Haber Detayı
20 Eylül 2019 - Cuma 12:06 Bu haber 3294 kez okundu
 
Gaziler Günü kutlandı
19 Eylül Gaziler Günü, Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen resmi tören ile kutlandı. Meydanda düzenlenen törenin ardından Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit, gazileri makamında kabul ederek günlerini tebrik etti. Kabul sırasında gazilerin Kıbrıs seyahati talebini değerlendiren Kaymakam Yiğit, talebin ilgili bakanlığa iletilmesi için gerekli çalışmaların yapılacağını söyledi.
YAŞAM Haberi
Gaziler Günü kutlandı

Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Atatürk’e Mareşallik rütbesi ve Gazilik unvanının verildiği gün olan 19 Eylül, Bakanlar Kurulu’nun 2002 yılında aldığı karar ile 19 Eylül Gaziler Günü olarak kutlanmaya başlandı.

19 Eylül Gaziler Günü yurt genelinde olduğu gibi Manavgat’ta da Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen resmi tören ile kutlandı. Saat 10:00’da Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başlayan tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile devam etti. Günün anlam ve önemine dair konuşmayı Manavgat İlçe Jandarma Komutanlığında görevli Jandarma Astsubay Kıdemli Başçavuş Oral Aydın gerçekleştirdi.

Konuşmasında kan dökülerek vatan olan bu toprakların bugünden sonra da Türk Milletinin en kutsal emaneti olarak kalacağını ifade eden Jandarma Astsubay Kıdemli Başçavuş Oral Aydın, “Herkes tarafından çok iyi bilinmeli ki bu toprakların bir daha istila edilmesine asla müsaade edilmeyecektir” dedi.

19 Eylül’ün İstiklal Savaşı gazileri, Kore gazileri, Kıbrıs gazileri ile asker, polis tüm malul gaziler için bir şeref günü olduğunu belirten Aydın, “19 Eylül Türk kahramanlığının, Türk vatanseverlik ve cesaretinin Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile bütünleştiği ve taçlandığı bir gündür. Kahraman gaziler Gaziler Günü’nüz kutlu olsun. Sizler şehitlerimiz ile birlikte Cumhuriyetimizin teminatı ve temel taşlarısınız. Sergilediğiniz kahramanlık, cesaret ve fedakarlıklar Türk Milletine her zaman güç ve ilham kaynağı olmuştur. Sizler için yapılan her şey bu fedakarlıklarınızın bir karşılığı veya bedeli olamaz. Asil milletimizin esareti kabul etmeden ve bağımsızlığından taviz vermeden yaşamasının temelinde sizin bu kutsal vatana olan aşkınız, kahramanlığınız ve cesaretiniz yatmaktadır” diye konuştu.

Şanlı Türk tarihinde yer alan zaferlerin asla unutulmayacağını vurgulayan Aydın, “Şanlı tarihimizin zaferleri hiçbir zaman unutulmamalıdır. Zaferlerin kahramanlarına her zaman ve her yerde değer verilmelidir. Şehitlik ve gazilik Türk toplumunun ortak değerleridir. Aziz şehit ve gazilerimiz her zaman her yerde hatırlanmalıdır. Türk tarihine isimlerini altın harflerle yazdıran şehit ve gazilerimizin hatıralarını yükseltmek, onlara minnet ve şükran duygularımızı ifade etmek milli bir görevdir” dedi.

Artık vatanın sorumluluğunun kendilerinde olduğunu ifade eden Aydın, “Türk Milletine yaraşır bir şekilde durmadan çalışarak ilim ve irfanla bu yüce devleti laik olduğu seviyeye getireceğimize, canımız pahasına koruyacağımıza inancımız tamdır. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere bu vatan için toprağa düşen bütün şehitlerimizin ve ebediyete intikal eden gazilerimizin manevi huzurlarında saygıyla eğilip kahraman gazilerimize sevgi ve şükranlarımı sunarım” diye konuştu.

Jandarma Astsubay Kıdemli Başçavuş Oral Aydın’ın konuşmasının ardından Kıbrıs gazisi Ali Karatopuk ‘Bir Adı Mehmetçik, Kahraman Türk Askeri’, Milli Egemenlik İlkokulu öğrencisi Asiye Kulaç ise ‘Gaziler’ şiirini okudu. Şiirlerin okunmasının ardından meydanda düzenlenen resmi tören sona erdi.

Törene Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, kamu kurum ve kuruluşlarının amir ve müdürleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen resmi törenin ardından Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit, törene katılan gaziler, şehit yakınları, protokol üyeleri ve vatandaşları makamında ağırladı. Makamında gazilerle bir süre sohbet eden Kaymakam Yiğit’e, bir gazi tarafından Kıbrıs gezisi talebi yönlendirildi. Kıbrıs gezisi ile ilgili olarak talebin ilgili bakanlıkla yapılması gerektiğini ifade eden Kaymakam Yiğit, bu yönde çalışma yapılacağını söyledi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gaziler, Günü, kutlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı