Haber Detayı
01 Kasım 2020 - Pazar 12:33 Bu haber 3431 kez okundu
 
Duran, gazete temsilcileriyle buluştu
Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürü Rıdvan Duran, Antalya'da resmi ilan yayın hakkı bulunan gazete temsilcileriyle bir araya gelerek sektörün durumu ve sorunları hakkında görüş alışverişinde bulundu.
YAŞAM Haberi
Duran, gazete temsilcileriyle buluştu

Antalya merkez ve ilçelerinde resmi ilan yayınlama hakkı bulunan gazete temsilcileriyle bir araya gelerek sektörün durumu ve sorunları hakkında görüş alışverişinde bulunan Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürü Rıdvan Duran'a, Basın İlan Kurumu Antalya Şube Müdürü Nedim Engin ve şube personeli eşlik etti. 

 

 

DSİ lokalinde düzenlenen toplantıda Basın İlan Kurumu'nun faaliyetleri hakkında kısa bir bilgilendirme yapan Genel Müdür Duran, gazete sahiplerinden, yaşadıkları sıkıntıları dinledi.

 

DÖNÜŞÜMLÜ YAYIN CAN SUYU OLDU
Uygulama için BİK Genel Müdürü Duran'a teşekkür eden gazete temsilcileri, Covid 19 salgını kapsamında 4 ay süreyle uygulanan dönüşümlü yayın modelinin hem çalışan gazetecilerin sağlığının korunması hem de gazete işletmelerinin ekonomik kayıplarının önlenmesi bakımında isabetli olduğunu belirttiler.
Yaşadıkları sıkıntıları dile getiren gazete temsilcileri, resmi ilanların azalmasından şikayetçi oldular. Gazete temsilcileri, kamu idarelerinin 'torba ihale' diye tabir edilen yöntemlerle ihale sayısını azaltmasının yanı sıra, aynı cins mal ve hizmet alımlarını parçalara bölmek suretiyle, doğrudan temin yoluna gitmesinin ilan kayıplarına yol açtığını dile getirdiler. İcra ilanlarının yerel gazetelere yönlendirilmesi hususunda bağlayıcı kanun çıkarılmasının önemine dikkat çeken gazete temsilcileri, Basın İlan Kurumu'nun sürece önderlik etmesi de istediler.

 

YEREL BASININ GÜÇ BİRLİĞİ YAPMASI GEREKİYOR
Önceliklerinin yerel gazetelerden yana olduğunu, yerel gazetelerin bulundukları kentlerde yerel demokrasinin gelişimine önemli katkıları olduğunu belirten Genel Müdür Rıdvan Duran; "Basın İlan Kurumu üzerine düşen görevi yapıyor, bundan sonra da yapmaya devam edecektir. Yerel gazeteler o kentin bir futbol takımından daha az öneme sahip değildir. Şehrin spor kulübüne nasıl sahip çıkılıyor, destekleniyorsa, yerel gazetelerin daha da çok desteklenmesi gerekiyor. Bunun olması için yerel gazetelerin güç birliği halinde olması gerekir. Bulunduğunuz kentin yerel dinamiklerini harekete geçirmek gerekiyor. Bu güç birliği sağlanırsa, işimiz inanın daha kolay olacaktır. Dile getirdiğiniz sorunların gerek kendi bünyemizde, gerekse Ankara nezdinde çözümü için elimizden gelen çabayı göstereceğimizden şüpheniz olmasın" dedi.

 

Kaynak: (SS) - Sinan SU Editör:
Etiketler: Duran,, gazete, temsilcileriyle, buluştu,
Yorumlar
Haber Yazılımı