Haber Detayı
24 Şubat 2020 - Pazartesi 21:17 Bu haber 2376 kez okundu
 
Döşemealtı'da zeytinyağı sabunu yaptılar
Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ilçeler arasındaki tecrübe paylaşımlarına çalışmaları yapıyor. İlçelerarası tecrübe paylaşımı çalışmaları kapsamında Elmalı’daki şeker pancarından üretilen pekmezden sonra şimdi de Kaş ilçemizde geleneksel olarak zeytinyağı sabunu yapımı öğretildi. Teslime Layık ve Arkadaşları tecrübelerini Döşemealtılı kadın çiftçilere aktardı.
YAŞAM Haberi
Döşemealtı'da zeytinyağı sabunu yaptılar

Tarımda artan rekabet koşulları üreticileri ürünlerini salt pazara sunmaktan öteye onların katma değerini artırmaya zorlamaktadır. Bu kapsamda Tarımsal ürünlerin katma değerini artırmanın bir yolu da onları gıda dışında başka sektörler içinde kullanıma uygun hale getirmektir. Ege, Marmara ve Akdeniz kıyısı boyunca yoğun olarak yetişen zeytin bu anlamda çok iyi bir örnektir. Zeytin meyvesi, yağı ve sabunu ile katma değerini artırabilen bir meyvedir. Kaş İlçemizde zeytinyağı sabunu üretimini geleneksel yollarla yıllardır yapan Teslime Layık ve Arkadaşları İl Müdürlüğümüz koordinasyonu ile Döşemealtılı kadın çiftçiler ile buluştu. Onlara zeytinyağından sabun yapımını gün boyunca teorik ve uygulamalı olarak anlattı. Konuya büyük ilgi duyan Döşemealtılı kadın çiftçilerimiz zeytinyağı sabunu yapımı ile ilgili incelikleri ve püf noktaları öğrendiler.

Eğitim ve Yayım Daire Başkanı Aysel Asıl, İdari İşler ve Koordinasyon Daire Başkanı Habip Karataşoğlu, İl Müdürlüğü Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü İbrahim Irmak, Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğrencileri ile Prof. Dr. Orhan Özçatalbaş ve Dr. Öğretim Üyesi İlkay Kutlar da zeytinyağı sabun yapımına katıldılar.
Kaş ilçemizden örnek kadın çiftçilerimiz Teslime Layık ve arkadaşlarının ekolojik ve geleneksel bilgisini bir tarımsal yayım metoduna dönüştürerek Döşemealtı Kovanlık'ta uygulamalı doğal ve geleneksel zeytinyağı sabunu yapımı gerçekleştirdik.

Kaynak: (AT) - Alper TAMER Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: Döşemealtı'da, zeytinyağı, sabunu, yaptılar,
Yorumlar
Haber Yazılımı