Haber Detayı
05 Temmuz 2018 - Perşembe 09:42 Bu haber 5513 kez okundu
 
Çoban: “Çocuk cinayetleri sıradanlaşıyor”
Çocuk cinayetleri ile ilgili konuşan Memur Sen Antalya Temsilcisi Mustafa Çoban, ülkede kayıp çocuk vakalarının arttığını, çocuk cinayetlerinin sıradanlaştığını belirtirken, caydırıcı cezaların yanında uzun vadeli çözümlere ihtiyaç olduğunu söyledi.
GÜNDEM Haberi
Çoban: “Çocuk cinayetleri sıradanlaşıyor”

 

Çocuk cinayetleri ile ilgili konuşan Memur Sen Antalya Temsilcisi Mustafa Çoban, ülkede kayıp çocuk vakalarının arttığını, çocuk cinayetlerinin sıradanlaştığını belirtirken, caydırıcı cezaların yanında uzun vadeli çözümlere ihtiyaç olduğunu söyledi.

Memur Sen Antalya Temsilcisi ve Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Mustafa Çoban, Türkiye’yi yasa boğan çocuk ölümlerine karşı sosyal medya tepkisi dışında somut bir adım atılmadığını belirtti. Çoban, “Önce Ankara Polatlı'da kaybolan 8 yaşındaki Eylül ve akabinde Ağrı'da, Ramazan Bayramı'nın 1'inci günü kaybolan 4 yaşındaki Leyla Aydemir'den vahşet kokan acı haberler aldık. Kayıp çocuk vakaları artıyor, çocuk istismarı çoğalıyor ve çocuk cinayetleri sıradanlaşıyor. Geleceğimiz için acil tedbirler almamız, suçlulara hak ettiği cezayı behemehal vermemiz, önleyici ve koruyucu nitelikte uzun vadeli politikalar belirlememiz gerekiyor” diyerek yetkililere çağrıda bulundu.

Başkan Çoban, meselenin sadece ceza boyutuyla bırakılmaması, caydırıcı cezaların yanında çocukları koruma konusunun eğitim, hukuk ve sosyal boyutlarıyla bütüncül olarak ele alınması gerektiğini, çocukların korunmasında bütüncül bir yaklaşımın geliştirilmesinin Milli Eğitim Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’ndan, Basın Medya Enformasyon’a kadar ilgili tüm kamu kurumlarının, bu konuda çalışmalar yürüten STK’lar ve akademinin işbirliği içerisinde ortak adımlar atması ile mümkün olabileceğini işaret etti. Çoban ayrıca medyanın haber içeriklerinde uzman pedagogların görüşlerine daha fazla zaman ayırmasının önemine vurgu yaparken, olayların anlatılış ve işleniş biçiminden kullanılan fotoğraflara, olayın gündemleştirilme sıklığına kadar birçok hususun, suça meyilli kişiler için özendirici olabildiğini, kopya suçlar için kaynak işlevi görebildiğini gözardı etmemesi gerektiğini belirtti.

Mustafa Çoban sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir çocuğun katledilmesi, bir insanın yaşam hakkının ihlal edilmesinin çok ötesinde insanlığın tükendiğini, vicdan ve merhametin iflas ettiğini gösteren ve zerre insanlık nasibi olanı bile yaralayan bir durumdur. İki masum evladımızın art arda gelen ölüm haberlerinin tüm ülkede, toplumun her kesiminde yarattığı üzüntü ve öfke hepimize bazı gerçekleri çok çıplak bir şekilde gösterdi. Burada katledilen sadece çocuklar değil, masumiyet, insani ilişkiler ve toplumsal güven zeminidir. Bakınız 2017 yılında 387 çocuk cinsel istismara uğradı. TÜİK verilerine göre 2008-2016 yılları arasında 104 bin 531 çocuk için kayıp başvurusu yapıldı. 2016 yılında 11 bin 691 çocuk kayıp olarak bildirildi. Kayıp bildirimi yapılan çocukların maalesef yüzde biri bulunamıyor. Dolayısıyla, kayıp olup da bulunamayan, istismara uğrayan veya katledilen çocuk vakaları bu ülkenin mutlaka çözmesi gereken temel meselelerinden birisidir. Bu vesile ile sendika olarak bu menfur olayı kınıyor, evlatlarımızın kederli ailelerine başsağlığı ve sabırlar diliyor, ayrıca yargı ve yasal düzenleme süreçlerinin yakın takipçisi olacağımızı ifade ediyoruz”

 

 

‘9.Tarım ve İnsan Temalı Fotoğraf Sergisi’ Agora AVM’de açıldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca düzenlenen 9. Tarım ve İnsan Fotoğraf Yarışmasında dereceye giren ve sergilenmeye değer görülen eserler sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Bu kapsamda fotoğraf sergisi bu yıl Antalya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün organizasyonu Agora Alışveriş Merkezi’nin ev sahipliğinde gerçekleştiriliyor. 

HABER MERKEZİ

Antalya Agora AVM’ de gerçekleştirilen açılışa; Antalya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mustafa Özen, Antalya Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp, İl Müdür Yardımcıları Gökhan Karaca, Asım Karabulut, Şube Müdürleri, İlçe Müdürleri teknik personel ile vatandaşlar katıldı.

Katılımın yoğun olduğu serginin Açılışını gerçekleştiren İl Müdürü Mustafa Özen, “Tarımın, güzelliklerini, renklerini ve insanlarda yaşattığı duyguları objektife yansıyan fotoğraflarda göreceğiz. Sergideki fotoğraflar eminim, geçmişe ve gelecekte özlem duyacağınız yerlere götürecek bizleri” dedi. Ev sahipliği yapan Agora AVM yönetimine ve tüm katılımcılara teşekkür eden Özen, serginin hayırlı olmasını temenni etti.

Fotoğraf sergisi gezildikten sonra, katılımcılara düzenlenen kokteylde ikramlarda bulunuldu.

9.Tarım ve İnsan Fotoğraf Yarışmasında, tarım, hayvancılık, toprak, su, su ürünleri, gıda ve muhafazası, tarım ürünlerinin işlenmesi, çiftçi, üretici, köylü ve köy yaşamına dair her türlü faaliyeti konu alan fotoğraflar yer aldı.

9. Tarım ve İnsan Fotoğraf Sergimizi cuma gününe kadar Agora AVM’de ziyaret edilebilir

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Çoban:, “Çocuk, cinayetleri, sıradanlaşıyor”,
Yorumlar
Haber Yazılımı