Haber Detayı
10 Nisan 2020 - Cuma 14:00 Bu haber 10360 kez okundu
 
Coşar'dan basın açıklaması
CHP Manavgat İlçe Başkanı Av. Aliye Coşar gündem ile ilgili basın açıklaması yayınladı.
SİYASET Haberi
Coşar'dan basın açıklaması

Gündemdeki konularla ilgili basın açıklaması yayınlayan Av. Aliye Coşar şunları dile getirdi:

"Küresel salgına dönüşen COVİD-19 virüsünün ülkemizde ortaya çıkmasıyla beraber Manavgat ilçemizde, belediyemiz tarafından alınan ilk önlemlerin başında kamu kurumlarının, hastanelerin, sağlık ocaklarının, oyun parklarının, camilerin ve kamusal alanlarının hepsi dezenfekte edilmiş ve halen dezenfekte işlemi düzenli olarak devam etmektedir. Ayrıca Manavgat Belediyemiz tarafından alınan tedbirler ise; 
Yoğun bir şekilde kullanılan cadde ve sokaklarda, duraklarda, sanayi bölgesinde dezenfekte işlemi yapılmaktadır. 
Pazar yerlerinde dezenfekte işlemi yapılmış, tek yönden giriş yapılması sağlanmaktadır. Tezgahlar sosyal mesafeye uygun hale getirilerek ücretsiz bir şekilde pazarcı esnafına ve pazara gelen halka maske dağıtımı yapılmaktadır.  
Tüm işyerlerinde fahiş fiyat uygulamalarına karşı denetim yapılmaktadır. 
Genelgeye göre kapatılan pastane ve türlerinde, paket servis yapma şekilleri denetlenmektedir. 
Sosyal mesafeye dikkat edilmesi ve evde kalınması yönünde halka sık sık hoparlörle uyarı yapılmaktadır. 
65 yaş üstü büyüklerimizin, engelli ve bakıma muhtaç vatandaşlarımızın ev temizlikleri ve evde bakım hizmetleri yapılmaya devam edilmektedir. 
Piknik alanlarında ve sahillerde toplanan veya spor yapan vatandaşlara sürekli olarak evlerinde kalmaları yönünde uyarılar yapılmaktadır. 
65 yaş üstü büyüklerimizin evlerinde kalma mecburiyetinden dolayı dışardaki ihtiyaçlarını karşılanması için ekipler oluşturularak yardım edilmektedir. 
Engelli ve kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşların ihtiyaçları ve ulaşım konusundaki talepleri yerine getirilmektedir. 
Hayvan barınağı yetkilileri rutin aralıklarla sokak hayvanlarını beslemektedirler. 
Kaymakamlıkla iş bilirliği yapılarak ihtiyaç sahiplerine gıda paketi yardımı yapılmaktadır. 
Belediyemiz tarafından steril maske üretimi yapılarak maskelerin, ücretsiz olarak tüm kamu kurumlarına, pazar yerlerine, sanayi esnafına ve evlere dağıtımı yapılmaktadır. 
Manavgat Belediyemiz sosyal demokrat belediyecilik ile tüm ekipleriyle beraber gece gündüz demeden halk için çalışmaya devam etmektedir.  
Sosyal devletin ortadan kaldırıldığı dönemde tüm Türkiye’de görüleceği üzere İktidarın yapacağı görevleri, birçok şeye öncülük eden Cumhuriyet Halk Partili Belediyeler yapmaktadır. Başta İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir, Antalya, Aydın, Adana olmak üzere tüm büyükşehir belediyelerimizin olağanüstü çabalarını görüyoruz.  Antalya Büyükşehir Belediyemiz, Manavgat, Muratpaşa, Konyaaltı, Döşemealtı, İbradı, Gazipaşa, Kumluca, Finike Belediyelerimiz halkın belediyeciliği ile halk için tüm engellemelere rağmen çalışmaya devam etmektedir. Cumhuriyet Halk Partili Belediyeler öncülük ederek steril maskeleri kendileri üretmiş halka ücretsiz olarak evlere, pazar yerlerine dağıtmaya başlamasıyla AKP iktidarı maskeleri ücretsiz hale getirmiştir. Ama maskelerin halka nasıl dağıtılacağı karmaşası halen devam etmekte ve sürekli olarak karar değiştirip durmaktadırlar. 
Belediyelerimiz halka daha çok yardım edebilmek adına başlattığı bağış kampanyasına iktidar tarafından hukuksuz bir şekilde engellenmiştir. Belediyelerin bağış toplaması kanun kapsamandadır. Ancak iktidar tarafından yasalara rağmen hukuka aykırı bir şekilde Cumhuriyet Halk Partili belediyelerimizin bağış toplaması engellenmiştir. İktidar tarafından, daha da ileriye gidilerek bazı belediyelerimizin binlerce yoksul aileler için yemek verdiği aşevlerinin banka hesaplarına bloke konulmuştur. Kısaca,  halka gidecek yardıma iktidar eliyle engellenmiştir.  Burada mağdur edilen halk olmuştur.  
Cumhuriyet Halk Partili belediyelerin bağış toplaması yasaklanırken AKP’li belediyeler halen bağış toplamaya devam etmektedir. Her defasında birlikten beraberlikten bahseden iktidar küresel salgında bile ayrıştırıcı tutumuna devam etmektedir. Yine geçtiğimiz günlerde Manavgat AKP İlçe Başkanlığı’nın hoşgörü dilinden yoksun, sorunu çözmekten uzak,  ayrıştırıcı üslubuyla yaptığı açıklamanın topluma hiçbir fayda getirmeyeceği aşikârdır. Belediyemizin yukarıda tek tek sayılan çalışmaları görmemezlikten gelinemez. Bir kişiye ve kuruma asılsız ithamlarda bulunulursa o kişinin ve kurumun cevap verme hakkı vardır. Sizin görmek istemediğiniz hizmetleri yapan Belediye Başkanımız Sayın Şükrü Sözen’in asılsız ithamlarınıza cevap vermesi en doğal hakkıdır.  Bunu tamamen başka yerlere taşımanız anlaşılmazdır. 
Manavgat’ın devlet hastanesinin yetersizliği ve eksikleri yıllardır dile getirilmektedir. Manavgat halkının sesi olmak zorundayız.  Küresel salgın nedeniyle hayatlarını riske atan gece gündüz çalışan sağlık çalışanlarımızın ekipman ihtiyaçlarını herkes bilmektedir. Bunu insani bir şekilde gündeme taşımak toplumun sesi olarak bizlerin görevidir.  Corona virüs nedeniyle en çok etkilenen sektörlerin en başında turizm gelmektedir. Manavgat için gelin beraber kış boyunca geliri olmadan yaşayan,  sezonun açılmasını bekleyen işsiz kalan binlerce turizm işçilerinin ve turizm emekçilerinin, esnafın sesi olalım. Türkiye ekonomisi kötüyken küresel salgına dönüşen corona virüsü nedeniyle çıkmaza girmiştir. Turizm işçisinin ve emekçisinin, küçük esnafın durumunun ne olacağını soralım.  İktidar partisinin ilçe başkanı olarak turizm işçilerinin ve emekçilerinin sorunlarını beraber dile getirelim. Halkın ekonomik sıkıntıları günden güne artmaktadır. Sicil affı olmayınca esnafın bankalardan kredi çekmesi neredeyse imkansızdır. Kısa çalışma ödeneğindeki şartlar tekrar gözden geçirilmeli ve hızlandırılmalıdır. Vatandaşın ödenecek kiraları, faturaları, banka kredileri, kredi kartları var, 60 gün bekleyecek durumu yoktur.  Vatandaş temel ihtiyacını karşılayacak durumda değildir. Ciddi mağduriyetler yaşanmaktadır. Şimdiye kadar açıklanan ekonomik tedbirler yeterli değildir.  
Manavgat için bir şey yapılacaksa bu mağduriyetleri dile getirelim. İktidar en kısa sürede halkın bu sıkıntılarına çözüm bulmalıdır. Çünkü belediyelerimizin kısıtlı imkanlarıyla bu sorunların giderilemeyeceğini hepimiz bilmekteyiz. Bizlerin görevi halkın sesi olup sıkıntılarını dile getirmek,  çözüm yollarını bulmaktır. Daha doğrusu sorunları görmek gerekir,  görmemezlikten gelmek değil.  Ülke olarak zor günlerden geçiyoruz AKP iktidarından ve ilçe başkanlığından,  halkın bu zor döneminde halkın yanında olmasını, ayrıştırmadan, ötekileştirmeden birleştirici tutum içinde olmasını istiyoruz.  

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Ömer KARÇA
Etiketler: Coşar'dan, basın, açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı