Haber Detayı
10 Mayıs 2018 - Perşembe 09:38 Bu haber 2406 kez okundu
 
Engeller kaldırılsın
Anadolu Sağlık-Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, 10-16 Mayıs tarihleri arasında kutlanacak olan “Engelliler Haftası” ve “Engelliler Günü” nedeniyle basın açıklaması yaptı.
YAŞAM Haberi
Engeller kaldırılsın

 

Anadolu Sağlık-Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, 10-16 Mayıs tarihleri arasında kutlanacak olan “Engelliler Haftası” ve “Engelliler Günü” nedeniyle basın açıklaması yaptı.

Engellilere engelsiz yaşam koşullarının sağlanması gerektiğini belirten Taşkın, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Sosyal hayatın içinde birlikte yaşadığımız engelli kardeşlerimizi görmüyoruz veya görmek istemiyoruz. Devletten gerekli düzenlemeleri yapmakta ya geç kalıyor ya da yapılan düzenlemeler yetersiz… Hâlbuki engel her kes için kaçınılmazdır. İnsanın yaşlandığında elden ayaktan düşmesi, kendi hayatını idame ettirememesi de bir engeldir. İnsanın başına her an bir kaza gelebilir ve engelli olabilir. Toplum olarak geleceğimizi düşünmeden sadece günü yaşıyoruz. Bu nedenle bütün vatandaşlara olduğu gibi engelli vatandaşlara da hak ve özgürlüklerin sağlanması gerekir.

Engelli vatandaşlarımızın da diğer bireyler gibi sosyal hayatın içinde yer almasını sağlayacak düzenlemeler acilen yapılmalıdır. Sokakta gezmekten tutun, her türlü ihtiyaçlarını zorluk çekmeden yerine getirebilecek şekilde şartların iyileştirilmesi zorunludur. Bunu yapamayan devletin sosyal hukuk devleti olması imkânsızdır.

Hastanelerde engelli bireyler için danışma masaları oluşturularak ihtiyaçlarını sağlıklı bir şekilde gidermeleri ve diğer bireyler gibi alınan hizmetten en iyi şekilde faydalanmaları sağlanmalıdır. Hastanelerimizde fiziksel ortamların engelli bireyler için elverişli olmadığını biliyoruz. Bunlar acilen düzenlenmelidir.

Devlet, engelli vatandaşların istihdamına gereken hassasiyeti göstermelidir. Ülkemizde yaklaşık 8,5 milyon engelli birey yaşıyor. Bu vatandaşlarımızın ücretsiz olarak rehabilitasyonu yapılarak topluma kazandırılmalıdır. Çalışabilecek durumda olan engelli bireyin özel firmalarda ve devlet kurumlarında işe yerleştirilmesi yapılıyorsa da yetersizdir. Daha fazla engelli bireyin ekonomiye kazandırılması gerekir. Bunun için gerekli düzenlemelerin acilen yapılması zorunludur. Devlet, engelli bireylerle barışık olmalı, onlarla sağlıklı iletişim kurulabilmesi için çalışma yapmalıdır. Engelli haklarının korunması için vatandaşlar bilinçlendirilmelidir. Uygun yaşam alanlarının sağlanması büyük sorun olarak karşımıza çıkıyor. İş hayatındaki olumsuzluklar, engelli vatandaşlarımızın yaşamlarını zorlayan unsurlardır. Onların yaşamlarını kolaylaştırıcı projeler üretilmesi ve hayata geçirilmesi için işbirliği içinde çalışma yapılmalıdır. Engelli vatandaşların kendilerini değersiz hmeleri önlenmelidir.

Anadolu Sağlık-Sen olarak engelli vatandaşlarımızın yanındayız. Onların ihtiyaçlarının karşılanması noktasında birlikte hareket etmek insanlık borcumuzdur. Bu vesileyle bütün engelli vatandaşlarımıza sağlıklı, mutlu ve huzurlu günler diliyorum.”

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Engeller, kaldırılsın,
Yorumlar
Haber Yazılımı