Haber Detayı
14 Mart 2019 - Perşembe 13:37
 
Çeltikçi’ye TOKİ Konutları yapılacak
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ’50 Bin Yeni Sosyal Konut’ projesi kapsamında Çeltikçi’de 236 konut yapacak. Yapılacak konutların 188’i 2+1 (75 m2), 48’i ise 3+1 (110 m2) daire olup tahmini fiyatları 142 bin 500 lira ile 209 bin lira olarak belirlendi. Ancak konutların adet, m2 ve fiyat bilgileri ihale sonrası kesinlik kazanacak. İhaleye katılım ön kaydı ise 4 farklı kategoride 14 Mart ile 12 Nisan tarihleri arasında Türkiye Halk Bankası şubeleri aracılığı ile yapılacak.
GÜNDEM Haberi
Çeltikçi’ye TOKİ Konutları yapılacak

TOKİ, ‘50 Bin Yeni Sosyal Konut’ kapsamında kira öder gibi ev sahibi olma fırsatı sunuyor. Proje kapsamında Çeltikçi’de 236 adet konut için ön talep kayıtları bugün başlıyor.

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından Antalya Manavgat Çeltikçi 236 Konut Projesi kapsamında inşa ettirilecek; 2+1 nitelikli 188 adet, brüt 75,00 m2; 3+1 nitelikli 48 adet, brüt 110,00 m2 konutlar için, T. Halk Bankası’nın Antalya İlinde bulunan yetkili şubeleri aracılığı ile başvurular kabul edilecek. Başvuru bedeli olarak 2+1 konutlar için 500 TL, 3+1 konutlar ise 1000 TL kayıt ücreti alınacak.

Başvurular; 4 kategoride kabul edilecek olup,

1. Kategori olan “Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimlerinin” 15-19 Nisan 2019 tarihleri arasında

2. Kategori olan “En az 40 Engelli Vatandaşlar” 08-12 Nisan 2019 tarihleri arasında

3. Kategori olan “Emekli Vatandaşlarımız” 25 Mart 2019-05 Nisan 2019 tarihleri arasında

4. Kategori olan “Diğer alıcı adayları” 14-22 Mart 2019 tarihleri arasında başvurular yapılacak.

2+1 konutların tahmini fiyatı 142 bin 500 lira, 3+1 konutların tahmini fiyatı ise 209 bin lira olarak belirlenirken, kesin satış fiyatları başvurusu toplanan konutların ihalesi yapıldıktan sonra belirlenecek ve başvuru sahipleri arasında ‘Hak Sahibi Belirleme’ kurası çekilecek. Kura çekilişinin yeri ve saati TOKİ’nin web sayfasından ayrıca duyurulacak.

Satışa sunulan konut sayısından daha az başvuru olması durumunda, başvuruda bulunanlarca satın alınacak konutlar TOKİ’nin belirleyerek kullanıma açacağı bloklar arasından, noter huzurunda yapılacak kura ile belirlenecek.

Hak sahiplerine konutlar, başvuru bedeli düşüldükten sonra kalan tutar;

1- 2+1 nitelikli konutlar için;

- yüzde 12 peşinat bedeli için 180 ay vade,

- yüzde 20 peşinat bedeli için 240 ay vade,

2- 3+1 nitelikli konutlar için;

- yüzde 10 peşinat bedeli için 120 ay vade,

- yüzde 20 peşinat bedeli için 180 ay vade, ile taksitlendirilecek olup, peşinat sözleşme imzalama aşamasında tahsil edilecektir.

2+1 Konutlar için; hak sahiplerinin konutlarına ait kalan borç bakiyesi ve aylık taksitler her yılın Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez, bir önceki 6 aylık dönemdeki memur maaş artış oranı, Yİ-ÜFE ve TÜFE oranlarından en düşük olana göre artırılacak.

3+1 Konutlar için; hak sahiplerinin konutlarına ait kalan borç bakiyesi ve aylık taksitler her yılın Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez, bir önceki 6 aylık dönemdeki memur maaş artış oranına göre artırılacak.

Taksit ödemeleri, konut teslim tarihini takip eden ay itibariyle başlatılacak.

TOKİ tarafından projenin yeterli talebin oluşmaması veya mücbir sebepler nedeniyle projenin gerçekleştirilememesi halinde, başvuru bedeli belirlenecek geri ödeme takvimi çerçevesinde en kısa sürede faizsiz bir şekilde iade edilecek.

Projeye başvuru yapabilmek için, başvuru sahibinin;

1- T.C. vatandaşı olması,

2- Projenin bulunduğu il /ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya projenin bulunduğu il veya ilçe nüfusuna kayıtlı olması, (3+1 Konut tipi hariç)

3- Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması ve Toplu Konut İdaresinden konut kredisi kullanmamış olması,

4- Kendisine eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı / kat mülkiyetli bağımsız bir bölümünün veya müstakil bir konutunun (tarla, bağ, bahçe, köy evi ve işyeri hariç) olmaması, (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimleri Hariç)

5- Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 4.500 TL olması gerekmektedir (Başvuru sahibinin ve eşinin gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dâhil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin en fazla 4.500 TL olması gerekmektedir.) (3+1 Konut tipi hariç) (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimleri Hariç)

6- Bir hane halkı adına, yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuru yapılabilecektir.

7- Ayrıca, konut başvuruları yapacak vatandaşların;

- 2+1 nitelikli konutlara başvuruda bulunanlar için 25 yaşını tamamlamaları;

- 3+1 nitelikli konutlara başvuruda bulunanlar için 18 yaşını tamamlamaları; gerekmekte.

8- Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimlerinde; Konutlar yüzde10 peşin 240 ay vadeli sabit taksit ödemeli ve taksit başlangıçları teslim tarihini takip eden ay itibariyle başlayacak şekilde satılacak. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınan “HAK SAHİPLİĞİ BELGESİ” ile Projenin bulunduğu İl sınırları içerisinde son 3 yıldır oturuyor olduklarına dair adrese dayalı nüfus kayıt sisteminden alacakları belge veya İl nüfusuna kayıtlı olduklarına ait belgeler istenecek.

BANKADAN YAPILACAK BAŞVURU İŞLEMLERİ:

Başvuruların kabul edileceği yer: T. Halk Bankası A.Ş.’nin Antalya ilindeki yetkili şubeleri

Başvuru sahipleri;

1. Nüfus Cüzdanı (T.C No.su bulunan) ile birlikte; Kimlik tespiti için Nüfus Cüzdanı ibraz etmek şartı aranacaktır. Başvurular şahsen yapılacaktır.

Ayrıca,

- Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alacakları “Belgeyi”

- Engelli vatandaşlar, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen kimlik kartının fotokopisi veya tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış sağlık heyet raporunu (en az 40 engelli olduğuna dair) “Belgeyi”

- Emekli Vatandaşlar, Sosyal Güvenlik Kurumundan alınan emekli kimlik belgesi veya emekli olduğunu gösteren “Belgeyi”

- Kategorisine göre yetkili banka şubelerinden 2 nüsha olarak temin edilecekr,

- Banka tarafından numaralandırılarak teslim alınacak ve 1 nüsha da başvuru sahibine geri verilecektir.

Başvuru işlemleri sırasında;

- 2+1 konutlar için; 500 TL başvuru bedeli alınacaktır.

- 3+1 konutlar için; 1.000 TL başvuru bedeli alınacaktır. (Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç)

KURA ÇEKİLİŞİ:

“Hak Sahibi Belirleme Kurası” noter huzurunda; Banka ve İdare yetkilileri denetiminde gerçekleştirilecek. Kura tarihi daha sonra ilan edilecek.

1) Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri konut sayısının yüzde10’u kadar ( 2+1 konut için 19 adet, 3+1 konut için 5 adet ) kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.

2) “En Az 40 Engelli Vatandaşlara” konut sayısının yüzde 5’i kadar ( 2+1 konut için 9 adet, 3+1 konut için 2 adet ) kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.

3) Emekli Vatandaşlara konut sayısının yüzde 25’i kadar ( 2+1 konut için 47 adet, 3+1 konut için 12 adet ) kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.

4) Diğer Konut Alıcı Adayları için İdarenin genel uygulamalarında olduğu üzere başvuru sayısına göre gerektiği takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecek.

Kura çekiliş yeri ve programı daha sonra açıklanacak.

1. Kurada, asil ve yedek olarak hak sahibi olamayanlar başvuru bedellerini, kura çekiliş tarihinden itibaren 2 (iki) iş günü sonrasında T. Halk Bankası A.Ş. yetkili Şube’lerinden geri alabilecekler.

2. Projenin bağımsız bölüm listesi ve konut fiyatları belirlendikten sonra İdare’ce belirlenecek tarihte “Konut Belirleme Kurası” çekilecek.

SÖZLEŞME İMZALANMASI:

Konut belirleme kurası ile konutu belli olan alıcılar İdarenin belirleyeceği ve ilan edeceği tarihlerde T. Halk Bankası A.Ş.’nin Manavgat Şubesi’nde Gayrimenkul Satış Sözleşmesi imzalayacaklar.

Sözleşme imzalama aşamasında;

1. İl/ilçe Nüfus Müdürlüğünden adrese dayalı kayıt sistemine göre alınacak olan Antalya il sınırları içerisinde 1 (bir) yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ettiğini kanıtlayacak belge, (3+1 konut tipi hariç)

2. Hane halkı gelirinin en fazla net 4.500 TL olduğunu kanıtlayan gelir belgeleri, (3+1 konut tipi hariç)

Gerekli görüldüğünde istenebilecek ek belgeler ile birlikte ilan edilen tarihlerde ibraz ederek başvuru şartlarına sahip olduklarını kanıtlayacaklardır.

CAYMA;

Konut alıcısı, konut satış sözleşmesinin imzalandığı tarihten itibaren on dört gün içerinde, herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin satış sözleşmesinden cayma hakkına sahiptir.

Yine, peşinat yatırarak satış sözleşmesi imzalayan hak sahipleri konutun fiili teslimden önce herhangi bir gerekçe göstermeden sözleşmeden dönme hakkına sahip.

KDV ÖDEMESİ;

Konutların teslimi öncesinde Katma değer Vergisi Kanunu uyarınca, yüzde1 oranında KDV konut alıcılarından tahsil edilir.

OTURMA KOŞULU ve DEVİR İŞLEMLERİ:

2+1 konut tipi projelerinde hak sahibi olup sözleşme imzalayanlar konutlarını borçları bitene kadar devredemeyeceklerdir.

Ayrıca, sözleşme imzalanan konut için borç bitene kadar, alıcının veya ailesi için ikamet koşulu aranacak olup, alıcının, kendisinin, eşinin veya çocuklarının söz konusu konutta ikamet etmediklerinin tespit edilmesi halinde sözleşmeleri feshedilecek.

3+1 konut tipi projelerinde ise hak sahibi olup sözleşme imzalayanlar konut teslim tarihini takip eden 1 yıl sonrasına kadar devredemeyecekler.

Ayrıntılı bilgi için: TOKİ web sayfası, www.toki.gov.tr ve bilgi hattı:444 86 54 aranabilir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çeltikçi’ye, TOKİ, Konutları, yapılacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı