İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
ONLAR ERDİ MURADINA
ONLAR ERDİ MURADINA
UCUZ ATLATTILAR
UCUZ ATLATTILAR
Haber Detayı
03 Ocak 2020 - Cuma 08:30 Bu haber 3918 kez okundu
 
Eker'den serviks testi çağrısı
Serviks Kanseri Farkındalık Ayı' kapsamında, ocak ayı içerisinde Manavgat İlçe Sağlık Müdürlüğü ve bağlı birimleri tarafından çeşitli etkinlikler düzenleniyor.
YAŞAM Haberi
Eker'den serviks testi çağrısı

Dünya genelinde 45 yaş altı kadınlarda en sık görülen 2.kanser türü olan serviks (rahim ağzı) kanseri, meme ve akciğer kanserlerinden sonra kanserlerden ölümlerde 3. sırada yer alıyor. Sık görülen bir kanser türü olmasının yanında serviks kanserinin en önemli özelliği; erken evrede tespit edilebilmesi ve tespit edilebildiği zaman da tedavi edilebilmesi.

Buna istinaden toplum tabanlı taramaları yaygınlaştırmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla Ocak Ayı “Serviks Kanseri Farkındalık Ayı” kapsamında, İlçe Sağlık Müdürlüğü ve bağlı birimlerinde çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.
Manavgat İlçe Sağlık Müdürü Dr. Aşur Eker konu ile ilgili yaptığı açıklamada; "Önlenmesi ve erken teşhis edildiğinde de tedavisi mümkün olan serviks kanserinde, kanser sıklığı ve kansere bağlı ölümlerin azaltılması açısından önemli bir noktayı da tarama yöntemleri oluşturmaktadır. Yapılacak taramalarla rahim ağzındaki patolojilerin henüz belirti vermeden önceki evrede tespit edilip, etkin ve basit yöntemlerle tedavi etmek suretiyle kanser sıklığını ve buna bağlı ölüm oranlarını azaltmak amaçlanmaktadır. Bu kansere human papilloma virus (HPV) adlı insan herpes virüsü neden olmaktadır. Taramalarla hedeflenen, bu kanserin nedeni olan HPV virüsünün DNA'sını tespit etmektir. Bu amaçla yapılan HPV- DNA testi, jinekolojik muayene esnasında rahim ağzından sürüntü alınarak yapılan ağrısız ve basit bir işlemdir. Bu işlem esnasında ayrıca pap-smear testi için de örnek alınmakta ve HPV-DNA pozitif olduğunda, hücresel değişimleri görmek için smear testine bakılmaktadır" ifadelerini kullandı.
Ulusal Kanser Tarama Programı kapsamında 30-65 yaş aralığındaki tüm kadınların taramaya katılmasının hedeflendiğini ve testin 5 yılda bir tekrarlanması gerektiğini vurgulayan Eker; "Ülkemizde kullanılan testler, dünyada referans alınan testler olup, Ankara'da kurulan ve dünyanın en büyük HPV laboratuvarı olan, Ulusal HPV Laboratuvarında değerlendirilmekte ve testler 15 gün içerisinde sonuçlandırılmaktadır. Unutulmamalıdır ki kanser, alınacak tedbirlerle önlenebilir, erken teşhis edildiğinde tedavi edilebilir bir hastalıktır. Özellikle rahim ağzı kanseri erken teşhis edildiğinde yüzde 100'e yakın tedavi şansı olan bir kanser türüdür.
İlçemizde; Kanser taramaları ücretsiz olarak yapılmaktadır. Manavgat İlçe Sağlık Müdürlüğü olarak, 40-69 yaş arası kadın iseniz meme kanseri tarama programına, 30-65 yaş arası kadın iseniz rahim ağzı kanseri tarama programına, 50-70 yaş arası kadın veya erkek iseniz kalın bağırsak kanseri tarama programına katılmak üzere İlçe Sağlık Müdürlüğü Sağlıklı Hayat Merkezi ve aile hekimlerine bekliyoruz.Ayrıca yukarıda belirtilen yaş grupları başka il ve ilçelerde KETEM merkezleri ve aile hekimliklerinden faydalanabilirler" dedi.

Kaynak: (SS) - Sinan SU Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: Eker'den, serviks, testi, çağrısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı