Haber Detayı
03 Kasım 2020 - Salı 15:22 Bu haber 1981 kez okundu
 
Eğitimle, boğulma vakaları da azalır
Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın, Cumhurbaşkanlığı 100 günlük eylem planında yer alan 'Yüzme Bilmeyen Kalmasın' projesi kapsamında Manavgat İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğünün yürüttüğü yüzme eğitimleri devam ediyor. Denizde ve havuzda verilen eğitimleri denetleyen Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit, üç tarafı denizle çevrili Türkiye'de yüzme eğitimlerinin ciddi katkıları olacağını belirterek, "Eğitimler ile olası boğulma vakalarının da azalmasını ümit ediyoruz" dedi.
EĞİTİM Haberi
Eğitimle, boğulma vakaları da azalır

Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit, İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Süleyman Karakaya ile birlikte, 'Yüzme Bilmeyen Kalmasın' projesi kapsamında düzenlenen yüzme eğitimlerini denetledi. Manavgat Side'de bir turizmcinin kendisine ait otelde açtığı sahil ve ısıtmalı açık havuzunda devam eden eğitimlerde Kasım ayı içerisinde bin çocuğa yüzme öğretilmesi hedefleniyor.
 
Denetleme sırasında yüzme eğitmenleri tarafından verilen dersleri izleyen Kaymakam Yiğit, öğrencilerle bir süre sohbet etti. Daha önce yüzme bilmedikleri için suya girmekten korktuklarını söyleyen çocuklar, "Artık ailemiz ve arkadaşlarımızla birlikte onlara yük olmadan denize girebileceğiz" dediler.
 
Düzenlenen yüzme eğitimleri hakkında bilgi veren Manavgat Gençlik ve Spor Müdürü Süleyman Karakaya, Koronavirüs salgını öncesi yüzme eğitimlerine Gündoğdu sahilinde başladıklarını belirterek, "Cumhurbaşkanlığı 100 günlük eylem planı çerçevesinde Bakanlığımızın himayelerinde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve İlçe Spor ve Gençlik Müdürlüğü işbirliğinde yürütülen 'Yüzme Bilmeyen Kalmasın' projesine salgın nedeniyle bir süre ara vermek zorunda kaldık. Ancak normalleşme sürecinde otelinin sahil ve açık havuzunu bize tahsis eden turizmcimiz Aydın Barut'un da desteği ile salgın tedbirlerini en üst seviyede uygulayarak kurumumuzun antrenörleri tarafından eğitimlerimize başladık" dedi.
Kapalı yüzme havuzlarının açılması durumunda kış dönemi eğitimleri için planlamaları da yaptıklarını ifade eden Karakaya, "Öncelikli hedefimiz Kasım ayı sonuna kadar bin öğrencimize yüzme öğretebilmek" dedi.
 
Proje kapsamında Türkiye genelinde verilen eğitimlerin Manavgat açısından önemli olduğunu vurgulayan Yiğit, "Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde gerçekten de yüzme bilmeyen kalmamalı. İlçemiz gibi sahil bandında bulunan kentlerde her çocuk, güreş, cirit gibi ata sporu sayılabilecek yüzmeyi bilmeli, öğrenmeli. Sağlıklı bir nesil için spor önemli ve yüzme de bu bağlamda güzel bir spor dalı. Diğer taraftan yüzme bilmemekten dolayı meydana gelen boğulma vakaları da azalır" dedi.
Kaymakam Yiğit, proje kapsamında çocukların yüzme eğitimi almaları için otelinin havuzunu ve sahilini açan Aydın Barut'a da teşekkür ederek, bu etkinliğin diğer turizmcilere de örnek olmasını temenni etti.
 
Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Eğitimle,, boğulma, vakaları, da, azalır,
Yorumlar
Haber Yazılımı