Haber Detayı
01 Ekim 2020 - Perşembe 14:04 Bu haber 2848 kez okundu
 
Fakülteler inşatında hedef yılsonu
Manavgat Yüksek Öğretim Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Vakfı (MAYÖV), fakülteler inşaatı ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzenledi. İnşaat alanında yapılan toplantıda, fakültelerin başlangıcından bugüne yaşanan aşamaları ve hedeflenen çalışma programı ile ilgili bilgiler anlatıldı.
EĞİTİM Haberi
Fakülteler inşatında hedef yılsonu

Manavgat Yüksek Öğretim Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Vakfı (MAYÖV) Başkanı Dr. Muammer Güneş yapmış olduğu açıklamada; "Vakfımıza yapılan bağışla yapımına başlanan 'Akdeniz Üniversitesi Gülten & Ayten Çağıran Yerleşkesi Manavgat Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi ile Manavgat Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Binaları ve Altyapı' inşaatına yer teslim tarihi olan 10.04.2020 de başlandığı Sayın Manavgat Kamuoyunun bilgisindedir.

Yer tesliminden sonra geçen yaklaşık altı ay içinde 30.09.2010 tarihi itibariyle inşaatımızın geldiği aşama hakkında Sayın Manavgat Kamuoyunun aydınlatılması amacıyla bu bilgilendirme yapılmıştır.
Vakfımızca yapılan ihaleyi alan Yüklenici Köroğlu İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi tarafından yürütülen inşaatta Covid 19 Pandemisine rağmen tüm önlemler alınarak çalışmalar olabildiğince hızlı olarak devam ettirilmiştir.
Mevcut betonarme yapının bir blokundak bir kat diğer blokundaki üç kat, üç yeni yangın merdiveni betonarmesi tamamlanmıştır. Tamamlanan bu blokların duvarları örülmüş, kaba sıvası alçı sıvası tamamlanmıştır.
Eski projeye ek olarak projelendirilen 1500 m2 taban alanı yerleşimli konferans salonunun  betonarmesi tamamlanmış duvarları örülmüştür. Sıvası devam etmektedir.
Mekanik altyapısı elektrik altyapısı devam etmektedir.
Asma tavan imalatı devam etmektedir. 
İnşaatın bitirilme oranı beklenenin üstünde olarak 65-70 oranındadır.
Yüklenicinin sorumluluğundaki imalatların tamamının Aralık-2020 de bitmesi beklenmektedir.
Yüklenici sorumluluğunda olmayan diğer işler ve imalatlar için Vakfımızca yapılan çalışmalar sürmektedir" dedi.

 


MAYÖV adına fakülteler inşatı ile ilgili teknik açıklamaları ise Manavgat Sanayici ve İş İnsanları Derneği (MASİAD) Yönetim Kurulu Üyesi Sorumlu Mühendis Hüseyin Cengiz yaptı. Cengiz açıklamasında; Akdeniz Üniversitesi Manavgat Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi ile Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi İnşaatının 01.04.2020 tarihinde başladığını, 300 günlük süre konulmuş olmasına rağmen iş bitim süresi olarak hedeflerinin 270 gün olduğunu, 30.12.2020 tarihinde işi bitirmiş olmayı hedeflediklerini ifade etti.
Cengiz açıklamsının devamında; "Proje 30.328 m2 arsa üzerine yapılmakta olup toplam inşaat alanı 18.600 m2’dir. Proje kapsamında toplam; 1665 kişilik 30 adet derslik, 460 kişilik 6 adet amfi, 210 kişilik 4 adet laboratuvar, 100 kişilik 1 adet kütüphane, 70 kişilik 1 adet yabancı dil laboratuvarı, 200 kişilik 3 adet atölye, 80 kişilik 1 adet bilgisayar laboratuvarı, 84 adet öğretim üyesi odası, 300 kişilik konferans salonu, 2 adet mescit, 350 kişilik öğrenci yemekhanesi, 80 kişilik personel yemekhanesi, 250 kişilik kantin, 2000 m2 dekan odaları ve idari ofisler bulunmaktadır. (84 adet öğretim görevlisi odası, ikişer adet dekan, dekan yardımcısı, öğrenci işleri vb. yer almaktadır.
Manavgat Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi şu anda mevcut Manavgat Turizm Fakültesi binasında 2 Bölüm ile (Sosyal Hizmetler Bölümü ve Yönetim ve Bilişim Sistemleri Bölümü) eğitim vermekte olup, inşaatın tamamlanmasıyla birlikte yeni binada eğitime devam edeceklerdir. Ayrıca Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültelerinin açılması için YÖK’e başvurulmuş olup onay beklenmektedir. 
İnşaatta 65 seviyesine gelinmiştir. Kalıp ve duvar örüm işleri tamamlanmıştır. İç sıva tamamen bitmiş, dış sıva 50 seviyesindedir. Alçı sıva ve asma tavan imalatları devam etmektedir. Mekanik tesisat alt yapı işleri tamamlanmıştır. Elektirik işleri 50 seviyesindedir" dedi.
Manavgat Sanayici ve İş İnsanları Derneği (MASİAD) Başkanı Mücahit Tatar ise açıklamasında; "Değerli MAYÖV Yönetim Kurulu ve Manavgatımızın önemli iş adamlarından Sn. Dr. Yusuf Aydın Bey’in vesilesi ile tanıştığımız Kıymetli hayırseverimizin katkılarıyla inşası devam eden Fakülteler projemizde Rabbimize şükürler olsun ki önemli mesafeler katettik. Bizler de MASİAD olarak yapım protokolünde verilen Arabulucu ve Gözlemci vazifemizi yerine getirmeye devam ediyoruz. Manavgat’ımızın geleceği açısından son derece kıymetli gördüğümüz projemizin yapımını üstlenen Köroğlu İnşaat Sn. Kahraman Köroğlu Bey ve ekibine, bizlere destek olan tüm dostlarımıza sonsuz teşekkür ediyoruz. Üzerimizdeki emanetin ağırlığının farkındayız lakin tüm olumsuz koşullara rağmen Manavgat Üniversitesi hedefimize doğru çalışmalarımıza yılmadan devam edeceğimizin de bilinmesini istiyor, katılımınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum" dedi.

Kaynak: (EŞ) - Erkam ŞAHİN Editör: Ömer KARÇA
Etiketler: Fakülteler, inşatında, hedef, yılsonu,
Yorumlar
Haber Yazılımı