini, hakkın ortaya konulması noktasında utanma olmaması gerektiğini gördüğünü ifade eden Gezici, genetiği ile oynanmış ya da bozulmakta olan ailenin acil tedavisi konulu çalışmalara yoğunlaştığını belirtti. Gezici; hayatımızdaki bozukluk ve yanlışların başlangıç adresinin buluğ çağına kadar olan çocukluk dönemimizde saklı olduğunu ifade etti. Bunun da temelinde her evin vazgeçilmezi olan televizyonlar ile cep telefonları ve internet aracılığıyla karşılaşılan yanlış, fıtrata aykırı, haram ve çarpık; şiddet ve cinsellik içerikli görüntülerin olduğunu ortaya koydu. Gezici konuşmasının devamında şunları söyledi:

“Bu görüntülerle şekillenen düşünce ve davranış biçimleri ile başlanan hayat ve evlilikler tedavisi zor ve kötü bir başlangıçtır. Evliliklerin gecikmesi, hormonlu gıdalarla beslenme, karşı cinsle fıtrata ve inanca aykırı duygusal ve fiziki birlikteliklerin sonucunda evlilikte sağlıksız cinsel hayat bu kötü başlangıcın temel sebepleridir. Ülkemizdeki boşanmaların en önemli sebeplerinden birisi cinsel sorunlardır. Ailenin sağlıklı bir şekilde kurulması ve devamı konusunda gençlerin güvenilir bilgiye ulaşmaları gerekmektedir. Bu konuda yanlış kanallardan edinilen bilgilerin yerine doğru bilgi edinilecek kanallar oluşturmak gereklidir.

Öncelikle yeni evlenecek olan çiftlere ama bunun yanında bütün çiftlere böylesi bir bilgi kaynağı oluşturmak gerekiyor. Öncelikle resmi nikah için sağlık raporu almak üzere imzasına müracaat edilen sağlık ocağı ve aile hekimleri, dini nikah kıyan din görevlileri, müftülükler, bu konularda hizmet veren sivil toplum kuruluşları yetkin hale getirilmeli; interaktif sürdürülebilir eğitim ve soru- cevap için bir internet sitesi kurulmalıdır.

Adım adım takip ettiğimiz Avrupa’da, ailenin yok olmakla karşı karşıya geldiği, fıtratın bozulduğu ve geriye dönülmez sonuçlarla karşılaşıldığı gerçeğinden hareketle, ailenin korunması hedeflenmelidir. Sürdürülebilir cinsel mutluluk ve cinsel tatmin konularında sağlıklı bilgi kaynaklarının yanı sıra, çiftlere ve talep edenlere danışmanlık hizmeti verecek bir altyapı da oluşturulmalıdır.”

Gezici sunumunu ardından, katılımcıların sorularını da cevaplandırdı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gezici’den, ‘sorunsuz, evlilik’, için, radikal, öneriler,
Yorumlar
Haber Yazılımı