Haber Detayı
09 Ağustos 2018 - Perşembe 10:46 Bu haber 7878 kez okundu
 
Drift yapanın ehliyetine el konulacak
Kamuya açık alanda drift atan, araç çeviren, aracın teknik özelliklerini trafik düzenini bozacak şekilde değiştirerek egzoz gürültüsü çıkaran araçların sürücülerinin ehliyetlerine el konulacak ve bu kişiler sürücülük vasıflarının uygunluğunun devam edip etmediği yönünde sağlık birimlerine sevk edilecek.
ASAYİŞ Haberi
Drift yapanın ehliyetine el konulacak

Antalya İl Emniyet Müdürlüğü, kamuya açık alanlarda trafik düzenini bozan ve tehlikeli araç kullanan sürücülere yapılacak işlemlerle ilgili açıklama yaptı. Yapılan açıklamada: “Yazılı ve görsel basında, sosyal medya paylaşımları ile CİMER (Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi) ve 112 Acil Çağrı Merkezi üzerinden, kamuya açık alanlarda yarış yapan, drift atan, araç çeviren,  aracın teknik özelliklerini trafik düzenini bozacak şekilde değiştirerek aşırı egzoz gürültüsü çıkartan araç ve sürücülere yönelik yoğun bir şekilde ihbar ve şikayetler gelmektedir.

Bu şahısların ölümlü ve yaralamalı kazalara karıştıkları kendi ve diğer vatandaşlarımızın can güvenliklerini tehlikeye düşürdükleri bilinmektedir.

Bu şekilde araç kullanan vatandaşlarımız hem kendi can ve mal güvenliklerini hem de trafik kurallarına uygun olarak araç kullanan sürücüler ile diğer vatandaşlarımızın can ve mal güvenliklerini tehlikeye düşürdüklerinden, Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları İle Muayenelerine Dair Yönetmelik hükümlerine göre, sürücülük vasıflarının devam edip etmediğinin değerlendirilmesi için 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunun 45. maddesine istinaden, sürücü belgelerine el konularak sağlık birimlerine sevkleri gerçekleştirilecektir.

Ayrıca araçlarını yukarıda belirtildiği şekilde tehlikeli olarak kullandığı tespit edilen sürücüler,   Türk Ceza Kanunun 179/2 maddesi (araçlarını tehlikeli olabilecek şekilde sevk ve idare eden kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.) gereğince işlem yapılmak üzere adli birimlere sevk edilecektir.

Sağlık birimlerine sevkleri yapılan sürücülerin, sağlık birimlerinden sürücü şartlarının devam ettiğine dair rapor ibraz edinceye kadar araç kullanmamaları gerekmektedir. Sürücülük şartlarını taşıdığına dair belgeyi ibraz etmeden araç kullanan sürücülerin tespit edilmesi durumunda 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunun 36/3-B maddesi uyarınca 2 bin 018 TL. Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı ile cezai işlem uygulanacaktır. Sürücü aynı zamanda araç sahibi değilse, araç sahibine de, aynı miktarda para cezası uygulanacaktır” denildi.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Drift, yapanın, ehliyetine, el, konulacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı