Haber Detayı
09 Mart 2018 - Cuma 09:14 Bu haber 4356 kez okundu
 
Ebru Türel: “Manavgat’ta aday çok önemli”
Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ihtiyaç sahibi vatandaşlar için gerçekleştirdiği sosyal projeleri yürüten ve bu kapsamda ihtiyaç sahibi aileleri tespit ederek onlarla görüşmek üzere Manavgat’a gelen Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in eşi Ebru Türel, Ak Parti Manavgat İlçe Teşkilatında partililerle bir araya geldi. Sadece sosyal projeleri yürütmediğini, eşi Menderes Türel adına seçim kampanyalarını da yürüttüğünü ifade eden Ebru Türel, genel seçimlerde Manavgat’ta Ak Parti’nin yüksek oy almasına karşın yerel seçimlerde aynı başarıyı gösterememesinin sebeplerinden birinin aday seçimi olduğunu söyledi. Türel, “Adayın bu kadar fark yarattığı bir ilçeyi ben Antalya’da başka hiçbir ilçede görmedim” dedi.
GÜNDEM Haberi
  Ebru Türel: “Manavgat’ta aday çok önemli”

 

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ihtiyaç sahibi vatandaşlar için gerçekleştirdiği sosyal projeleri yürüten ve bu kapsamda ihtiyaç sahibi aileleri tespit ederek onlarla görüşmek üzere Manavgat’a gelen Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in eşi Ebru Türel, Ak Parti Manavgat İlçe Teşkilatında partililerle bir araya geldi. Sadece sosyal projeleri yürütmediğini, eşi Menderes Türel adına seçim kampanyalarını da yürüttüğünü ifade eden Ebru Türel, genel seçimlerde Manavgat’ta Ak Parti’nin yüksek oy almasına karşın yerel seçimlerde aynı başarıyı gösterememesinin sebeplerinden birinin aday seçimi olduğunu söyledi. Türel, “Adayın bu kadar fark yarattığı bir ilçeyi ben Antalya’da başka hiçbir ilçede görmedim” dedi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal projelerini yürüten, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in eşi Ebru Türel, sosyal yardım yapılacak ailelerin tespiti ve ziyareti amacıyla Manavgat’a geldi. Belirlenen ihtiyaç sahibi ailelerin ziyaretinden önce Ak Parti Manavgat İlçe Teşkilatını ziyaret eden Türel, burada partililerle sohbet ederek değerlendirmelerde bulundu.

Ak Parti Manavgat İlçe Başkanı Hasan Öz, Kadın Kolları Başkanı Şeyma Karakaya, Gençlik Kolları Başkanı Hasan Göktaş, Antalya Büyükşehir Belediyesi Manavgat Koordinatörü İbrahim Büküş ve partililer Ebru Türel’i bina kapısında çiçekle karşıladı.

Ebru Türel’in konuşmasından önce söz alan ilçe başkanı Hasan Öz, Antalya’da ihtiyaç sahibi vatandaşlara hizmet etmek amacıyla birçok sosyal projeyi hayata geçiren Ebru Türel’i Manavgat’ta ağırlamaktan onur duyduklarını belirterek, “Ebru Türel Hanımefendi her ilçede sosyal faaliyetler adına yardımseverlik adına, yardıma muhtaç insanlara yardım etmek adına sosyal sorumluluk projesi başlattı. Bu her ilçede yapılıyor. Bugün de bu toplantımız Manavgat’ta yapılıyor. Kendisine teşekkür ediyoruz” dedi.

Toplantı gününün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne denk geldiğini anımsatan Öz, kadınların gününü kutlarken, Ebru Türel’i işaret ederek, “başarılı her erkeğin arkasında bir kadın vardır” sözünü sarf edince, Türel düzelterek “yanında” dedi.

Öz konuşmasında 4 seçim gördüğünü ve bu seçimlerde görev alan kadınların azminden övgüyle bahsederek, “Gece 23:00’de biten köy gezilerimizde, yarın bende katılmak istiyorum, geceden yemeğimi hazırlayayım da çocuklarım eşim yarın bunları yesin diyerek ertesi günkü programa katılan ablalarımızı biliyorum. Allah hepsinden razı olsun, bizim başarımızın temelinde de bunlar yatıyor zaten. Birlik beraberliğimiz ve bu özverimiz, Reis’e olan bağlılığımız ve sadakatimiz. Onun güçlü Türkiye, büyük Türkiye hedefine inşallah kadınlarımız, gençlerimiz sayesinde hızlı bir şekilde ilerliyoruz. İnşallah da daha da ilerleyeceğiz. 2019 bizim için çok önemli bir yıl. Teşkilat mensupları burada olduğu için söylüyorum. Hepimiz taşın altına elimizi sokacağız. Sizlerle 4 seçim geçirdik hiçbir zaman başımız öne eğilmedi her zaman başımız dik çıktık, inşallah bundan sonra da başımız dik bir şekilde bu süreci birlikte götüreceğiz ve 2019’da hem yerelde hem de genelde başarı sağlayacağız, büyükşehir belediyemizi de, Manavgat belediyesini de kazanacağız, bunda da iddialıyız. Birlik olursak, şu anda ülkemizin gündemini biliyorsunuz ülkenin durumunu biliyorsunuz, şu anda en çok birlik beraberliğe ihtiyacımız olduğu bir dönem. Hiçbir zaman diğerini ötelemeden, şu görüştesin bu görüştesin demeden kapı kapı gezeceğiz, burada kadınlarımıza, gençlerimize çok işler düşüyor ama biz onların neler başardığını gördük, bundan sonra da neler başaracaklarından da eminiz, sizlere güveniyoruz” diye konuştu.

İNSANIN HER AŞAMADA EĞİTİME İHTİYACI VAR

Kendisinin Endüstri Mühendisi olduğunu ve organize sanayide sanayicilik yaptığını ifade eden Ebru Türel, eşi Menderes Türel ile evlendikten 1 ay sonra eşinin siyasete girdiğini bu nedenle de kendisi siyasetin içinde olmasa da eşine destek verdiğini, bu kapsamda da sosyal projelerle ilgilendiğini söyledi.

Türel, özellikle engelli, yardıma muhtaç kişiler, toplumun dezavantajlı grupları, eğitim, sağlık ve spor konularında çeşitli projeler geliştirdiğini ifade ederek, “ASMEK’i, 2015 yılında kurduk. Şu anda bizim kurmuş olduğumuz ASMEK’te 26 tane binada bugüne kadar 212 bin kursiyer hizmet aldı. Aynı şekilde bu dönemde kurmuş olduğumuz ASFİM spor merkezlerinden 68 bin kursiyer faydalandı. Yine AKBEM, çocuklara yönelik kurmuş olduğumuz kurs merkezimizde de 100 bine yakın çocuğumuz faydalandı ve faydalanmaya devam ediyor. Bunlar bizim için çok önemli şeyler. Çünkü bunlar artarak devam eden ve toplumun tamamen ihtiyacı olan şeyler. İnsan hayatının her aşamasında eğitime ihtiyacı var. Yani ben üniversiteyi okudum bitti değil. Dünya o kadar çabuk gelişiyor, o kadar çabuk değişiyor ki gerçekten her aşamada hem eğitime ihtiyacımız oluyor hem de boş zamanlarımızı değerlendirebilmek için de hobilere ihtiyacımız oluyor. Çünkü hobileri olmayan insanlar daha agresif, daha hayatından mutsuz oluyorlar. Ev hanımlarını düşünün, bir hobisi varsa gidiyor ASMEK kurslarına orada kendine arkadaş ediniyor, vaktini güzel geçirmiş oluyor, mutlu oluyor, çocuğuna daha fazla güler yüzle yardımcı oluyor. Bu şekilde sosyal projeleri geliştirmeye devam ettik. Fakat bunun yanında tabi ki dezavantajlı gruplarla ilgili, yani yardıma muhtaç ailelerle ilgili bizim her zaman bir destek programımız olmuştu” diye konuştu.

Sosyal projelerin yanı sıra Ak Parti kadın ve gençlik kollarına yönelik eğitim programlarını da uyguladığını ifade eden Türel, “19 ilçede eğitim programları başlattım. Bu programları niçin başlattım. Çünkü 15 yıldır görüyorum ki bizim kendimize biraz daha fazla güvenimiz olursa sadece kendi içimizdeki topluma değil diğer kararsız seçmene ya da diğer karşıt görüşlü gruba daha rahat gidebiliriz. Yani bilen insan cevap verebilecek bir şeyi olan bir insanın bir topluma girebilmesi çok daha rahat oluyor. Aksi takdirde insan ne yapıyor çekiniyor. Karşı taraftaki insanların tavrı bize göre daha agresif, çekiniyorsunuz o toplumlara girmeye. Ama biz ne yaptığımızı, hükümetimizin, devletimizin, belediyelerimizin neler yaptığını anlatabilirsek, yani söyleyecek bir şeyimiz varsa eğer oraya girmemiz daha rahat. Söyleyecek bir şeyimiz varsa kendimize daha fazla güvenimiz vardır. Bu açıdan gençlik kollarının, kadın kollarının 15 günde bir düzenlemiş olduğumuz o eğitimlere gelmesini önemsiyorum. Çünkü o eğitimlerde belediye hizmetleriyle ilgili, hükümetimizin hizmetleriyle ilgili en püf noktalara kadar anlatmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

20 BİN KİŞİYE SOSYAL KART

2018 yılında Büyükşehir Belediyesi olarak 20 bin kişiye sosyal kart vermeyi planladıklarını, halihazırda yaklaşık 14 bin kişiye verdiklerini, 6 bin kişiye daha sosyal kart vereceklerini belirten Ebru Türel, “Belediyemizin destek programları adı altında bir sosyal kart yardımımız var. Manavgat’ta da birçok aileye sosyal kart vermişiz. Bir nakdi yardım, gerçekten durumu çok kötüyse senede bir defa nakdi yardım yapabiliyoruz. Eğitim yardımı var, okuyan çocuklar ama üniversite öğrencileri için değil, ilkokul, ortaokul ve lisede okuyan öğrenciler için her ay düzenli olarak hesaplarına para yatırabiliyoruz. Ama bunlar için ailenin gelir düzeyinin, fakirlik sınırının altında olması gerekiyor ki bu sınırda asgari ücretin üçte ikisi, yani ailenin kişi başı 900 liranın altında bir geliri varsa ailenin biz bu yardımları yapabiliyoruz.

2018’de sosyal kart için bütçemiz 20 bin, ama biz şu anda daha 14 binlerdeyiz. Yani 6 bin kişiye daha bütçe ayırdık, sosyal kartımızı verebiliriz. Sosyal kart biliyorsunuz kredi kartı gibi her yerde alışverişlerde, mutfak alışverişlerinde kullanılabiliyor ya da su, elektrik faturalarını bile ödeyebiliyorsunuz. O yüzden sizlerden Manavgat’ta ihtiyaç sahibi insanları belirleyerek hem sosyal kart verebilmemiz hem de eğitim yardımları yapabilmemiz için, bizim belediyemize bildirmenizi rica ediyorum. Çünkü biz tek başına, ekibimizle her yeri gezerek bunları tespit edemeyiz” diye konuştu.

MANAVGAT’TA PARTİDEN ÇOK ADAY ÖNEMLİ

Endüstri mühendisi olmasına karşın, eşi Menderes Türel nedeniyle bir siyasi danışman gibi kendisini eğittiğini vurgulayan Ebru Türel, seçimde Menderes Türel’in seçim kampanyalarını da kendisinin yürüttüğünü söyledi. Ak Parti’nin Manavgat’taki geçmiş seçim değerlendirmesini de yapan Ebru Türel, Manavgat’ın bir yönüyle diğer ilçelerden çok farklı olduğunu söyledi. Türel, “Allah razı olsun rahmetli Erol Olçak’la beraber çalıştık en son kampanyada, ondan öğrendiğim çok şey oldu. Çok iyi bir stratejistti, şu anda kardeşi Cevat Beyle devam ediyoruz. Artık seçimimiz de yaklaştı, şurada bir sene ha var ha yok. Ben Manavgat’ın seçmen durumuna baktığım zaman biz yerel seçimlerde, CHP 40,5 almış biz 33,3 almışız ama 1 Kasım genel seçimlerinde CHP 31 almış biz 44 almışız. Demek ki buradan şunu anlıyorum, Manavgat’ta aday çok önemli. Gerçekten adayın bu kadar fark yarattığı bir ilçeyi ben Antalya’da başka hiçbir ilçede görmedim. Şimdi esasında ben bunları size anlatmaktan ziyade önümüzdeki seçimi planlayabilmek adına, tabi ki Menderes Bey’de bir çok şeye hakim fakat sonuçta arkada düşünen ekip biz oluyoruz. Bizim yapmış olduğumuz hata nedir? Biz neleri yaparsak daha iyi sonuç elde ederiz? Kendimizi, önce bir düşünüp özeleştiri yaparak önce kendimizi eleştirmezsek, önce kendimizi eleştirmeyi bileceğiz. Ne hatalar yaptığımızı tespit edeceğiz ki biz bir daha ki dönemde bu hatamızdan ders alalım. Bakın biz 2009’da seçimi kaybettikten sonra ilk yaptığımız iş bir anket yaptırmak oldu. Bu arada benim yüksek lisans tezim de anket üzerine. Sayısal araştırmalar üzerine uzmanım ben. O yüzden anket sistemlerini de ben takip ediyorum. Yaptık ve ne hata yaptığımızı görmeye çalıştık. Hemen seçimin arkasından, 2 hafta sonra. Neden, çünkü ne hata yaptığını bilemezsen sıcağı sıcağına bunu ölçemezsen bir daha ki sefere başarılı olamazsın. O hatayı da yaptığını kabullenmek gerekiyor ve ondan ders almak gerekiyor. Ben yaptım ama nankör Antalyalılar seçmedi, hayır. Biz hata yapmasaydık seçilirdik. İnsanlara kabahati bulmayacağız. Öncelikle kendimizde o kabahati bulacağız” diye konuştu.

BELEDİYE YÖNETMEK ŞİRKET YÖNETMEKTEN FARKSIZ

Menderes Türel yönetiminde Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin 4 yılda Manavgat’a 424 milyon liralık yatırım yaptığını belirten Ebru Türel, farklı partilerden belediye başkanlarının devletin kendilerine yardım etmediğinden şikayet etmelerini anlamadığını belirterek yalan söylediklerini iddia etti. Türel, “Biliyorsunuz biz bir de bilgi sistemi kurduk. İlçe ilçe hangi ilçeye ne kadar yatırım yapmışız onu görebiliyoruz. Bizim belediyenin iki geliri var, biri iller bankası diğeri maliye, buradan Antalya’ya kişi sayısı kadar, yani o ilde kaç kişi yaşıyorsa o ilin bütçesi ona göre artıyor. Yani 1 milyon nüfuslu bir il için gelen ile 3 milyon nüfuslu bir il için gelen para aynı değil. Kişi için rakam aynı fakat nüfus arttığı zaman gelen gelir daha fazla olur. Bunu niçin söylüyorum, hani başka partilerden olan belediyeler diyor ya, hükümet bize yardım etmiyor, bizim gelirlerimiz alınıyor. Bu büyük bir yalan. Şu anda büyükşehir belediye başkanı Menderes Türel değil başka bir partiden olsaydı Antalya’ya gelecek gelir yine aynı olacaktı. Değişen hiçbir şey yok. Bu sadece, oynayamayan gelin yerim dar der ya, insanların uydurduğu ve diğerlerinin de inanmak istediği, nasıl inandıklarını da anlamıyorum. Sonuçta biz kraliyetle yönetilmiyoruz, demokrasi ile yönetiliyoruz. Sonuçta bir matematik sistemi var, nasıl gelirlerin illere göre dağıtılacağına dair. Sonuç olarak hiçbir şekilde bir belediye başkanı bir başka partiden diye o ilin geliri daha fazla artmıyor ya da eksilmiyor. Ama ne artıyor, o belediye başkanı çalışkan ise sadece maliyeden iller bankasından gelecek gelirleri beklemeden kendi kendine şehrin dinamikleriyle de gelir üretebiliyorsa, o zaman gelir kalemini kendi çalışmaları ile artırmış oluyor. Bir örnek vereyim, Kepez altı Santral Mahallesi, biliyorsunuz orada yaklaşık bir 10 bin konutluk kentsel dönüşüm başlattık biz. Bakın bir taşla kaç kuş, hem tapusu olmayan gecekondu bölgeleri müthiş bir bölge oluyor, yerleri değerleniyor. Hem o çarpık yapılaşmadan kurtuluyorsun, hem de üzerine belediye milyonlarca lira para kazanıyor. Çünkü kendine oradaki tüm ticari alanlar kalıyor. Yani her şey devletten beklenemez. Bir toptancı hali yapıyorsunuz eski yeri satıyorsunuz, eski yer şehrin içinde dar bir alanda kalmış oluyor, daha değerli bir yer oluyor. Bu yapıldı ya da yapılmadı diye değil örnek veriyorum, satıyorsunuz orayı, 100 milyon liraya satıyorsunuz, yeni yaptığınız yerin maliyeti ise 30 milyon lira tutuyor, biraz daha uzak bir arazide ama oradan size bir gelir kalmış oluyor. Yani bir belediyeyi yönetmek bir şirketi yönetmekten farksız olmalı. Giderleri minimuma düşürüp gelir artırıcı faaliyetlerde bulunmak lazım.

Bakıyorum kişi başı bize merkezi idareden, yani İller Bankası ve Maliye’den bize gelen para 400 lira, Manavgat’ın nüfusu ile çarptığınızda, Manavgat için Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne gelen rakam 4 yıl için yaklaşık 335 milyon lira. Biz ne kadar harcamışız, 388 milyon lira yapmış olduğumuz yatırım bitmiş 4 yılda, 36 milyon lira daha devam eden yatırım var, toplam 424 milyon liralık yatırım yapmışız. Biri 350, diğeri 450 desen arada 100 milyon liralık fark var. Bunu nereden sağlıyoruz, yaptığımız diğer yatırımlardan elde etmiş olduğumuz diğer gelirlerden sağlıyoruz.

Birde şöyle bakalım. Manavgat daha yeni büyükşehir sınırları içerisine girdi. Girmeden önce nasıldı. Bu yatırımı kim yapıyordu, Özel İdare yapıyordu. Bakın 4 yılda buraya büyükşehirin 424 milyon liralık yatırım maliyeti var, bu kadar hizmet yapılmış. Daha önce ne yapılmış, sadece 10 milyon lira, sadece Manavgat’a değil, bütün Antalya’ya. Manavgat Belediyesi’nin gerçekleştirilmiş yatırım bütçelerine bakıyorum. Manavgat Belediyesi’nin yaptığı yatırım kadar Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı yatırım var. Kusura bakmayın ama o zaman bu seçimlerde elimiz daha kuvvetli değil mi? O zaman artık bu kadar yatırım yapılan bir yerin ne milletvekili seçiminde ne belediye seçiminde, biz doğru çalıştığımız müddetçe, yaptığımız bu şeyleri insanlara anlatabildiğimiz sürece mazeretimiz yok” diye konuştu.

Ebru Türel’in ilçe binasında gerçekleştirdiği toplantı basına kapatılarak devam etti.

SOSYAL HİZMETLER MÜDÜRLÜĞÜNÜN YÜRÜYÜŞÜNE KATILDI

Manavgat’ta aile ziyaretlerini sürdüren Ebru Türel, Manavgat Kaymakamlığı Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle düzenlediği etkinliğe de katıldı. Türel, Cumhuriyet Meydanı’nda, Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit’in eşi Mehtap Yiğit ve Sosyal Hizmetler Müdiresi Nihal Etci ile bir süre sohbet ederek, yoldan geçen bayanlara çiçek dağıttı ve günlerini kutladı. Burada gazetecilerin sorularını da cevaplayan Türel, “Öncelikle bütün kadınların Kadınlar Günü’nü kutluyorum. Ben sosyal çalışmalar için buraya gelmiştim. Ama dünya kadınlar günü ile ilgili böyle de bir program olunca, buraya da iştirak etmek istedim. Sabahtan beri ben yardıma ihtiyacı olan aileleri geziyorum Manavgat’ta. Onlara destek olmaya çalışıyorum. Şimdi de dünya kadınlar günü vesilesiyle buradayız. Biraz önce bir istatistik öğrendim. Maalesef Manavgat, Antalya’nın diğer ilçeleri ile karşılaştırılınca, Emniyetten aldığımız istatistiklere göre, kadına şiddette ön sıralarda yer alan bir ilçemizmiş. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla buradan bütün Manavgatlı erkeklere seslenmek istiyorum, kadına şiddet yerine kadına sevgi gösterirlerse hayatları çok daha güzel olur. Bütün herkesin bu bilinçte olması gerekiyor. Bütün kadın arkadaşlarımızın, bütün erkek arkadaşlarımızın inşallah toplum gün geçtikçe daha da bilinçlenir ve kadınlarımız bu şiddette uğramazlar artık” diye konuştu.

HATALARIMIZDAN DERS ÇIKARMAMIZ ÖNEMLİ

Manavgat ve Antalya’nın ekonomisinin turizme bağlı olduğunu bu nedenle de çalışmalarda önceliğin bu yönde yapıldığına dikkat çeken Türel, “Manavgat Büyükşehir’e bağlanmadan önce, il özel idareleri geriye kalan 15 ilçeye hizmet etmeye çalışıyordu ve toplam bütçeleri o 15 ilçe için 10 milyon liraydı. Şu anda Manavgat’ta 450 milyon liralık yatırım yaptık. Tabi çok fazla bir şey göremiyorsunuz çünkü bu rakamın 190 milyon lira civarındaki kısmı yerin altında aslında. Nedir, yağmur suyu, kanalizasyon, altyapı çalışmaları. Ama Manavgat’ta bu sorun hep beklemiş, biz bunları çözmeden üstyapıyı zaten güzelleştiremezdik. Ben şunu çok çok yakinen biliyorum biz seçimi almadan önce 2014 yılından önce biliyorsunuz, Manavgat’ın denizleri kirlenmeyle karşı karşıyaydı. Arıtmalarımız yetmiyordu, mavi bayraklarımızı kaybetmek üzereydik. Manavgat’ın ve Antalya’nın en büyük ekonomisi turizmse eğer, bizim öncelikle turizmle ilgili değerlere sahip çıkmamız gerekiyor” dedi.

2019 yerel seçimlerine 1 yıl süre kaldığını hatırlatan Türel, 2014’te Manavgat Belediyesi’ni kazanamamanın sebebini ise parti içi küskünlüğe bağladı. Türel, “Manavgat’taki oy oranımız belli. Genel seçimde biz oy oranımızı biliyoruz ama maalesef geçen seferki yerel seçimde bazı faktörlerden dolayı genel seçimlerdeki oy oranımızı yakalayamadık. Dersimize çalıştık, sebeplerini biliyoruz. Önemli olan insanların hatalarından ders çıkarmasıdır. Ne hata yaptığımızı biliyoruz, bu seçimde çok daha iyi olacak inşallah. Biliyorsunuz ki Manavgat’ta daha önce 9 tane alt belediye vardı. En fazla alt belediyenin olduğu ilçelerden birisi Manavgat. Ne oldu, bu alt belediye başkanlarımızın hepsi aday olmak istedi. Bunlarda çok uzun zaman belediye başkanlığı yaptılar. Bir tanesi aday olunca diğerleri küstü. Onların ekipleri küstü. Parti içerisinde biz o birliği sağlayamadığımıza inanıyoruz. Önce kendi hatamızı görmemiz gerekiyor, küskünlerimizi geri almamız gerekiyor. Hep beraber küsmeden yılmadan devam etmemiz gerekiyor. Bunu tekrar etmezsek Manavgat’la ilgili partimizin yüzde 44 civarında oyu var. Aday çok önemli ama partinin, teşkilatın da birlik olması çok önemli. Sadece adaya kalmıyor. Bir seçimi kazanmanın veya kaybetmenin bir sebebini arayamazsınız” diye konuştu. Türel 2019 seçimleri için bir anket çalışması da yaptıklarını ancak anket sonucunu açıklayamayacağını belirterek, “Çünkü sadece siyasi olarak düşünmeyin. Anketler çok önemli, çünkü insanlardan dinlediğiniz zaman bir çalışmanız başarılı mı veya değil mi, kimine göre başarılıdır, kimine göre değil. Sadece bir grubu dinlediğiniz zaman yanılırsınız. Hayatta en önemli şey şu, ölçemediğiniz şeyi yönetemezsiniz. Doğru mu yapıyorsunuz, yanlış mı yapıyorsunuz, eksik mi yapıyorsunuz. Biz bu yüzden Antalya Büyükşehir Belediyesi bünyesinde zaten bir istatistik ekibi kurduk, anket çalışmalarımızı orada yapıyoruz. Tabi ki bütün Antalya için anket yaparken dışarıdan da hizmet alıyoruz. Yaptığımız her şeyi ölçüyoruz. Mesela bir sosyal tesis mi açtık, 2 ayda bir ölçüyoruz neyden şikayet ediyorlar, ne eksimiz var. Ya da bir yol çalışması mı var, önce gidiyoruz anketimizi sunuyoruz, beklentilerini, bunu yaptıktan sonra düşüncelerini ölçmeye çalışıyoruz” dedi.

Siyasete girmeyi kesinlikle düşünmediğini belirten Türel, “Ben siyasette sadece eşimin yanında bir bayan olarak varım. Herkes bana bu soruyu soruyor, çünkü konuştuğum zaman tüm konulara hakimim fakat ben sadece eşimin yanında varım, hiçbir zaman siyasete girmeyeceğim. Sadece eşime destek olacağım ve mesleğimle, eğitimimle, tecrübemle Antalyalılara sosyal projeler kurma, geliştirme ve devam ettirme konularında öncü olacağım. Biliyorsunuz 2005 yılında benim kurmuş olduğum ASMEK, 212 bin kişi ASMEK’ten faydalandı. Benim hayatımın sonuna kadar taşıyacağım en büyük gururdur, çünkü eğitim her şeyden çok daha önemli. Bunu yapabilmek benim için her şeyden daha önemli. Yine çocuklarla ilgili AKBEM’leri kurduk. Orada da şu anda 100 bine yaklaştı çocuk sayısı. ASFİM spor merkezlerini kurduk, 68 bin tane faydalanan vatandaşımız var. O yüzden benim esas işim dezavantajlı gruplara yardımcı olmak, onlara yönelik projeler geliştirmek. Aynı zamanda eğitim ve sporla ilgili projeler geliştirmek. Çünkü ben sağlam nesillerin sporla ve sanatla yetişen çocuklardan oluşacağını düşünüyorum. Çünkü akıl sağlığımız her şeyden önemli. Akıl sağlımızı en çok besleyen şeyde sanat ve spordur. Gençleri uyuşturucudan, kötü alışkanlıktan ki bunların başında da teknoloji geliyor. Çok fazla teknoloji kullanımı da çağımızın en büyük kötü alışkanlıklarından biri. Kurtarabilmenin en güzel yollarından biri çocuklarımıza sporu ve sanatı aşılayarak, onunla beraber büyümelerini sağlamak. Onun için elimden geleni yapmaya çalışıyorum ki ASAT’ın bütün altyapı birimlerini kurduk, sadece basketbolda 700 tane sporcumuz var şu anda.

Ben engellilerle ilgili bazı projeleri yürütüyorum. Engelli sayımız yüksek olduğu için, bu Türkiye ortalamasının da çok üzerinde. Ama biz onları sokakta görmediğimiz için bunun farkında değiliz. Türkiye’nin en büyük rehabilitasyon merkezini Döşemealtı Çıplaklı’da biz yaptık. Halen onursal başkan olarak oradaki görevimi yürütüyorum. Engelsiz mekanlar projesi, engellilerimizin evlerinde onların yaşayabilmesi için düzenlemeleri yapıyoruz. Bu sene birçok takdir aldık. Biliyorsunuz engelsiz plajlarımızı yaptık. Engellilerin denize girebilecekleri alanları oluşturduk. Yine bütün cadde ve sokak düzenlemelerimizde artık azami olarak engellilerin kullanabilmesi için gerekli şekilde çalışıyoruz. Eskiden bunlar önemsenmezdi. Engelli arkadaşlarımız kaldırımdan aşağı inemez çıkamazdı. Şimdi bakın bütün cadde düzenlemelerinde ona uygun yapıyoruz. Tabi ki bu bilinçte toplumla beraber gelişiyor ama biz de elimizden geldiği kadar öncülük etmeye çalışıyoruz. Özellikle ben ayda bir kere bütün engelli derneklerimizle toplanıyoruz. Antalya’da onlarla ilgili sorunları konuşuyoruz. Onlarla ilgili çözümleri yaratabilmek için genel sekreterimiz, daire başkanlarımız toplantılarımızı yapıyor ve projelerimizi geliştiriyoruz” diye konuştu.

 

Kaynak: (ÖK) - Ömer Karça Editör: Büşra GÜLER
Etiketler: , , Ebru, Türel:, “Manavgat’ta, aday, çok, önemli”,
Yorumlar
Haber Yazılımı escort istanbul istanbul escort porno izle sex hikaye porno indir türk porno escort