Haber Detayı
14 Ağustos 2018 - Salı 09:20
 
Drone ile çekilen Manavgat resimleri sergilendi
22. Manavgat Barış Suyu Festivali kapsamında Atatürk Kültür Merkezinde (AKM) açılan ‘Panaroma Manavgat’ isimli sergi büyük ilgi çekti. Sergi Türkiye’de ilk kez panaromikdrone fotoğraflarından oluşuyor.
YAŞAM Haberi
Drone ile çekilen Manavgat resimleri sergilendi

 

22. Manavgat Barış Suyu Festivali kapsamında Atatürk Kültür Merkezinde (AKM) açılan ‘Panaroma Manavgat’ isimli sergi büyük ilgi çekti. Sergi Türkiye’de ilk kez panaromikdrone fotoğraflarından oluşuyor.

Fotoğraf sanatçısı Serkan Köse’nin (24) Manavgat Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde açtığı sergide 42 fotoğraf sergileniyor. Sergide Manavgat ilçe merkezi, Side, şelale, Beşkonak Rafting merkezi, Oymapınar Barajı, Manavgat Barajı, Titreyengöltuzim bölgesinin fotoğrafları yer alıyor. Her bir fotoğrafın 12 ile 36 ayrı fotoğrafın birleştirilmesiyle oluştuğunu anlatan genç fotoğraf sanatçısı Serkan Köse, “Sergide 42 eser var. Bu 42 eser toplamda 800 fotoğraftan oluşuyor. Her bir eser 12 ile 36 arasında fotoğrafın birleştirilmesiyle oluştu. Panaroma tekniğiyle yapıldı. Türkiye’de ilk olmasının en büyük özelliği de bu. Ocak ayından itibaren çalışmaya başladım. Temmuz ayına kadar çekimler sürdü. Bilgisayarda işlemlerde yapıldı. Sergi 8 aylık bir süreçte hazırlandı” dedi.

“DRONE İLE ÇEKİMDE TAMAMEN ÖZGÜRSÜNÜZ”

Drone çekim yapmanın birçok artısı belirten Serkan Köse, “Drone ile normal gözünüzle göremeyeceğiniz bir açıdan çekim yapabiliyorsunuz. Bu sergideki amacımızda insanlara görmedikleri açılardan Manavgat’ı anlatmaktı. O konuda başarılı olduğumu düşünüyorum.  Drone ile istediğiniz her zaman uçuş yapabiliyorsunuz tabii, yasaklara bağlı kalıp izin almak şartıyla. Drone ile çekilen fotoğraflarda, yerde olduğu kadar ışık sizi çok fazla etkilemiyor. Genel bir açıyla tepeden görüntüleri aldığınızda ışık size çok fazla sıkıntı yaratmıyor. Tamamen özgürsünüz, hiçbir yere bağlı değilsiniz. İstediğiniz açıdan istediğiniz yeri çekebiliyorsunuz” dedi.

İSTEDİĞİNİZ MESAFEDEN ÇEKİM

Yerde fotoğraf çekerken birçok etkenin devreye girdiğini söyleyen Köse, “Normal fotoğrafçılıkta yere kendinizi bağlı hissediyorsunuz, elinizde makine var. Sadece elinizi ne kadar havaya kaldırırsanız o kadar farklı açıdan çekebilirsiniz. Drone ile tam tersi bir durum var. İstediğinizi her açıdan, her yükseklikten, her mesafeden çekimi yapabiliyorsunuz” diye konuştu.

DRONE ÇEKİMİ İÇİN İZİN SÜRECİ HIZLI İLERLEMİYOR

Drone ile çekim yapabilmek için mutlaka uçuş lisansına sahip olunması gerektiğini belirten Serkan Köse, “Eğer uçuş lisansınız varsa fotoğraf veya video çekeceğiniz alanlara bağlı olarak yetkili makamlardan gerekli izinlerin alınması gerekiyor. Biz bu sergi projesi için kaymakamlıktan özel izin aldık. Şu anda izin bakımından süreç Türkiye’de çok hızlı işlemiyor açıkçası. Hobi amaçlı çekim yapan arkadaşlar daha rahat izinlerini alabiliyor. Ticari amaçlı uçuşlar biraz daha zor” dedi.

 

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Drone, ile, çekilen, Manavgat, resimleri, sergilendi,
Yorumlar
Haber Yazılımı