Haber Detayı
29 Mayıs 2017 - Pazartesi 10:14 Bu haber 3318 kez okundu
 
Duman’dan gazeteciliğe dair önemli araştırma
Manavgatlı araştırmacı yazar Hasan Duman, 1828 ile harf devriminin gerçekleştiği yıl olan 1928 yılları arasında, Türkiye ve Avrupa’da yayınlanan Türk gazetelerinin künyelerini bir kitapta derledi. Araştırma için 20 yıl emek verdiğini dile getiren Duman, kamuya açık 26 büyük kütüphanede 2 bin 526 bibliyografik künye incelediğini söyledi.
YAŞAM Haberi
Duman’dan gazeteciliğe dair önemli araştırma

 

Manavgatlı araştırmacı yazar Hasan Duman, 1828 ile harf devriminin gerçekleştiği yıl olan 1928 yılları arasında, Türkiye ve Avrupa’da yayınlanan Türk gazetelerinin künyelerini bir kitapta derledi. Araştırma için 20 yıl emek verdiğini dile getiren Duman, kamuya açık 26 büyük kütüphanede 2 bin 526 bibliyografik künye incelediğini söyledi.

1828 ile 1928 yılları arasında, yani Osmanlı Devleti’nin son yılları ile Türkiye Cumhuriyeti’nde henüz Latin alfabesinin kullanılmadığı ilk yılları kapsayan dönemde, Türkiye’de ve Avrupa’da yayınlanan Osmanlı Türk süreli yayınları ve gazetelerin bibliyografik künyelerini derleyen ve gazetelerden örnekleri bir kitapta toplayan araştırmacı yazar Hasan Duman, özellikle gazetecilik mesleği için kaynak bir kitabı kaleme aldı. 20 yıllık bir sürede birçok kütüphanede araştırmada bulunduğunu belirten Duman, “Söz konusu eser Türkiye’de kamuya açık 26 büyük ve önemli kütüphanede mevcut 2526 bibliyografik künyeden oluşan süreli yayınların mümkün olabildiğince eksiksiz bibliyografik kimlikleriyle, bulundukları kütüphaneleri, sayılarını ve yıllarını gösteren çok önemli bir toplu katalogdur” dedi.

Araştırmalarda kendisine en büyük desteği eşi Sacide Hanım’ın verdiğini belirten Duman, eserle ilgili olarak şu bilgileri verdi:

“Yayımlandıkları diller itibarıyla ise Arap harfleri ile Türkçe, Arapça, Farsça, Urduca ve bunlarla birlikte İngilizce, Fransızca, Almanca, Rusça, Rumca, İtalyanca, Bulgarca ve Arnavutçadan Gürcüceye kadar 29 dil ve lehçede, 41 ülkede ve 186 yerde (68’i Türkiye’dedir) Türkiye dışında 499, İstanbul dışında bugünkü Türkiye topraklarında 591 ve sadece İstanbul’da 1436 künyede yayımlanmış oldukları görülmektedir.

Süreli yayınların ülkeler bazında yayın yerlerine göre dağılımı ise şöyledir (10 ve üzeri); Özbekistan 12, Irak 14, İngiltere 15, Almanya 16, İran, İsviçre, Suriye 17, Azerbaycan 20, Makedonya 21, Rusya Federasyonu 23, Fransa, Lübnan 24, Bulgaristan 40, Mısır 68, Yunanistan 79 ve Türkiye 2027. Bu 41 ülkede 10 ve daha yukarı sayıda gazete-dergi yayımlanmış ülkelerin birer kültür merkezi hüviyetindeki şehirleri ise şöyle saptanmıştır; Hanya/Girit 10, Erzürüm, Manastır, Üsküp 11, Balıkesir, Sofya, Şam 12, Londra 14, Adana, Berlin 15, Eskişehir 16, Cenevre 17, Bakü, Samsun 20, Beyrut, Konya 24, Kastamonu, Paris 25, Trabzon 27, Edirne 28, Bursa 36, Selanik 48, Kahire 59, Ankara 94, İzmir 113, İstanbul 1436”

HASAN DUMAN KİMDİR?

Kamu üst düzey yöneticisi, kütüphaneci, enformasyon bilimci, araştırmacı yazar.

1946 yılında Manavgat’ta doğdu. Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Ankara Yüksek Öğretmen Okulu Kütüphanecilik Bölümü 1968 mezunu. Üniversitede kütüphanecilik bilimi dışında tarih, İngilizce, Farsça ve pedagoji okudu.

Ankara Hıfzıssıhha Okulu, Hacettepe Üniversitesi, Adıyaman, İçel İl Halk ve Bağdat Türk Kültür Merkezi Kütüphaneleri ile İstanbul Beyazıt Devlet Kütüphanesi’nde önemli görevlerde bulundu. Daha sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü, Bakanlık Müşavirliği, Kahire Büyükelçiliği Kültür Müşavirliği, Telif Hakları, Halk Kültürleri ve Yayımlar Dairesi Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1998 yılında emekli oldu. Aktif görevleri sırasında Almanya, Amerika, Fransa, Hollanda, Irak, İngiltere, İran, İspanya, İsveç ve Mısır gibi ülkeleri ziyaret edip, mesleki incelemelerde bulundu. Bir süre Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde dersler verdi. Halen kurucusu ve başkanı olduğu Enformasyon ve Dokümantasyon Hizmetleri Vakfı’nda çalışmalarını sürdürmektedir.

Türk Kütüphaneciler Derneği İstanbul ve Genel Başkanlığı, COMLIS Başkan Yardımcılığı yaptı ve IFLA Organizasyon Komitesi’nde görevler üstlendi. Halen Türk Kütüphanecileri Derneği, Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği üyesidir.

Ulusal ve uluslararası düzeyde çeşitli kongre ve sempozyumlar ile sergi, fuar ve diğer toplantıların düzenlenmesinde önemli görevler üstlendi, buralarda tebliğler sundu. Kütüphanecilik ve yayın hayatında bazı ilklerin gerçekleştirilmesinde katkılarda bulundu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Duman’dan, gazeteciliğe, dair, önemli, araştırma,
Yorumlar
Haber Yazılımı