İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
İş Hukuku Avukatı
İş Hukuku Avukatı
İstanbul Avukat
İstanbul Avukat
Haber Detayı
13 Şubat 2019 - Çarşamba 10:27
 
Emine Çataltaş ‘Suya Yazdım’
Emekli eğitimci Emine Çataltaş, Manavgat’ta yayın yapan yerel bir gazetede yayınlanan deneme yazılarını toplayarak kitap haline getirdi. ‘Suya Yazdım’ isimli kitabının tanıtımı için Novamall AVM’de tanıtım ve imza günü düzenleyen Çataltaş’ı eğitimci arkadaşları ve öğrencileri yalnız bırakmadı. Çataltaş tanıtım ve imza gününde kitap satışından elde edilen gelirleri de kız öğrencilere burs sağlanması amacıyla Antalya Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne bağışladı.
YAŞAM Haberi
Emine Çataltaş ‘Suya Yazdım’

Emekli eğitimci Emine Çataltaş, Manavgat’ta yayın yapan yerel bir gazetede yayınlanan deneme yazılarını toplayarak kitap haline getirdi. ‘Suya Yazdım’ isimli kitabının tanıtımı için Novamall AVM’de tanıtım ve imza günü düzenleyen Çataltaş’ı eğitimci arkadaşları ve öğrencileri yalnız bırakmadı. Çataltaş tanıtım ve imza gününde kitap satışından elde edilen gelirleri de kız öğrencilere burs sağlanması amacıyla Antalya Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne bağışladı.

Son olarak Şule Muzaffer Büyük Kız Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde müdür olarak görev yapan ve buradan emekli olan Emine Çataltaş, Manavgat’ta yerel bir gazetede yayınlanan deneme yazılarından oluşan yazılarını ‘Suya Yazdım’ ismini verdiği kitabında topladı. Çataltaş, ilk kitabı olan ‘Suya Yazdım’ isimli kitabı için Novamall AVM’de tanıtım ve imza günü düzenledi. Tanıtım ve imza gününe Antalya Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Ayşe Neyişçi ve dernek üyeleri ile eğitimciler ve öğrenciler katıldı.

Hayatında kendisinde iz bırakan olaylar ve insanların konu edildiği ‘Suya Yazdım’ isimli kitabı ile halen yaşayan ve hayatını kaybetmiş insanları hatıralarda yaşatmak istediğini dile getiren Emine Çataltaş, “Onların bir şekilde ülkemize yaptıkları hizmetler, topluma, etrafına vurdukları damgalarla yaşasınlar istedim. En çok üzerlerinde durmak istediğim konu bu. Bir diğeri normal süreçte gerçekten çok hızlı bir akış içerisindeyiz ve günlük olaylardan etkilendiğim durumlarla ilgili htiğimi de kitabın içerisine aldım. Tabi ben şöyle dedim özellikle bu vurgulamak istiyorum. Çocukken en çok istediğim büyüklerle arkadaş olmaktı hepte öyle oldu neden kendi yaşıtımdan daha büyüklerle arkadaş olmak istediğimi o yıllarda bilmiyordum çabuk büyümek ve onlar gibi olmak istiyordum sadece şimdi yarım asır geçti artık biliyorum. Yaşam denilen yolculuk bir tiyatro, sahne aldığımız perde de kimi ne kadar etkilediğimizle ilgili ve kaç perde olursa olsun bir kez sahneye çıkabildiğimiz şimdi son perde yazmazsam ölecekler yaz dedi suya yazdım” dedi.

Yerel bir gazetede kaleme aldığı yazılarla 50 yıllık birikimini yansıtmak istediğini ifade eden Çataltaş, “Birbirinden bağımsız 106 deneme yazısı var. Tabiî ki bu 50 yılın birikimi oluşan duygular ama 2016-2018 arası kaleme aldım. Yerel bir gazetede köşe yazıları şekliyle oluşan yazılar daha sonra emineçataltaş.com bloğu şekliyle ulusal ve uluslar arası düzeyde yayınlamaya başladım. Aldığım olumlu tepkiler üzerine bunların bir kitabı olmalı şekliyle kitaba aldım” dedi.

Kendisinin bir Cumhuriyet Kadını olduğunu ve Türkiye’ye olan borcunu ödemek istediğini ifade eden Çataltaş, “Cumhuriyetin kazandırdığı değerlerle öğretmen oldum, yönetici oldum ve bir birey oldum dolayısıyla benimde cumhuriyete bir borcum var ve bu borcumu ödemek istiyorum. Buradan yola çıkarak Türkan Saylan’ın çok sevdiğim bir sözü var; her eğitimli kadının bu cumhuriyete borcu var diyor. Bende zor koşullarda eğitim almış bir insanım dolayısıyla yazmış olduğum kitabın gelirini de üniversitede okuyan özellikle kız öğrencilere burs olarak değerlendirilsin istedim. Bugün biraz sonra gerçekleştireceğimiz imza gününde elde edilecek gelir Antalya Çağdaş Yaşamı Destekleme derneğine burs olarak bağışlanacaktır. Bu anlamda mutluyum böyle bir olaya vesile olmaktan dolayı dilerim yeterli ilgi olur ve bizden sonraki gençlere sadece kendilerine değil topluma da hizmet etmek, onlara katkı sağlamak için bir örnek olursa sevineceğim” diye konuştu.

Tanıtım ve imza gününe katılan Antalya Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Ayşe Neyişçi ise Emine Çataltaş’ın girişiminden mutluluk duyduklarını belirterek, “30 yıldan beri Türkiye’de varız, kurumsal kimliğimizle okuma imkanı olmayan, maddi yetersizlikler içinde olan çocuklara karşılıksız burs veriyoruz hem lise hem üniversite düzeyindeki çocuklarımıza. Ulusal ve evrensel değerlere sahip Atatürk ilke ve devrimlerine sahip çocuklar yetiştirmeye çalışıyoruz. Hukuk üstünlüğüne inanan, demokratik ilkelerden yana olan çocuklar yetiştirmeye çalışıyoruz ve her anlamda onları eğitmeye çalışıyoruz. Bu yeri gelmişken de rahmetli Türkan Saylan’ı minnetle anıyoruz çünkü biz onun açtığı yolda ilerliyoruz. Ona layık olmaya çalışıyoruz, herkesi kamuoyunu destek vermeye çağırıyoruz çünkü hukuk ihtiyacı olan çocuklarımız var, kaybolmaya yüz tutmuş çocuklarımız var onları kazanmamız gerekiyor. Türkiye’nin birçok noktasında öğrencimiz var onların hepsine destek veriyoruz. Ben bugün burada Emine Çataltaş’ın bu desteğini çok anlamlı buluyorum, çok teşekkür ediyorum dernek olarak kendisine çok teşekkür ediyoruz, çalışmalarında başarılar diliyoruz” diye konuştu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Emine, Çataltaş, ‘Suya, Yazdım’,
Yorumlar
Haber Yazılımı