Haber Detayı
04 Ekim 2019 - Cuma 08:00 Bu haber 2555 kez okundu
 
Eker: Yaşlılarınızın yaşam kalitesini artırmak elinizde
Yaşlılar konusunda duyarlılık oluşturmak amacıyla her yıl 1 Ekim tarihinde kutlanan 'Yaşlılar Günü' sebebiyle Sağlık Grup Başkanı Dr. Aşur Eker bir açıklama yaptı.
YAŞAM Haberi
Eker: Yaşlılarınızın yaşam kalitesini artırmak elinizde

Sağlık Grup Başkanı Dr. Aşur Eker yaptığı açıklamada: “Doğum oranlarının düşmesi ve teknolojik gelişmelerin sağlık hizmetlerinde etkili kukkanımı, bilinçli beslenme ve hareketli yaşam, ortalama yaşam beklentisinin uzamasına ve yaşlı nüfusun toplam nüfus içerisindeki payının artmasına olanak sağlamıştır. Yaşlı nüfus artış hızına paralel olarak yaşlılık ve yaşlı sağlığı konularında farkındalık yaratmak amacıyla tüm dünyada 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü olarak anılmaktadır.

TÜİK nüfus projeksiyonlarına göre, ülkemizde yaşlı nüfus oranının 2023 yılında 10.2, 2030 yılımda 12.9, 2040 yılında 16.3, 2060 yılında 22.6 ve 2080 yılında 25.6 olacağı tahmin edilmektedir.
Yaşlı nüfusun artan oranı yaşlılara sunulan sağlık hizmetlerinin de çeşitlenmesini gerektirmektedir. Genç gruplarda sağlık hizmetlerinin temel hedefi tedavi iken, yaşlı gruplarda esas hedef; yaşam kalitesinin arttırılması ve korunmasıdır. Yaşlıların yaşam kalitesinin korunması, yaşlılık döneminde sık karşılaşılan 'Alzheimer, demans' gibi sağlık sorunlarının yaşlılığın doğal sonucu gibi görmezden gelinmemesi ile de mümkündür.
Yaşlılarda yaşam kalitesini etkileyen faktörlerin bilinmesi yaşlıların, sağlığı koruyucu ve geliştirici davranışlar sergilemelerinde, sosyalleşmeleri ve mutlu olmalarında önem taşımaktadır.Yaşlılar için yaşamın uzunluğundan çok kalitesinin önemli olduğu unutulmamalıdır.
Yaşlılık döneminde, sağlıklı yaşam davranışlarının belirlenmesi ve yaşlılıkta sık karşılaşılan 'Alzheimer, demans' gibi sağlık sorunlarının erken tespiti ve bu hastalıkların uygun tedavisi için farkındalık çalışmaları sürdürülmektedir.
Yaşlılarımız dün ile bugün arasında köprü kuran, kültürümüzü ve değerlerimizi yarınlara taşımamızı sağlayan en değerli varlıklarımızdır. Yaşlılık döneminin itibarla yaşanması aynı zamanda bir minnet borcudur. Yaşlılarınızın yaşam kalitesini artırmak elinizde” diye konuştu.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: Eker:, Yaşlılarınızın, yaşam, kalitesini, artırmak, elinizde,
Yorumlar
Haber Yazılımı