Haber Detayı
31 Temmuz 2019 - Çarşamba 10:10 Bu haber 2154 kez okundu
 
En büyük motivasyon milli duygular
Manavgat Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü’nün davetlisi olarak Manavgat’a gelen Selçuk Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümü Sporda Psikososyal Alanlar Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yalçın Kaya, Manavgat Gençlik Merkezi’nde sporcu ve antrenörlere ‘Sporcu Motivasyonu’ konulu seminer verdi. Bir sporcu için en büyük motivasyonun milli duygular olduğunu ifade eden Prof. Dr. Kaya, “Bir sporcu için katıldığı uluslararası bir turnuvada bayrağını gönderde dalgalandırmak istemesi kadar önemli olan bir motivasyon yoktur, diğer motivasyon unsurları daha sonra gelir” dedi.
SPOR Haberi
En büyük motivasyon milli duygular

Manavgat Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Süleyman Karakaya’nın davetlisi olarak Manavgat’a gelen Selçuk Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümü Sporda Psikososyal Alanlar Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yalçın Kaya, ‘Sporcu Motivasyonu’ konulu seminer verdi. Manavgat Gençlik Merkezi toplantı salonunda gerçekleştirilen seminere Manavgatlı sporcular ve antrenörler katıldı. Prof. Dr. Kaya seminer öncesi Süleyman Karakaya ve voleybol antrenörü milli sporcu Mehmet Şahin ile Karakaya’nın makamında Türk sporu hakkında kısa bir sohbet yaptı.

Seminerde yaptığı konuşmada bir kişinin ilk önce doğru spor branşını seçmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Kaya, bu tercihin bilimsel çalışmalar neticesinde belirlenebileceğini ve doğru spor branşını seçen kişinin, uygun antrenman ve koşullar ile olimpiyat şampiyonu olmasının muhtemel olduğunu söyledi.

Gündelik yaşamda onay göremeyen egonun sporcunun başarısı için önemli bir unsur olduğunu ifade eden Prof. Dr. Kaya, “Egonun çeşitleri var ancak bir sporcu için ego olmazsa olmazdır. Ortada bir çalışma var, bir emek var, bu emeğin sonunda kişi elbette kendisi ile gurur duymalı, bir turnuvaya ya da bir şampiyonaya katıldığında bu sporcunun egosu, azmi ve hırsı olmazsa bir başarının gelmesi beklenmemeli, çünkü egoyu ortaya koyan kişinin karakteridir, karakteri çıkarırsanız geriye ne kalır” dedi.

Türk sporunda başarıyı yakalamış sporcularla yaptığı görüşmelerde en önemli düşüncenin psikolojik baskı unsuru olduğunu gördüğünü belirten Prof. Dr. Kaya, “Görüştüğüm sporcularımızın büyük bir kısmı, eğer rakibime psikolojik baskı kurmayı başarmışsam müsabakayı da kazandım, dediler. Yani bu ne demek oluyor, bu bir savaş ve her şey beyinde bitiyor. Vücut dilinizle, basit bir tokalaşma ile rakibinizi psikolojik olarak bastırırsanız çıktığınız karşılaşmada da başarılı olmanız o kadar yüksek” dedi.

Bir sporcunun motivasyonunu birçok unsurun etkilediğini ifade eden Prof. DR. Kaya, “Müsabakayı izleyen sevgiliden, eşten, anne-babadan tutunda arkadaşlarına kadar bütün taraftarlar bir sporcunun az olsun veya çok olsun motivasyonunu etkiler. Ancak motivasyonu en fazla etkileyen şey milli duygular. Bir sporcu için katıldığı uluslararası bir turnuvada bayrağını gönderde dalgalandırmak istemesi kadar önemli olan bir motivasyon yoktur, diğer motivasyon unsurları daha sonra gelir. Türkiye’nin en büyük güreşçilerinden olan Ahmet Ayık İngiltere’de bir müsabakaya katıldığında, heptatit hastası ve final karşılaşması öncesi doktor kesinlikle mindere çıkmaması gerekir demiş, ilk rauntta yenik, köşesine gittiğinde ona ‘Türkiye’de gazeteler manşet atacak, yenileceğine ölse daha iyiydi diyecekler’ diyorlar. Bunu duyan Ahmet Ayık hastalığından dolayı yorgun olmasına rağmen ikinci ve son rauntta üstün bir başarı göstererek rakibini sayıyla yeniyor. Ancak hiç karşılaşma kaybetmemesine rağmen güreşteki uygulama nedeniyle yendiği rakibi tuşla bir karşılaşma kazandığı için şampiyonada 2. oluyor. Ahmet Ayık o gece sabaha kadar ağlıyor, bahanesi var, hasta ancak o bahanelerin ardına sığınmıyor, neden birinci olamadım diye ağlıyor, işte sporcu ruhu, motivasyonu böyle bir şey, hiçbir bahaneye sığınmadan böyle bir motivasyona sahip olan bir sporcunun başarılı olmaması için hiçbir sebep yok” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: En, büyük, motivasyon, milli, duygular,
Yorumlar
Haber Yazılımı