Haber Detayı
28 Kasım 2020 - Cumartesi 20:43 Bu haber 5564 kez okundu
 
Genel Kurullar 3 ay süreyle ertelendi
İçişleri Bakanlığı tarafından, Sağlık Bakanlığı’nın talebi doğrultusunda 01 Aralık 2020 tarihine kadar ertelenen sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, birlikler veya kooperatiflerin genel kurul toplantıları, İçişleri Bakanlığı tarafından 3 ay süreyle yeniden ertelendi. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit, “Koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında Bakanlığımız tarafından alınan karar doğrultusunda derneklerin genel kurulları Şubat ayının sonuna, sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve üst kuruluşları, birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek etkinlikler ise Mart ayının başına kadar ertelenmiştir. Alınan kararlara uymayanlara gerekli adli işlemler uygulanacaktır” dedi.
GÜNDEM Haberi
Genel Kurullar 3 ay süreyle ertelendi

Koronavirüs salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’nın talimatları doğrultusunda bir çok tedbir alındığını hatırlatan Kaymakam Yiğit, “Sağlık Bakanlığımız, Covid­19 Bilimsel Danışma Kurulunca fiziksel mesafenin korunmasının zor olacağı sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, birlikler veya kooperatiflerin geniş katılımlı toplantılarının yapılmamasının ve ileri tarihe ertelenmesini önermiş, İçişleri Bakanlığımız da yayınladığı genelge ile bu toplantıları 01 Aralık 2020 tarihine kadar ertelemişti. Ancak dünyada ve ülkemizde Covid-19 vakalarının devam etmesi, kontrollü olsa da kış aylarında tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de özellikle damlacık yolu ile bulaşan solunum yolu hastalıklarının görülme sıklığında artış görülme olasılığının artması nedeniyle yeniden yapılan değerlendirmede, 17 Kasım 2020 tarihli ve 31307 sayılı Resmi Gazete yayımlanarak yürürlüğe giren 7256 sayılı Kanunla; Derneklerin genel kurul toplantılarının ertelenmesine dair İçişleri Bakanına yetki veren 7244 sayılı Kanunun 2/ç fıkrasına ekleme yapılarak erteleme yetkisinin üçer aylık sürelerle üç defaya kadar kullanılabileceği hüküm altına alınmıştır. Bakanlığımızca da 24 Kasım 2020 tarihli onay ile derneklerin genel kurul toplantıları Şubat ayı sonuna kadar ertelenmiştir. Dernek genel kurullarının ertelenmesine ilişkin durum doğrultusunda; daha önceden 01 Aralık 2020 tarihine kadar yapılmaması kararlaştırılan, sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve üst kuruluşları, birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek etkinliklerin, genel kurul toplantıları dahil 01 Mart 2021 tarihine kadar ertelenmesi gerektiği değerlendirilmektedir” dedi.

Kaymakam Yiğit, alınan kararlar gereği başta genel kurullar olmak üzere etkinliklerin ertelendiğine vurgu yaparak, “Alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacaktır” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Genel, Kurullar, 3, ay, süreyle, ertelendi,
Yorumlar
Haber Yazılımı