Haber Detayı
08 Ağustos 2019 - Perşembe 12:14 Bu haber 1522 kez okundu
 
Emniyetten sahte para uyarısı
Yaklaşan Kurban Bayramı ile birlikte başta kurban pazarları olmak üzere ticaretin yoğun olduğu yerlerde piyasaya sahte para sürülme ihtimalini değerlendiren Manavgat İlçe Emniyet Müdürlüğü görevlileri esnaf ve vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı. Sahte paranın dikkatle bakıldığında kolayca ayırt edilebileceğini belirten Manavgat İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Hilmi Özgönül, “Sanık durumuna düşme korkusuyla ya da nemelazım düşüncesiyle pasif kalmamalı, olayı sineye çekmemeli, sahte para olayı ile karşılaşıldığında 155 Polis İmdat hattı aranmalı veya en yakın polis görevlilerine durum bildirilmeli” dedi.
ASAYİŞ Haberi
Emniyetten sahte para uyarısı

Manavgat İlçe Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği görevlileri tarafından hayvan pazarındaki esnaflara sahte parayı tespit eden, sahte para üzerinde siyah iz bırakan ‘Sahte Para Kalemi’ dağıtıldı. Yapılan çalışmalarla toplumsal bilincin yaygınlaşması ve vatandaşların bilgi sahibi olmalarına katkı sağlanmayı amaçladıklarını ifade eden Manavgat İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Hilmi Özgönül, sahte para ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

Özgönül yaptığı açıklamada, “Suç işlemeyi alışkanlık haline getirmiş art niyetli kişiler alın teri ile para kazanan vatandaşlarımızı mağdur hale getirmekte ve her yıl binlerce kişi bilmeden aldığı sahte banknotlar nedeniyle maddi kayba uğramaktadır. Banknotlar hakkında yeterince bilgi sahibi olmayan ve incelemeden alan vatandaşlarımızın bu gibi üzücü olaylarla her an karşılaşması mümkün bulunmaktadır. Halbuki sahte para dikkatli bir bakışla çok kısa sürede ve kolaylıkla ayırt edilebilmektedir. Paraların taklit edilmesini önlemek amacıyla içlerine güvenlik unsurları konulmaktadır. Bu güvenlik unsurlarının insanlar tarafından iyi bilinmesi halinde sahte paranın piyasaya sürülmesi güçleşecektir” dedi.

Özgönül, vatandaşların sahte para ile karşılaşması halinde yapacakları ve sahte paraların piyasaya sürülme yöntemleri hakkında da şu bilgileri verdi:

“Gerçek zannederek aldığı paranın sahteliğini fark eden kişiler, daha fazla kişinin mağdur olmaması için sahte parayı veren kişilerin eşkal bilgilerini tarif etmek suretiyle hemen emniyet birimlerine bildirmelidirler. Sahte parayla karşılaştığımızda;

- Sahte parayı aldığınız kişiye kesinlikle iade etmemeli,

- Şahsın eşkaline ilişkin bilgileri, mümkünse kimlik bilgilerini ve hatta varsa otosunun plakasını ve diğer özelliklerini tespit etmeli,

- Şahsı mümkün mertebe oyalamalı,

- Bu arada en kısa sürede ‘155 Polis İmdat’ veya en yakın polis birimini olaydan haberdar etmeli,

- Sahte para güzel bir şekilde muhafaza edilmeli ve sadece gelecek görevlilere teslim etmeli,

- Sanık durumuna düşme korkusuyla ya da nemelazım düşüncesiyle pasif kalmamalı, olayı sineye çekmemeli,

- Yapılacak ihbarın, aranan bir kişi veya şebekenin veya büyük bir olayın faillerinin ortaya çıkarılmasına yardımcı olabileceği unutulmamalıdır.

Sahte paraların piyasaya sürülme yöntemleri:

- Büfe, bakkal ve marketlerden alınan sigara, içki, çerez vs. karşılığında yüksek değerdeki sahte banknot kupürleri verilerek para üstünün gerçek para olarak alınması,

- Araçlara alınan akaryakıt karşılığı benzin istasyonlarına verilmesi,

- Sinema ve tiyatro gişelerine verilmesi,

- Canlı hayvan ticareti yapan kişilere ve seyyar satıcılara verilmesi,

- Taksi sürücülerine verilmesi,

- Eğlence yerlerine bahşiş ve hesap ödemesi olarak verilmesi,

- Toplu ödemelerde para desteklerinin arasına az sayıda sahte para konulması”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Emniyetten, sahte, para, uyarısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı