Haber Detayı
28 Ağustos 2019 - Çarşamba 12:23
 
Çevreyi kirleten otel mühürlenecek
Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) tarafından düzenlenen Ağustos ayı buluşmasına katılan Antalya Valisi Münir Karaloğlu dere, deniz ve çevreye atık su bırakan otellerin mühürleneceğini belirterek, “Eğer bir otel hala inatla atık suyunu dereye, denize, kendi kullandığı plaja veriyorsa artık ceza vermekle yetinmeyeceğiz. Gidip kapısına mühür vuracağız, içeride şu kadar müşteri varmış, o bizi ilgilendirmeyecek. Büyük zarardan korunmak için az zararı göze alacağız, kimse kusura bakmasın” dedi. Side dahil Antalya’nın turistik beldelerinde kış aylarında artık otellerin kapanmaması gerektiğini vurgulayan Vali Karaloğlu, “Sadece yaz sezonunda değil özellikle kış sezonunda sanatsal, kültürel, sportif bütün alanlarda Antalya’nın her gününü, 365 gününü dolduracak nitelikli etkinlikler yapmamız gerekiyor” diye konuştu.
GÜNDEM Haberi
Çevreyi kirleten otel mühürlenecek

Ağustos ayı AKTOB Buluşması Evrenseki Mahallesi’nde bulunan Commodore Elite Otel’de gerçekleştirildi. Toplantıya Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit, İl Jandarma Komutanı Tuğg. Tekin Aktemur, Antalya İl Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan, Manavgat Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Yılmaz, kamu kurum ve kuruluşlarının amir ve müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, AKTOB Başkanı Erkan Yağcı ve konaklama sektörü temsilcileri katıldı.

Yemekli toplantının açılış konuşmasını yapan AKTOB Başkanı Erkan Yağcı; dünyada, Türkiye’de ve Antalya’da turizm sektörü ile ilgili rakamsal verileri paylaşarak, “Dünyada turizm sektörü yüzde 7 büyüme trendiyle devam ediyor. Bizde turizmin geliştiği bir bölgedeyiz. Türkiye’de bundan özellikle bu sene bundan ciddi anlamda bir pay almaya devam ediyor. Bizim olduğumuz bölgede ortalama büyüme oranı yüzde 8, biz Türkiye olarak ilk 7 aylık verilere göre Türkiye açısından yüzde 14’lük bir büyümeyle karşı karşıyayız. Yani hemen hemen bizim bulunduğumuz bölgedeki büyümenin yaklaşık 2 katı bir büyümeyle Türkiye turizm sektörü de büyüme gösteriyor” dedi.

2019 yılında Türkiye’ye gelecek turist sayısında 50 milyona ulaşacaklarını öngördüklerini belirten Yağcı, “2023 yılında 70 milyonlu rakamlara da çok rahatlıkla büyüyeceğimizi ifade edebiliriz. Çünkü dünyada sektör büyüyor, son 3 yılda şunu da görüyoruz ki, Türkiye’deki büyüme, genel sektörün 2 bazen de 3 katına çıktığı zamanlarda oluyor. Dolayısıyla önümüz açık” dedi.

Dünyada en fazla turist gönderen ülkelerin başında gelen Çin’in sırasıyla Tayland, Japonya ve Amerika’yı tercih ettiğini ifade eden Yağcı, Türkiye’nin pazarının yer aldığı ülkeler olan Almanya, İngiltere ve Fransa’nın ilk destinasyonlarında Türkiye’nin yer almadığını, buna mukabil Rusya’nın ilk tercihinin ise Türkiye ve Antalya olduğunu söyledi. Türkiye’nin turizmde önünün açık olduğunu vurgulayan Yağcı, “Almanya, İngiltere ve Fransa’da yaşayanların tatilde tercih ettiği kentler arasında ilk 3 sırada Antalya yok. Rusya’ya baktığımız zaman ise Antalya 1’nci sırada. Burada şu sonucu çıkabiliriz; Biz Antalya’yı her zaman Mayorka ile kıyaslıyoruz. Bizim için Rusya kaynak pazar gerçekten, Rusların tercih ettiği 1’nci şehir. Biz bu başarıyı aynı zamanda Almanya, İngiltere ve belki Fransa’da da başarmamız lazım. Burada hemen ilk sıraya gelmememiz düşünülemez belki ama 3’ncülükle başlayıp 2’ncilik ve 1’nciliğe doğru gitmeliyiz. Bu ülkelerde büyüme potansiyelimiz son derece var” diye konuştu.

Türk turizminde kış aylarında doluluk oranlarının Antalya’nın rakibi olan diğer kentler ile karşılaştırılınca düşük kaldığına dikkat çeken Yağcı, “Türkiye’de Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın açıkladığı temmuz ayının verilerine göre yüzde 13 gibi bir büyüme ile karşı karşıyayız Türkiye genelinde. Mayıs Haziran aylarında bizim doluluklarımız İspanya’yı geçiyor. Ama kış dönemlerine bakarsanız bizim esas gelişmemiz gereken dönem artık kış dönemi. Yani mevsimsellik sorunu. Bunu aşacak önlemleri almamız lazım. Turizm gelirinde de ilk altı aylık verilerde yüzde 10’luk bir büyümemiz var. Temmuz ayı sonu itibariyle Antalya’da yüzde 16’lık bir büyümemiz var geçen yıla kıyasla. Biliyorsunuz geçen yıl bizim en iyi yılımızdı turist sayısı bakımından. Bu sene onun üzerinde bir büyüme ile karşı karşıyayız ve yaklaşık yüzde 16’lık bir büyümeyi gerçekleştirmiş bulunuyoruz.

Biz şu anda görüyoruz ki bu büyüme trendiyle biz 16 milyon hedefine doğru emin adımlarla gidiyoruz. Büyük bir ihtimalle yılsonunda 16 milyon rakamlarına yaklaşmış olacağız. Biz Antalya’yı Panera Adaları, Cor’t De Azur, Cancun ve Kanarya Adaları ile rakip görüyoruz.  Antalya Ekim ve Mart arasında rakip destinasyonlar arasında en düşük talep gören destinasyon görünüyor. Ama Nisandan sonra bizim için rakip olarak gördüğümüz yerler arasından en yüksek doluluk ta da Antalya görünüyor. Biz burada sorunun ne olduğunu çok net görüyoruz. Biz artık önümüzdeki dönemde en büyük stratejimiz kış aylarını nasıl yapacağız ona bakmamız lazım. Biz yazın yaşadığımız başarı trendini mutlaka kış aylarında da yakalamamız lazım. Buna sadece konaklama sektörü ile değil, acenteler ve operatörlerle birlikte bakmamız lazım. Tur operatörlerinin de kış ayları için Türkiye’ye inanması lazım” dedi.

AKTOB Başkanı Erkan Yağcı’nın konuşmasının ardından Antalya Büyükşehir Belediyesi ASAT Genel Müdürlüğü yetkilileri Manavgat’ın altyapı ve arıtma tesisleri ile ilgili sunum gerçekleştirdiler.

16 MİLYON HEDEFİNE ULAŞACAĞIZ

AKTOB Ağustos Ayı Buluşmasında konuşan Antalya Valisi Münir Karaloğlu Antalya’nın metropol ilçelerinin dışında en önemli ilçelerinden bir tanesi olan Manavgat’ın yatak kapasitesi bakımından Antalya’nın en büyük ilçesi olduğunu belirterek, “Onun için Manavgat’ta turizmi konuşmak, turizmin sorunlarını konuşmak, genel manada çevrenin sorunlarını ve sektörün yarattığı sorunları konuşmanın önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.

Sezon başında 16 milyon hedefi koyduklarını hatırlatan Vali Karaloğlu, “Allah’a hamd olsun biz geçen sene 2018’de tüm zamanların en iyi sezonunu geçirmiştik. Turist rakamları bakımından. Sezon başında da 16 milyonluk bir hedef belirlemiştik. Demiştik ki 2019, 2018’den iyi olacak ve bu şehir hedeflediklerimizi başarabilirse 16 milyon rakamını da görebilir. Şu anda Ağustos ayının son haftasındayız, bugüne kadar gördüğümüz rakamlar 2019’un sonunda 16 milyonu da yakalayacağımızı gösteriyor. Bunda emeği olan başta her biriniz, sizin sayesinde, özel sektörün sayesinde bu başarılar geliyor. Biz sadece sizlere yardımcı olmaya, sizlerin önünü açmaya çalışıyoruz. Turizm sektörü tamamen özel sektör eliyle oluşturulan bir sektör. Onun için emeği olan bütün arkadaşlarımı bütün iş insanlarını kutluyor, tebrik ediyorum” dedi.

ÇEVREYİ KİRLETEN OTELLER MÜHÜRLENECEK

Turizm sektöründe sorunların olduğunu bunları da konuşmak gerektiğinin altını çizen Vali Karaloğlu, “Açık yüreklilikle konuşmak zorundayız. Halının altında biriktirirsek sorunlar daha sonra gelip hepimizi boğar. Bugün Manavgat bölgesindeki altyapı sorunlarını konuşalım dedi Erkan Başkan, Büyükşehir Belediye Başkanımız kendi ekibiyle, ASAT Genel Müdürü, daire başkanları, genel müdür yardımcısı ile buraya geldi sunumlar yaptılar” dedi.

Antalya Valisi olarak en çok zorlandığı, sıkıldığı ve utandığı konunun bir turizmciye, otel sahibine “Kardeşim senin atık suyun dereye akıyor, denize akıyor diye söylemektir” demek olduğunu dile getiren Vali Karaloğlu, “Arkadaşlar bu dereler, bu deniz bu çevre bizim ortak soframız. Ortak soframızı kirletmeye hiç kimsenin, ama hiç kimsenin hakkı yok. Eğer birileri bizim ortak soframızı kirletmeye inatla devam ederse bundan sonra artık farklı tedbirler uygulayacağız. Bugüne kadar afişe etmedik. Niye etmedik, o arkadaşları çok sevdiğimizden dolayı değil. Kentin marka değerine zarar veririz diye endişemiz nedeniyle afişe etmedik. Ama bir, bundan sonra hala atık suyunu, hala yıkama suyunu, çevre suyunu doğrudan alıcı ortama bir tesisimiz bırakıyorsa, iki şey yapacağız. Kimse kusura bakmasın. Bugüne kadar gidiyorduk, bulduğumuz uzantısına beton döküyorduk, ceza veriyorduk geliyorduk. Bundan sonra böyle yapmayacağız. Geçen hafta arkadaşlara talimat verdim, artık mühürleyeceğiz. Eğer bir otel hata inatla atık suyunu dereye, denize, kendi kullandığı plaja veriyorsa artık ceza vermeyle yetinmeyeceğiz. Gidip kapısına mühür vuracağız, içeride şu kadar müşteri varmış, o bizi ilgilendirmeyecek. Büyük zarardan korunmak için az zararı göze alacağız, kimse kusura bakmasın.

Bu belki çok azınlıktadır. İşini çok iyi yapan arkadaşlar vardır, çok titiz davranan arkadaşlar vardır onları tebrik ediyorum. Onları da sözlerimin dışında tutuyorum ama biz problemleri açık yüreklilikle konuşmazsak problem devam eder. Büyükşehir belediyesi ne yapsın, teker teker biz her otelin bahçesinde arıtma tesisi yapamayız. Ama genel kolektörlerimiz var, oraya bağladığınız zaman atık su bedeli ödüyorsunuz. Allah’ın deresine, denizine bağladığınız zaman kimseye bedel ödemiyorsunuz ama bana bedel ödetiyorsunuz, topluma bedel ödetiyorsunuz, sektöre bedel ödetiyorsunuz, buna hakkınız yok. Bunu mutlaka el birliği ile başaracağız. Bu konularda sizin de en az benim kadar rahatsız olduğunuzu biliyoruz ama bundan sonra sadece denetle ceza yaz değil, mühürleyeceğiz. Ne zamana kadar, tesisini tam teşekküllü olarak yapıncaya, altyapısını düzeltinceye kadar” diye konuştu.

OTELLER ORGANİK ATIKLARINI KENDİLERİ BERTARAF ETSİN

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın girişimiyle Türkiye’de ‘Sıfır Atık’ çalışmasının başladığını vurgulayan Vali Karaloğlu, “Bu konuda Manavgat’ta Sanayi ve Ticaret Odamızın liderliğinde burada da bir çalışma yapıldı. Sıfır atık programına en kolay entegre edeceğimiz tesisler otellerimizdir. Yani otellerimiz kendi ürettikleri atığı eğer kaynağında ayrıştırırlarsa, yani organik inorganik ayrımını yaparlarsa organik atıklarını kendi tesislerinde kompoze çevirebilecek şu anda yeni teknolojiler var. Antalya Organize Sanayi Bölgesinde fabrikasını kuran bir arkadaşımız var, 24’te saate otelinizde çıkan organik atığı kompoza çevirebilecek bir makine yaptıklarını iddia ediyorlar. Bir sonraki AKTOB toplantısında bunun bir sunumunu da isteyeceğiz. Eğer gerçekten bu makine çalışıyorsa ve 24 saatte de organik atığımızı kompoza çevirebiliyorsa bunu mutlaka Antalya’da otellerimizde yaygınlaştırmamız lazım. Bizim artık Antalya’yı çevre konularında bütün turizm tesislerimizi çevre konularında duyarlı tesisler haline getirmemiz lazım. Belki bir müddet sonra otellerimize belli bayraklar, belli işaretler vermemiz lazım. Sıfır atık programına dahil olan, kendi atığını kendi bertaraf eden çevreci oteller sertifikası vermemiz lazım. Bunu Antalya olarak başarabiliriz” diye konuştu.

Vali Karaloğlu güneş enerjisinin kullanımının da yaygınlaşması gerektiğine dikkat çekerek, “Temiz enerji noktasında özellikle bu güneş enerjisiyle tükettiğimiz enerjinin tamamını veya bir kısmını üretme noktasında da Antalya’daki tesislerin öncü olması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

YILIN 365 GÜNÜ ANTALYA’DA ETKİNLİK OLMALI

Antalya’da turizmin iyi yolda olduğunu ancak turist sayısından ziyade turizm gelirlerine odaklanılması gerektiğini ifade edenlerin olduğunu belirten Vali Karaloğlu, “Bu doğrudur ama turist sayısını da belirli bir seviyeye getirmeden, gelire odaklanmakta mümkün değil. Ama bugünden sonra daha çok gelire odaklanacak, daha çok üst segmentdeki turisti Antalya’ya getirebilmenin yolu şehirde nitelikli etkinlik yapmaktan geçiyor. Antalya’da şu anda yaptığımız etkinlikler var, bu etkinliklere destek olan, sponsor olan arkadaşlarımız var onlara teşekkür ediyoruz. Ama benim söylemek istediğim Antalya’daki etkinlik sayımızı, etkinlik kalitemizi artırarak devam etmemiz lazım. Bunu sadece yaz sezonunda değil özellikle kış sezonunda sanatsal, kültürel, sportif bütün alanlarda Antalya’nın her gününü, 365 gününü dolduracak nitelikli etkinlikler yapmamız gerekiyor. İnşallah önümüzdeki sene Büyükşehir Belediyemizin öncülüğünde bir yılın etkinlik katalogu da çıkaracağız. Otellerimizin odalarına da verilecek. Sene içerisinde hangi belde de, hangi ilçede hangi merkezde hangi tür etkinlik olduğunu artık sene başında görebileceğiz, bunun çalışmaları şu anda yapılıyor ama önemli olan o kataloga koyduğumuz etkinliğin niteliği. Mutlaka nitelikli işler yapmamız lazım. İki senedir, bu sene üçüncüsünü yapacağız 2020’de Trop Antalya diye bir bisiklet etkinliği yapıyoruz. Sponsor olan önemli markalarımız, turizm markalarımız var onlara teşekkür ediyoruz. 2 senede çok ciddi bir yere geldi niye, ciddi bir destek var. Kamu olarak biz de ciddi destek oluyoruz, el birliği ile 2 senede çok iyi bir yere getirdik, belki bu sene çok daha nitelikli bir yere gelecek. Bu ve benzeri etkinlikleri hep beraber, elbirliği ile turizm sektörü, yerel yönetimler, kamu yöneticileri hep beraber bir noktaya taşımamız lazım” diye konuştu.

TURİZM TANITMA VE GELİŞTİRME AJANSI ANTALYA İÇİN BİR ŞANSTIR

Geçtiğimiz günlerde Turizm Tanıtma ve Geliştirme Ajansı’nın kurulduğunu hatırlatan Vali Karaloğlu, “Geçen hafta ilk yönetim kurulu toplantısı yapıldı. Bu hepimizin beklediği arzu ettiği bir çalışmaydı. Ben 3 yıldır Antalya’da Antalya Turizm Ajansı kuralım diyordum, Türkiye Turizm Tanıtım Fonu oluşturuldu. Bu olumlu bir gelişme. Güzel bir yönetim kurulu oluşturuldu. Sektörün duayenlerinden oluşan bu sektöre önemli katkıları olan hem profesyonel olarak hem iş insanı olarak ciddi katkıları olan güzel bir yönetim oluştu. Antalya’dan da 4 arkadaşımız burada tesisi olan 4 arkadaşımız yönetimde var. Bunu bir şans olarak görüyoruz. İnşallah turizm ajansı üzerinden kentteki bu ve benzeri etkinliklerin hem sayısını artırmak hem de niteliğini artırmak daha kolay hale gelecek diye düşünüyorum” dedi.

KIŞIN OTELLER KAPANMASIN

Bu yıl kış aylarında da otel ön rezervasyonlarının iyi bir seyirde olduğunun bilgisini edindiğini ifade eden Vali Karaloğlu, “Ama daha iyi olması için bizim yapmamız gereken şeyleri de yapmamız lazım. Sadece bekleyerek hiçbir şey daha iyi olmaz. Sektör, yerel yönetimler, bizler hep beraber kış aylarını da daha iyi geçirmek turizmi 12 aya yayabilmek için çaba sarf etmemiz lazım. Geçen sene Kemer ile ilgili söylediklerim vardı. Kemer’de mutlaka yılın 12 ayında açık tutacağımız tesis sayımızı artırmamız lazım, Kemer’in şehir merkezini kışın da canlı tutacak etkinlikler yapmamız gerektiğini söylemiştim. Bu sene buna Side’yi de ilave ediyorum. Bizim merkezin dışında 2 alt merkezimizi Kemer ve Side’yi kışın da canlı tutacak, kışında buradaki tesislerimizi otellerimizi açık tutacak mutlaka tedbirler geliştirmemiz lazım. Belki bir iki sene zorlanırız. Belki bir iki sene zararlar da yapabiliriz. Geçen bir arkadaşla görüşüyorum, aylık 100 bin Avro zararım var. Arkadaşım 2 sene sonra 300 bin Avro kazanacaksan bir iki sene buna katlanmak zorundayız. Bunu yapmazsak, bu alt destinasyonları hareketlendiremeyiz. Kemer’in bundan 20 sene önceki durumu bugünden çok daha iyiymiş. Siz sektörün içindesiniz, kış aylarında daha canlı bir destinasyonmuş, ama bugün gidin kış aylarında neredeyse terk edilmiş Amerikan kasabalarına dönüyor. Mutlaka bu 2 alt destinasyonu, niye Kemer ve Side, çünkü ikisinin de dokusunda kolaylıkla bu bahsettiğimiz hareketliliği sağlayabileceğimiz dokusu var. Hem Side’nin hem Kemer’in. Bakın Side’de son dönemde Manavgat Belediyemiz, Büyükşehir Belediyemiz, bizde destek veriyoruz önemli çalışmalar oldu. Sokak çalışmaları oldu, eski mezbelelik örüntülerden kurtuldu. Çok güzel işletmeler, restoranlar açılıyor. Onlara da destek vermemiz lazım. Onların da yaz kış çalışabilmesinin önünü açmamız lazım. Turizmi 12 aya yayma konusunda bazı lokasyonlarda artık otellerin kapanmaması lazım. Belek bölgemizde, Kundu bölgemizde, Lara bölgemizde, artık kışın otelin kapanmaması lazım. Bir arkadaşımız hala Belek bölgesinde kışın otelini kapatıyorsa kimse kusura bakmasın bu arkadaş turizmi bilmiyor. Kusura bakmasın kimse, yapamıyorsa yapabilene devretsin. Hiiç yapamıyorsa anahtarı bize getirsin. Lara’da Kundu, Belek bölgesinde artık kışın otel kapatmayalım. Bunu birbirimizi cesaretlendirelim, yüreklendirelim. Buna Kemer ile Side’yi de ilave edebilirsek biz kış aylarında geçmiş yıllara göre daha iyi bir sezon geçiririz diye temenni ediyorum” diye konuştu.

OTEL SAHİPLERİ RESTORAN AÇSIN

Bir köşe yazarının İzmir’den İskenderun’a kadar olan sahil şeridinde sadece 1 tane restoranın gidilebilir olarak ifade ettiğini belirten Vali Karaloğlu, “Dünyanın en iyi otelleri Antalya’da ama maalesef dünyanın en iyi restoranları Antalya’da değil. Bu bizim eksikliğimiz, bu eksikliği mutlaka gidermemiz lazım. İyi otelleri olan arkadaşlar, otellerinin dışında, içindeki restoranlardan bahsetmiyorum, otellerinin dışında da mutlaka iyi bir restoranı olması hedefini koyması lazım kendisine. Bunu mutlaka başarmalıyız. Bakın gastronomi artık çok önemli. İnsanlar artık sadece iyi yemek yiyebilmek için seyahat ediyor. Geçende bir köşe yazarımız İzmir’den İskenderun’a kadar yemek yiyebileceğiniz tek bir restoran var diye yazmış, oda Antalya merkezde hepimizin bildiği bir restoranın ismini vermiş. Bu doğrudur. Maalesef bizim sahillerimizde nitelikli otellerimiz var ama nitelikli restoranlarımız yok. Mutlaka bunların sayısını da artırmamız lazım. Bunu dışarıdan uzaydan gelip birileri yapmayacak. Yine biz yapacağız. Biz bu taşın altına hep beraber elimizi koyacağız” dedi.

Türk turizminin elbirliği ile istenen noktaya geleceğine inandığını belirten Vali Karaloğlu konuşmasını şöyle tamamladı: “Turizm sektörü Türkiye için önemli bir sektör. Önemli bir sektörde hizmet veriyorsunuz. Bakın son iki yıldır Türkiye’de ekonomik olarak da ülke ekonomisini ayakta tutan önemli faktörlerden birisi turizm sektörü, Sayın Cumhurbaşkanımız son konuşmalarında turizme sık sık atıfta bulunuyor, bizim için bir şans. İnşallah önümüzdeki dönemde turizmde ülke olarak hedeflediğimiz noktalara yine sizlerin emekleri ve sayesinde ulaşacağımız temenni ediyorum”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çevreyi, kirleten, otel, mühürlenecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı