Haber Detayı
11 Mayıs 2018 - Cuma 12:35 Bu haber 4083 kez okundu
 
En büyük engel sevgisizliktir
10-16 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Engelliler Haftası dolayısıyla İstek Antalya Yeditepe Manavgat Koleji toplantı salonunda, Dr. Hüseyin Vural Özel Eğitim İlkokulu/Ortaokulu/Mesleki Eğitim Merkezi tarafından program düzenlendi. Engellilerin huzurlu ve rahat bir yaşam sürdürmeleri için devletin her türlü olanağı sunduğu günümüzde, onların istedikleri sadece güler yüz ve sevgi.
YAŞAM Haberi
En büyük engel sevgisizliktir

 

10-16 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Engelliler Haftası dolayısıyla İstek Antalya Yeditepe Manavgat Koleji toplantı salonunda, Dr. Hüseyin Vural Özel Eğitim İlkokulu/Ortaokulu/Mesleki Eğitim Merkezi tarafından program düzenlendi. Engellilerin huzurlu ve rahat bir yaşam sürdürmeleri için devletin her türlü olanağı sunduğu günümüzde, onların istedikleri sadece güler yüz ve sevgi.

Engelliler Haftası nedeniyle İstek Antalya Yeditepe Manavgat Koleji toplantı salonunda düzenlenen programa Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit'in eşi Mehtap Yiğit,  İlçe Milli Eğitim Müdürü Muammer Sarıdemir, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Hüseyin Geyikoğlu, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Aşur Eker, Manavgat Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Nihal Etçi, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Şükrü Yıldırım, Manavgat Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Süleyman Karakaya, öğretmenler , öğrenciler ve engelli aileleri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programın açılış konuşmasını Dr. Hüseyin Vural Özel Eğitim İlkokulu/Ortaokulu/Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Ali Hakan Öz yaptı.

Günümüzde dünya genelinde 156 ülkede Engelliler Haftası’nın düzenlendiğini ve çeşitli etkinliklerin gerçekleştirildiğini belirten Öz, “Ancak bizi tüm dünya devletlerinden ayıran bir yön var ki ecdadımız çok eski yıllarda bile engelli vatandaşlarımızın özelliğinin farkında olup onları toplum içinde önemli bir yere koymuştur. Avrupa da akıl hastaları içinde şeytan var diye yakılırken Osmanlı’da ruhsal ve zihinsel engelliler müzik ve su ile tedavi edilmekteydi. Evliya Çelebi’nin notlarından anlaşıldığı üzere 1500-1700 yılları arasında Osmanlı sarayında, mahkemelerde hizmet etme aracı ile işitme engelliler topluluğu vardı. Bu yıllarda Batı’da işitme engellilerin kullandığı dil ise hiçbir kurumun parçası değildi, hatta bazı sultanların bu dili öğrendiği ve halka hitap ederken bir tercüman aracılığıyla işaret dili kullandıklarını da arşivlerden anlamaktayız. Yine Osmanlı döneminde bedensel engellilere dönük bir takım yardımlar yapıldı. Engellilerle ilgili çok sayıda vakıf kuruldu. Toplumsal, ekonomik anlamda önlemler alındığı arşivlerden anlaşılmaktadır” diye konuştu.

Günümüzde engelli bireyler için devlet tarafından birçok sosyal ve ekonomik hakkın düzenlendiğini ifade eden Öz, “Eğitim düzenlemelerinin içinde elbette en önemli şey, onlar için özel açılan okullarımızın sayısının her geçen gün artmasıdır. Toplumsal olarak yapılması gereken çalışmalar devlet eliyle veya çeşitli dernekler, vakıflar aracılığıyla yapılmaktadır bu noktada bizim düşünmemiz gereken biz birey olarak ne yapmalıyız, yapmamız gereken ne olmalıdır?” dedi.

Devletin sunduğu hizmetlerden engellilerin daha fazla yararlanması için çaba sarf edilmesi gerektiğinin altını çizen Öz, “Onlar için bıkmadan, usanmadan, yorulmadan şartları iyileştirmek için uğraşmak zorundayız. Bu noktada en büyük vazifelerden biri biz eğitimcilere düşüyor. Öğrencilerimizin okulda geçirdiği zamanı düşünürsek azımsanmayacak bir süre olduğunu görürüz. Bu nedenle özellikle eğitim kurumları özel öğrencilerimiz için güvenli, konforlu, sevilen bir yer haline getirilmelidir. Tarihimizde örf ve adetlerimize ve toplumumuza yakışan budur.  Bu inançla özel eğitim okullarında göreve başladığınız günden bu yana beraber görev yaptığımız arkadaşlarımızla her gün bir adım iler gitmeyi hedefledik ve gördük istedikçe yapılabilecek çok çalışma var bıkmadan, usanmadan her gün yeni bir fikirle hareket ediyor ve daha yolun çok başında olduğumuzu düşünüyoruz. Buradan herkese sesleniyorum unutmayın herkesin yapabileceği bir şeyler var” diye konuştu.

Ali Hakan Öz’ün konuşmasının ardından sırasıyla; Gevher Nesibe Özel Eğitim Uygulama Merkezi öğrencileri Zeybek, Küçük Adam, Ritim, Milli Egemenlik İlkokulu Özel Eğitim Sınıfı halk oyunu, Dr. Hüseyin Vural Özel Eğitim Okulları öğrencileri dans, Gevher Nesibe Özel Eğitim Uygulama Merkezi öğrencileri bando eşliğinde Adıyaman ve Hint oyunları, Çakış İlkokulu Özel Eğitim Sınıfı öğrencisinden Harmandalı oyunu ve öğrencilerden işaret dili ile mini konser gösterileri sunuldu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: En, büyük, engel, sevgisizliktir,
Yorumlar
Haber Yazılımı