Haber Detayı
02 Aralık 2019 - Pazartesi 17:56 Bu haber 2347 kez okundu
 
Eker'den AIDS konusunda açıklama
AIDS veya HIV enfeksiyonu konusunda toplum farkındalığını arttırmak amacıyla 1988 yılından beri 'Dünya AIDS Günü' olarak kabul edilmekte olan 1 Aralık dolayısıyla İlçe Sağlık Müdürü Dr. Aşur EKER açıklamada bulundu.
GÜNDEM Haberi
Eker'den AIDS konusunda açıklama

Dünya AIDS Günü dolayısıyla açıklama yapan EKER; konu hakkında yanlış ve eksik bilginin hastalığın tüm dünyada hızla yayılmasında ve kontrol altına alınamamasında önemli bir rol oynadığını ifade etti. EKER açıklamasında; "AIDS, ilk kez 1981 yılında tanımlanmış ve hastalığa neden olan virüs 1984 yılında izole edilerek HIV (İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü) adını almıştır. Sağlık Bakanlığı kayıtlarına göre, Türkiye'deki ilk AIDS vakası 1985 yılında bildirilmiştir. Bu virüs vücudun bağışıklık sistemini zayıflatarak hastayı tedavisi zor ve ağır seyirli başka hastalıklara (enfeksiyonlar ve kanser) yatkın hale getirir. AIDS veya HIV enfeksiyonu konusunda toplum farkındalığını arttırmak amacıyla 1988 yılından beri 1 Aralık günü “Dünya AIDS Günü” olarak kabul edilmekte ve çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) 2020 yılına kadar dünya üzerindeki hastaların 90’ına tanı konulmasını, hastaların 90’nının tedaviye ulaşmasını, tedavi alan hastaların 90’ının da viral çoğalmayı kontrol altına almayı ve “2030’a kadar AIDS’i sonlandırmayı” hedeflemektedir.
 
AIDS TÜM DÜNYADA ÖNEMLİ BİR HASTALIK OLMAYA DEVAM ETMEKTEDİR 
Günümüzde dünya genelinde yaklaşık 37 milyon kişi HIV ile enfektedir. Gerçekte bu sayının, dünya genelinde HIV ile enfekte kişilerin sadece 70’ini oluşturduğu, diğer 30’unun hastalıklarının farkında olmadıkları tahmin edilmektedir. 

ÜLKEMİZDE YENİ HASTA SAYISI HIZLA ARTMAKTADIR 
Dünya genelinde yeni HIV tanılı hasta sayısı azalırken, ülkemizde tam tersine bulunduğumuz coğrafyadaki toplumsal gelişmeler, uluslararası ticari ilişkilerle birlikte insan hareketlerinin artması, hastalığa ilişkin farkındalığın artması, tanı ve sağlık kurumlarına erişimin artması ile vaka sayılarında artış trendi izlenmektedir. Özellikle 25-29 yaş arası genç nüfusta HIV/AIDS sıklığı artmaktadır. Türkiye'de ilk vaka bildirimi yapılan 1985 yılından bu yana yaklaşık 20 bin kişi AIDS hastalığına yakalanmıştır. Yeni tanı sayısının giderek arttığı son yıllarda her yıl ortalama 3-4 bin kişiye tanı konduğu bilinmektedir. 

AIDS, HER TÜRLÜ KORUNMASIZ CİNSEL İLİŞKİ İLE BULAŞIR 
Virüs; kan, meni, genital sekresyonlarda yoğun olarak bulunmaktadır ve her türlü korunmasız cinsel ilişki bulaş açısından risk oluşturur. Uyuşturucu ve damar içi madde bağımlılarının ortak enjektör kullanmaları da önemli bir bulaş yoludur. Nadiren de olsa, kan ve kan ürünleri ile bulaşma mümkündür. Bu yüzden, ülkemizde 1987 yılından beri tüm kan ve kan ürünlerinin HIV yönünden test edilmesi zorunlu hale getirilmiştir. Bir diğer önemli bulaş yolu da anneden bebeğe gebelik süresince, doğum sırasında ve emzirme ile bulaştır. 

AIDS; TOKALAŞMAK, DOKUNMAK GİBİ SOSYAL TEMASLARLA BULAŞMAZ 
Tükürük, ter, gözyaşı ve idrar gibi vücut sıvılarında virüs bulunmamaktadır. Bu nedenle sosyal öpüşme, tokalaşma, dokunma, sarılma, ortak duş-banyo alanlarını ve tuvaletleri kullanmakla bulaşmaz. 

HIV İLE ENFEKTE OLMUŞ KİŞİLERE AYRIMCILIK YAPILMAMALIDIR 
HIV ile enfekte olmuş kişilere ayrımcılık yapılmaması, bu kişilerin hiçbir şekilde suçlanmaması, yargılanmaması ve toplumdan dışlanmaması gerekir. 

MEVCUT TEDAVİLER İLE VİRÜS YOK OLMAZ ANCAK KONTROL ALTINA ALINABİLİR 
HIV enfeksiyonu halen uygulanmakta olan ilaç tedavisi ile ölümcül bir hastalık olmaktan çıkıp yaşam boyu ilaç kullanımını gerektiren bir tür kronik hastalığa dönüşmüştür. Mevcut etkili ilaç tedavileri ile virüs kontrol altına alınabilir. Hekim kontrolünde olan ve ilaçları önerildiği şekilde kullananlar sağlıklı bir şekilde hayatlarını sürdürebilirler. Halen virüsü vücuttan tamamen yok edecek bir tedavi şekli yoktur. 

ERKEN TANI HIV/AIDS YAYILMASINI ÖNLER 
Hastalık ne kadar erken tanınırsa o kadar erken tedavi ile kontrol altına alınması mümkün olur. Halen dünya genelinde enfekte hastaların yarısının hastalıklarını bilmediği tahmin edilmektedir. Bu yüzden, bulaş riski oluşturan korunmasız cinsel teması olan veya şüphe duyan kişilerin HIV ve cinsel yolla bulaşan diğer hastalıklar yönünden test yaptırması önemlidir. 

HIV/AIDS Aşı İle Korunulabilir Bir Hastalık Değildir 
HIV/AIDS’den korunmada henüz etkili bir aşı yoktur. Ancak, HIV bulaşı açısından başta korunmasız cinsel temastan kaçınmak olmak üzere gerekli tedbirlerin alınması ile hastalıktan korunmak ve yayılmasını önlemek mümkündür. HIV enfeksiyonunun yayılımını önlemede, hastalık ve bulaşma yolları açısından toplumsal farkındalığın artması ve doğru bilgilendirme büyük önem taşımaktadır. “Dünya AIDS Günü” vasıtasıyla hastalığın bulaşma yolları ve korunma konusunda toplumumuzun dikkatlerini çekerek hassasiyetin artması beklemektedir. 

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: Eker'den, AIDS, konusunda, açıklama,
Yorumlar
Haber Yazılımı