Haber Detayı
11 Şubat 2020 - Salı 20:39 Bu haber 6804 kez okundu
 
Fatih Anadolu'da eğitim görecekler
Manavgat'ta yıkım kararı verilen Manavgat Çağlayan Anadolu Lisesi öğrenci ve velilerinin nakil kararına tepkileri üzerine konuyu değerlendiren Manavgat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, “Öğrencilerimizin tamamını Fatih Anadolu Lisesi'ne alacağız” açıklaması yaptı.
EĞİTİM Haberi
Fatih Anadolu'da eğitim görecekler

Antalya Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan, eğitim kurumlarının ve eklentilerinin deprem tetkik çalışmaları sonucunda dayanıksız olduğu belirlenen Manavgat Çağlayan Anadolu Lisesi boşaltıldı. Manavgat Çağlayan Anadolu Lisesi öğrencileri Fatih Anadolu Lisesi'ne ve Şule Muzaffer Büyük Teknik ve Meslek Anadolu Lisesi'ne nakledilmişti. 
Çağlayan Anadolu Lisesi öğrencileri ve velileri yıkım kararı verilen okul bahçesinde toplanarak, yeni okullarında eğitim şartlarının çok kötü olduğunu, çiftli eğitimle teneffüs aralarının 5 dakikaya indirildiğini ve gece saat 20:00'de derslerin bittiğini belirterek tepki gösterdi. 
Öğrenci ve velilerle görüşmek üzere okul bahçesine gelen Milli Eğitim Müdürü Muammer Sarıdemir, Valiliğin kararı doğrultusunda okul binasının boşaltılması gerektiğini söyleyerek, 'Bu binanın depreme dayanıksız olduğuna dair verilen rapor nedeniyle binanın yıkılması için öğrencilerin bir başka yere nakledilmesi kararı alındı. Bu sadece Manavgat'la ilgili değil, Antalya genelinde bu durumda olan başka okullarımız da var. Öğrencilerimizin eğitimlerine devam edilmeleri için en yakın okullar olarak Fatih Anadolu Lisesi ve Şule Muzaffer Büyük Mesleki Teknik Anadolu Lisesi'ne nakilleri planlandı' dedi. Öğrencilerin sorularını da cevaplandıran Sarıdemir'in konuşması sırasında bazı öğrenciler, zaman zaman alkışlarla ve ıslıklarla protestolarını sürdürdüler.
Çağlayan Anadolu Lisesi öğrencisi Sümeyye Durmaz, okulun yıkım kararına karşı olmadıklarını söyleyerek, 'Biz, Fatih Anadolu Lisesi ve Şule Muzaffer Büyük Mesleki Teknik Anadolu Lisesi'ne yerleştirildik. Fatih Anadolu Lisesi'ne yerleştirilen arkadaşlarımız öğlen saat 14:00'te derse girip 5'er dakikalık teneffüsler ve öğle aralarının kaldırılmasıyla gece saat 20.00'da okuldan çıkacağız. Bunun hiçbirimiz için güvenli bir şey olduğunu düşünmüyoruz. Çünkü daha biz 14-18 yaş aralığında olan öğrencileriz. Bu durumdan ailelerimiz, öğretmenlerimiz kısacası hepimiz mağduruz. Bizleri mağdur etmenizi istemiyoruz. En azından çevredeki boş okullara yerleştirmenizi ya da saatlerimizde düzenleme yapmanızı istiyoruz. Özellikle isteğimiz şu yönde; Çevrede tamamen boş iki okul var. Biz bu okula öğretmenlerimizle beraber tüm okul olarak yerleştirilmek istiyoruz' dedi.
Bazı öğrenci velileri il milli eğitim müdürlüğü tarafından açıklanan raporun yeni olmadığını 4 sene öncesinden hazırlandığını iddia ederek, okulların kapanmasına sadece 4 ay kala Elazığ depremi nedeniyle gündeme getirildiğini ileri sürdü. Veliler, lise son sınıf öğrencilerinin üniversite sınavlarına hazırlandığını belirterek, öğrencilerin düzenlerinin bozulduğunu söyledi. 
Manavgat İlçe Milli Eğitim Müdürü Muammer Sarıdemir, bu gelişmelerin ardından dün de yıkım kararı verilen Çağlayan Anadolu Lisesi öğrenci velileriyle bir araya geldi. 
Fatih Anadolu Lisesi Konferans Salonu'nda yapılan toplantıda konuşan Muammer Sarıdemir, Çağlayan Anadolu Lisesi'yle ilgili alınan yıkım kararı konusunda bilgi verdi. Kendisinin karardan geçen çarşamba günü haberi olduğunu anlatan Sarıdemir, “Önemli olan bu süreçten öğrencilerimizin en az etkilenmelerini sağlamak. Okulun boşaltılması kararının ardından yaptığımız değerlendirmede, öğrencilerimizin, en yakın okullar olan Fatih Anadolu Lisesi'ne ve Şule Muzaffer Büyük Teknik ve Meslek Anadolu Lisesi'ne devam etmesini uygun gördük. Ancak dün hem sizlerin hem de öğrencilerimizin şikayetleri üzerine yeniden bir değerlendirme yaptık. Öğrencilerimizin tamamını sınıfları ve mevcut öğrencileri etkilenmeyecek şekilde buraya, Fatih Anadolu Lisesi'ne alacağız. Sabah giriş saatlerini biraz erkene alacağız. İkili öğretimde öğrencilerin gece yarısına kadar gecikmesinin önüne geçeceğiz” dedi.
Toplantıda velilerin, yeni okul binasının ne zaman yapılacağını sorması üzerine Sarıdemir, yıkımın ardından yeni binanın yapımı için ihalenin Antalya'da yapılacağını belirterek, kendisinin bu konuda bir tarih vermesinin mümkün olmadığını söyledi.
 
 
Kaynak: (AT) - Alper TAMER Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: Fatih, Anadolu'da, eğitim, görecekler,
Yorumlar
Haber Yazılımı