Haber Detayı
29 Ocak 2020 - Çarşamba 18:58 Bu haber 4755 kez okundu
 
Elmas
Elmasların geçmişi tam olarak bilinmiyor. Yan evet ilk elmas ve pırlantalar Hindistan’da bulundu lakin daha öncesinde de oldukça fazla elmas, yerin altına hazır bekliyordu.
YAŞAM Haberi
Elmas

Elmasların geçmişi tam olarak bilinmiyor. Yan evet ilk elmas ve pırlantalar Hindistan’da bulundu lakin daha öncesinde de oldukça fazla elmas, yerin altına hazır bekliyordu. Günümüzde halen nerede olduğu bilinmeyen milyonlarca ton elmas var ama bu elmasları varlığından haberdar olduğumuz halde biranda hepsini bulmak mümkün değil. Zaten bulnumadığı için, düyanın sonuna kadar değerli bir taş olacağı söyleniyor. Ülkemizde elmas lekeleri olarak adlandırılan mineraller, toprak altında fazla kalan elmasın içinde mineral kalması durumudur. Bu durumun elmas için hiçbir sakıncası yoktur fakat yoğun bir şekilde sıkışan minerallerin değeri tabiki, normalinden daha azdır. Leke diye adlandırılan bu tabir, birçok yanılma durumu meydana gelmesine sebep olmuştur.  Zamanında bu mineraller doğal oluşumlar gibi birşet söylenseydi çok daha şuan bu satışlarda çok daha önemli satışlar yakalanabilirdi. Çünkü bu tamamen doğal bir oluşum olmak ile beraber, kesimi yapıp pırlanta halin geldikten sonra pek fazla işleme tabi tutulmazlar. VS, SI diye bölümlere ayrılan bu işlemlerde söz konusu olan minerallerin büyüklüğü göz önünde bulunduruluyor.

Her ne kadar biz bu duruma zararlı değil desekte bazı taşların oluşumu çolk olumsuz şartlarda olduğundan, kullanılması veya satın alınması pek tavsiye edilmez. Mesela içindeki mineral süt gibi bembeyaz bir renk aldıysa o taştan kesinlikle uzun durulmalıdır çünkü artık onun elmas olarak bir değeri kalmamıştır. Elmas dediğimiz şey, ışığı geçirmesiyle, yansıtmasıyla, kırmasıyla ön plana çıkan bir taştır. Aynı şekilde içinde çok büyük yarıkların olduğu taşlardan da uzak durulmalıdır. Bu tür taşlardan uzak durmamızın nedeni ise içinde herhangi bir mineral barındıran elmas, siyah ve beyaz pırlanta lekeleri gibi renkler barındırıyorsa, parlaklığı azalttıkları için ne üreticileri, nete tüketicileri etkilerler. Elmas çeşitleri için https://www.lizaypirlanta.com/elmas-yuzukler sitemize göz atabilirsiniz.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Elmas,
Yorumlar
Haber Yazılımı