Haber Detayı
04 Mayıs 2018 - Cuma 09:53 Bu haber 9005 kez okundu
 
Doğa Koleji Manavgat’a geliyor
Doğa Koleji’nin Manavgat’ta gerçekleştirdiği ‘Yaratıcı Yazarlık Festivali’nin açılış töreni için Manavgat’a gelen Doğa Koleji Genel Müdürü Ali Rıza Lüle, Doğa Koleji’nin Manavgat’ta da bir yerleşke kuracağı müjdesini verdi. Türkiye’nin her noktasında olduklarını ifade eden Lüle, gelecek yıl için 124 yerleşke ve 90 bin öğrenci sayısını hedeflediklerini belirterek, Manavgat için görüşmelerinin devam ettiğini söyledi.
YAŞAM Haberi
Doğa Koleji Manavgat’a geliyor

 

Doğa Koleji’nin Manavgat’ta gerçekleştirdiği ‘Yaratıcı Yazarlık Festivali’nin açılış töreni için Manavgat’a gelen Doğa Koleji Genel Müdürü Ali Rıza Lüle, Doğa Koleji’nin Manavgat’ta da bir yerleşke kuracağı müjdesini verdi. Türkiye’nin her noktasında olduklarını ifade eden Lüle, gelecek yıl için 124 yerleşke ve 90 bin öğrenci sayısını hedeflediklerini belirterek, Manavgat için görüşmelerinin devam ettiğini söyledi.

109 yerleşke, 11 bin çalışan ve 80 bin üzerinde öğrencisi olan Türkiye’nin en büyük eğitim kurumlarından Doğa Koleji Manavgat’a geliyor.

Doğa Koleji’nin, Türkiye’nin farklı yerleşkelerinden binin üzerinde öğrencinin katıldığı ‘Yaratıcı Yazarlık Festivali’nin açılış töreni için Manavgat’a gelen Doğa Koleji Genel Müdürü Ali Rıza Lüle, Manavgat’ta ciddi bir potansiyelin olduğunu belirterek, “Manavgat’ta görüşmelerimiz var, Manavgat’ta olmayı çok istiyoruz. Zaten yaratıcı yazarlık etkinliğini yapmamızın amaçlarından biri de budur. İnşallah kısa sürede Manavgat’ta da olacağız” dedi. Gelecek yıl yerleşke sayısını 124’e öğrenci sayısını da 90 bine çıkarmayı hedeflediklerini ifade eden Lüle, çalışan sayısının da 13 bine ulaşacağını söyledi.

Türkiye’nin her yerinde olmak istediklerini ifade eden Lüle, “Özellikle dünya ile entegre olan bir gençlik yetiştirmek istiyoruz.  Burada yabancı diliyle, teknolojisiyle, iletişim gücüyle akademik başarısıyla, sanatta sporda başarısıyla dünyaya entegre olmuş bir gençlik yetiştirmek istiyoruz. Aynı zamanda Türkiye’de eğitimdeki lideri olarak diğer eğitim kurumlarına da hem örnek olmak, hem destek olmayı arzu ediyoruz” diye konuştu.

Başarının ilk koşulunun paylaşmak olduğunu ifade eden Doğa Koleji Genel Müdürü Ali Rıza Kaya, “Müfredatınızı, programınızı, çocukların potansiyelini ortaya çıkarak, becerilerini geliştirecek etkinlikler programlamanız ve uygulamanız gerekiyor. İşte biz dünyaya entegre olurken, çocuklarımızın potansiyelini ortaya çıkaracak etkinlikler, hem akademik alanda, hem sporda, sanatta, teknolojide bunu yaparken aynı zamanda becerilerini de geliştirecek birçok etkinlikler yapıyoruz. Müfredatımıza bunları da koyuyoruz.

3 yaşından başlayarak çocuklarımıza ekoloji, mucit atölyeleri, yabancı dille, teknolojiyle çocuklarımızın bu özelliklerini geliştirip dünya ile entegre olmalarını sağlamaya çalışıyoruz. Tabi burada çocuklar anaokulundan itibaren artık üretmeye başlasın istiyoruz. Yani, kendi eserlerini, kendi projelerini, kendi hayallerini gerçekleştirsin istiyoruz” diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanlığının müfredatını uygularken kurum olarak oluşturulan müfredatla çocukları farklı alanlarda da geliştirdiklerini ifade eden Lüle, “Akademik başarının yanı sıra yabancı dili de çok önemsiyoruz, teknolojiyi de çok önemsiyoruz. Biz bu şekilde dünya ile entegre olarak ülkemizin gençlerinin daha mutlu, daha başarılı dünyayı yönetenlerin içinde olsun istiyoruz” dedi.

Türkiye genelinde 25 Fen ve Teknoloji Lisesi açacaklarını belirten ve bu liselerde öğrenim görecek öğrencilerin yüzde 75’inin burslu olacağını vurgulayan Lüle, “Bu fen ve teknoloji liselerinin özelliği şu olacak. Bilim insanı olmak isteyen, dünyayı teknik olarak yönetenlerin içinde olmak isteyen gençlerimizi biz bu liselere bekliyoruz. Bu liselere ekonomik imkanı yeterli olmayan ailelerin çocuklarını da alacağız. Özellikle bu liselerimizde okuyacak çocukların yüzde 75’i burslu olacak. Bu bizim ülkemize karşı bir borcumuzdur. Bu okullarda eğitim 5 yıl. Öğrenciler 1 yıl hazırlık okuyacak. Hazırlık okurken, bir bilimsel makale nasıl okunur, nasıl yazılır? Bir proje nasıl oluşturulur, birlikte nasıl çalışılır, konularını da öğrenecekler. Ülkemizde gerek TÜBİTAK olsun, gerek üniversitelerimiz olsun işbirliği yaparak projelerimiz buralarda sunulacak. Uluslar arası üniversitelerde projelere daha çok katılacağız. Mayıs ayında bizim, Harward’daMIT’te, Münih Üniversitesinde, Toronto’da, Fransa’da birçok projemiz kabul aldı ve oralarda sunum yapılacak” diye konuştu.

Lüle sözlerini şöyle sürdürdü: “Dolayısıyla bunları üretime de dönüştürmek istiyoruz. En son projemizi, ülkemizde bir üniversiteyle yaptık. Soğan kabuğundan dermotolojik krem gündelik hayatta kullanılabilecek şekilde oluşturuldu. Birçok alanda farklı illerden öğrencilerimiz, projelerini gerçekleştiriyorlar.

Fen ve teknoloji liselerine öğrenci alım kriterimizde biraz farklı olacak. Her yaş grubundan dünya genelinde veya ülkemiz genelinde yüzde 2 potansiyeli yüksek çocuklar vardır. Bunların öğrenme hızları ve problem çözme becerileri çok farklıdır. Biz bu çocukları, okullarımızda, fen ve teknoloji liselerimizde, çocukların potansiyellerine uygun bir eğitim vererek, bilim insanı olarak yetiştirip dünyayı yönetenlerin içinde olmalarını sağlayacağız. Burada teknolojiyle birlikte, yabancı dille birlikte, birlikte çalışma, birlikte başarma kültürünü de vermiş olacağız. Fen ve teknolojisi lisesindeki bir öğrencimiz, İngiltere’de ki, Amerika’da ki veya İran’da ki bir öğrenciyle ortak projeler yapabilecek. Bunun için dili veriyoruz, teknolojiyi veriyoruz ve birlikte başarma kültürünü, daha üniversiteye gitmeden, üniversitede yapacağı çalışmaları lisede yapmış olacağız”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Doğa, Koleji, Manavgat’a, geliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı