Haber Detayı
05 Haziran 2017 - Pazartesi 12:25 Bu haber 1816 kez okundu
 
Dolandırıcılara inanmayın
1 Haziran gününde yaşanan olay sonrası vatandaşları yeniden uyaran Antalya İl Emniyet Müdürlüğü, kendisini hakim, savcı veya polis olarak tanıtan ve para talep eden hiç kimseye güvenilmemesi gerektiğinin altını çizerek, en yakın kolluk kuvvetine gidilmesi veya 112’yi arayarak bilgi vermelerini istedi.
ASAYİŞ Haberi
Dolandırıcılara inanmayın

1 Haziran gününde yaşanan olay sonrası vatandaşları yeniden uyaran Antalya İl Emniyet Müdürlüğü, kendisini hakim, savcı veya polis olarak tanıtan ve para talep eden hiç kimseye güvenilmemesi gerektiğinin altını çizerek, en yakın kolluk kuvvetine gidilmesi veya 112’yi arayarak bilgi vermelerini istedi.

Antalya İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Yunus Timi’nin bir şahıstan şüphelenerek durdurması üzerine ortaya çıkan olayda, iletişim dolandırıcılığı yapan bir kişi yakalandı.

Antalya İl Emniyet Müdürlüğünden konu ile ilgili yapılan açıklamada: “01 Haziran günü saat 15.30 sıralarında Yeşildere Mah. Aşık Veysel Cad. üzerinde bulunan Yunus Timi görevlilerinin elinde poşet bulunan şüpheli bir erkek şahsı durdurarak yaptığı incelemede, şüpheli şahsın (O.B.) isimli şahıs olduğu, elinde ki poşetin içerisinde bulunan bir bayan cüzdanının içerisinde çeşitli ziynet eşyaları, (G.G.) adına düzenlenmiş banka kartları ve kartvizitler olduğu görülmesi üzerine, şüpheli şahsa bu altınların kime ait olduğu sorulduğunda, şahıs görevlilere hitaben “bu çantayı bir bayandan aldığını, devlet parası olduğunu”  beyan etmiştir.

Yapılan araştırmalarda şüpheli (O.B.)’nin üzerinden çıkan malzemelerin (G.G.)’ye ait olduğu tespit edilmiş, (G.G.) ile yapılan görüşmede sabah saatlerinden itibaren şüpheli şahıslar tarafından ev ve cep telefonunu kendisini Hakim, Savcı ve Polis olarak tanıtan bir çok kişi tarafından arandığını, FETÖ Terör Örgütü ile suçlandığını, çeşitli bahaneler ile sürekli telefonunu meşgul ederek görüşme yaptıklarını, bu şahısların yönlendirmesi ile de kendisine ve kızına ait ziynet eşyalarını bir poşete koyarak Şirinyalı Mahallesinde sokak numarasını bilmediği bir park yanında daha önce hiç tanımadığı ve görmediği genç bir erkek şahsa ziynet eşyaları ile dolu poşeti verdiğini, bu erkek şahsında poşeti alarak hızla yanından ayrıldığını, bu esnada telaşla cüzdanını da şahsa verdiği poşetin içinde unuttuğunu beyan etmesi üzerine, şüpheli (O.B.) yakalanmış, akabinde Asayiş Şube Müdürlüğü’ne davet edilen (G.G.) elindeki poşeti alan şahsın (O.B.) olduğunu teşhis etmiştir.

Şüpheli O.B.’nin alınan ifadesinde, benzer şekilde ilimizde ve Ankara ilinde birkaç kez daha para ve altın aldığını ifade etmiş olup, şüpheli hakkında hazırlanan tahkikat evrakları ile birlikte adli makamlara sevk edilmiştir.

Vatandaşlarımızın bu tarzda telefonla kendisini kamu görevlisi polis,  asker, hakim ve savcı olarak tanıtan ve suç isnaat eden, telefonunuzun sim kartının kopyalanarak terör örgütleri tarafından kullanıldığını söyleyen, belirli adresleri göstererek buralara operasyon yapılacağı ile ilgili para ve benzeri altın bıraktırılarak şüpheli şahısların yakalanacağını söyleyen, şüpheli ve şüphelilere inanılmaması, bu tür olayların dolandırıcılık olayı olduğu ve en yakın kolluk kuvvetlerine gitmeleri veya 112’yi arayarak bilgi vermeleri gerekmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” denildi.

 

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Dolandırıcılara, inanmayın,
Yorumlar
Haber Yazılımı