Haber Detayı
02 Eylül 2020 - Çarşamba 16:01 Bu haber 16364 kez okundu
 
Doğaya kınalı keklik salındı
Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Antalya Şube Müdürlüğü tarafından doğal yaşamı desteklemek ve farkındalık oluşturmak amacıyla Hocalı ve Tepeköy mahallelerinde doğaya 100 adet keklik salındı. 2020 yılı içerisinde 150’si Manavgat’ta olmak üzere Antalya genelinde doğaya 3 bin 200 kınalı kekliğin salındığı bildirildi.
GÜNDEM Haberi
Doğaya kınalı keklik salındı

DKMP Antalya Şube Müdürlüğü tarafından doğal yaşamı desteklemek ve farkındalık oluşturmak amacıyla doğaya kınalı keklik salındı. Batı Akdeniz’in kınalı keklikler için doğal yaşama alanı olduğunu ifade eden DKMP Antalya Şube Müdürü İsmail Kaya, Manavgat’ta 2 kez doğaya kınalı keklik salındığını ilk salımda 50, ikinci salımda ise 100 olmak üzere toplam 150 kekliğin doğaya salındığını, salınan kekliklerden 80’inin dişi, 70’inin ise erkek olduğunu söyledi. Kaya, Antalya genelinde 2020 yılı içerisinde toplam 3 bin 200 kınalı kekliğin doğaya salındığını ifade ederken, kınalı kekliklerin Doğa Koruma ve Milli Parklar Maraş Keklik Üretme İstasyonu’nda üretildiğini belirtti.

Kınalı keklikler doğaya, Hocalı ve Tepeköy Mahallelerinde Ak Parti Antalya Milletvekili İbrahim Aydın, Doğa Koruma ve Milli Parklar Antalya Şube Müdürü İsmail Kaya, Manavgat Orman İşletme Müdürü Sedat Çalış ve doğaseverler tarafından salındı.

Kayalık, yamaç ve seyrek orman kenarındaki taşlıklarda yaşayan keklikler süne ve kene ile beslenmelerinden dolayı doğa ve tarım dostu canlılar olarak tanımlanıyor. Doğaya salındığı bölgelerde 3 yıl süresince avlanma yasağı bulunan kınalı keklikleri avlayan avcılara ihlal ettikleri kanunlar ve öldürdükleri keklik başına para ve tazminat cezası uygulanıyor.

Kaynak: (SS) - Sinan SU Editör:
Etiketler: Doğaya, kınalı, keklik, salındı,
Yorumlar
Haber Yazılımı