Haber Detayı
22 Mayıs 2018 - Salı 10:08 Bu haber 4842 kez okundu
 
Geleceğin milli sporcuları bugünden belirleniyor
Çocuk ve gençleri spora teşvik etmek, başarılı sporcuları tespit etmek ve üst düzey sporcu olarak yetiştirmek amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı ve Spor Genel Müdürlüğü arasında 2016 yılında yapılan protokol gereği, Manavgat’ta 2 bin 800 ilkokul 3. sınıf öğrencisi ‘Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme’ projesi kapsamında taramaya girdi. Türkiye’de ilk defa yapılan bu tarama ile geleceğin milli sporcularının yetiştirilmesi amaçlanıyor.
SPOR Haberi
Geleceğin milli sporcuları bugünden belirleniyor

 

Çocuk ve gençleri spora teşvik etmek, başarılı sporcuları tespit etmek ve üst düzey sporcu olarak yetiştirmek amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı ve Spor Genel Müdürlüğü arasında 2016 yılında yapılan protokol gereği, Manavgat’ta 2 bin 800 ilkokul 3. sınıf öğrencisi ‘Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme’ projesi kapsamında taramaya girdi. Türkiye’de ilk defa yapılan bu tarama ile geleceğin milli sporcularının yetiştirilmesi amaçlanıyor.

‘Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme’ projesi kapsamında Antalya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nden 30 kişilik teknik ekip Manavgat’ta 3. sınıf öğrencilerinin sportif yeteneklerinin tespiti için tarama yapmaya geldi. Ekibe Manavgat’tan da 14 antrenör ve beden eğitimi öğretmeni katıldı. Bu yıl içinde sadece ilkokul 3. sınıf öğrencilerinin katıldığı tarama çalışması 3 gün sürecek.

Sabah saatlerinden itibaren Manavgat Mehmet Akif Ersoy Spor Salonu’na öğretmenleri ile birlikte gelen öğrenciler hazırlanan testlere katılırken, aileleri de onları yalnız bırakmayarak seyirci tribünlerinden çocuklarını izledi.

Türkiye genelinde 81 ili kapsayan çalışmanın Antalya ayağında merkez ilçeler dahil toplam 19 ilçede tarama yapacaklarını ifade eden Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi Antalya İl Koordinatörü ve Beden Eğitimi Öğretmeni Uğur Kemal Arda, “Proje kapsamında Antalya genelinde 3. sınıflarda eğitim gören yaklaşık 30 bin 750 öğrencinin taraması yapılacak. 8 test ve 8 parkurdan oluşan tarama uygulaması sonucunda genç yeteneklerimizi keşfederek, milli takımlarda yer alacak ve ülkemizi gelecek yıllarda çeşitli turnuva ve şampiyonalarda temsil edecek sporcuların yetiştirilmesi amaçlanmakta” diye konuştu. Manavgat’ta 2 bin 800 civarında öğrencinin 3 gün içerisinde spor taramasından geçeceğini ifade eden Arda, “Bu projenin büyük geniş kitlelere yayılarak artarak Türk sporu adına hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Manavgat’ta 60 ilkokulda yaklaşık 3 bin 500 civarında 3. sınıf öğrencisinin bulunduğunu belirten Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Süleyman Karakaya, “Proje kapsamında 2 bin 700, 2 bin 800 dolayında öğrencimizin tarama testlerinden geçmesini planlıyoruz. Buda yaklaşık olarak toplam öğrenci sayısının yaklaşık yüzde 75’ine tekabül ediyor. Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme projesi Türkiye’de bu yıl ilk defa uygulanıyor 81 ilde eş zamanlı olarak Antalya’da da başladı ve şu anda Manavgat etabı yürütülüyor” diye konuştu.

Tarama çalışmasıyla genç yeteneklerin keşfedilmesinin ve sporun tabana yayılmasının planlandığını ifade eden Karakaya, “Yetenek taramasından sonra oluşacak veri tabanından ailelere ve il müdürlüklerine bilgi verilecek. Amacımız yetenekli sporcuları keşfedip spora yönlendirmek. Burada şuanda Manavgat’ta ki 60 tane okulun 50 tanesi bu yetenek taramasına katılacak, bazı gelemeyen uzak köy okulları oldu maalesef. Ama 2 bin 700 de bizim için iyi bir rakam. Çocukların antropometrik ölçümleri ve performans testleri yapılacak bu projede. Antropometrik ölçümlerde çocuğun vücut ağırlığı, boy uzunluğu, esnekliği ve oturma yüksekliği, kulaç uzunluğu alınıyor. Performans testlerinde ise dikey sıçrama, el kavrama kuvveti testi, geriye sağlık topu atma, çeviklik ve sürat koşusu yapılıyor, 20 metre sürat koşusu var. Bu ölçümler 30 kişilik teknik ekipler tarafından sisteme kaydediliyor burada kaydedilen çocuk Ankara’da ki Spor Genel Müdürlüğünde ki sisteme düşüyor. Yani tüm Türkiye’de ki öğrencilerin ölçüldüğü gibi Manavgat’ta ölçülen çocuklarda o veri havuzuna gönderiliyor. İnşallah bunun sonunda Manavgat’ta ki yetenekli çocuklarımızı tespit etmiş olacağız” diye konuştu.

Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme projesinin Türk sporunun gelişmesi açısından dönüm noktası olacağını ifade eden Karakaya, “Kulüpler yapmaya çalışıyordu. Ama birkaç kişiyle, birkaç kulüple bunu ne kadar yapabilirsin çok sınırlı kalırsın. Örneğin Manavgat’ta 3 tane kulüp 3’er tane personeli olsa bile kaç tane okula gidebilir, kaç tane böyle bir teknik ekibi bir araya getirebilir. Bu teknik malzemeler nasıl olur, öğrencilerin tamamını nasıl taraya bilir. Bu ulaştığımız öğrenci sayısı çok az oluyordu, mevcut kulüpler sayesinde veya ailenin haberi olmuyordu. Aile çocuğunu spora göndermediği için çocuğunda yetenek var mı, yok mu bilemiyordu. Ama bu projeyle biraz farkındalık oluştu ve binlerce öğrenciye ulaştık” diye konuştu.

Tarama çalışmasında ilginç olaylarla da karşılaştıklarını belirten Karakaya, “İlk günde herkesi hayrete düşüren, 157 cm’lik boyu olan bir çocuk çıktı, üçüncü sınıf çocuk. Yani şuanda Manavgat’ta standardın üstünde, herhangi bir spor kulübüne gitmemiş, hiçbir yere gitmemiş onu fark etmiş olduk” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Geleceğin, milli, sporcuları, bugünden, belirleniyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı