Haber Detayı
28 Kasım 2020 - Cumartesi 20:42 Bu haber 4225 kez okundu
 
Camilerde Covid-19 tedbirleri arttırılıyor
Diyanet İşleri Başkanlığı, son günlerde Covid-19 salgını vakalarının artması üzerine, il ve ilçe Müftülüklerine gönderdiği yazıyla başta Cuma namazları olmak üzere camilerde uygulanacak tedbirlerin artırılmasını istedi.
YAŞAM Haberi
Camilerde Covid-19 tedbirleri arttırılıyor

Koronavirüs salgını nedeniyle 16 Mart 2020’den 29 Mayıs 2020 tarihine kadar kapalı kalan camiler, normalleşme süreci içinde ibadete yeniden açılmış, ilerleyen süreçte de camilerin kapalı mekanları da ibadet için kullanılmıştı.

Ancak, son günlerde Covid-19 salgını vakalarının yeniden artması üzerine harekete geçen Diyanet İşleri Başkanlığı yeni tedbirler aldı. Konuyla ilgili olarak bilgisine başvurduğumuz Manavgat Müftüsü Abdullah Erdoğan, Diyanet İleri Başkanlığı’nın aldığı son kararları şöyle sıraladı;

“Son günlerde salgının yayılma hızının yeniden yükselmesi ve etkilerinin artması cami ve mescitlerde cemaatle ibadet için belirlenen tedbirlere titizlikle riayet edilmesinin önemini ortaya koydu. Yayınlanan genelge ile başta cuma namazı olmak üzere bütün namaz vakitlerinde cami ve mescitlerde;

1- Temizlik, maske ve mesafe kurallarına hassasiyet gösterilecektir.

2- Güvenli mesafe kuralına uygun olarak saf tutulması sağlanacaktır. Bu çerçevede kişiler arasındaki mesafe her yönden 1 metre olacak şekilde zemin üzerinde gerekli işaretlemeler yapılacak ve vatandaşlarımız sık sık bu konuda bilgilendirilecektir.

3- Topluca geçirilecek sürenin mümkün olduğunca kısa tutulması amacıyla, namazların sünnetlerinin evde kılınabileceği ve tesbihatın evde yapılabileceği hususunda cemaatimiz bilgilendirilecektir.

4- Cuma günleri iç ezandan önceki salavat okunmayacak, ezan ve kametler mümkün mertebe seri olarak icra edilecektir.

5- Cuma namazlarında hutbe duaları seri bir şekilde okunacak, Başkanlığımızca gönderilecek hutbe metinlerine hiçbir ilave ve çıkartma yapılmayacaktır.

6- Farz namazlarında kıraat kısa tutulacak ve hadr usulü ile okunacaktır.

7- Sokağa çıkma kısıtlamasına muhatap olan vatandaşlarımızın ve hastalık belirtileri taşıyanların cemaatle namaza katılmayarak ibadetlerini evlerinde eda etmeleri konusunda uyarı ve bilgilendirmelere devam edilecektir.

8- Camiye giriş ve çıkışlarda izdihama sebebiyet verilmemesi, mesafenin korunması, hiç kimseyle temasta bulunulmaması; musafaha, tokalaşma, kucaklaşma yapılmaması, gruplar halinde toplanılmaması hususunda vatandaşlarımız uyarılacaktır.

9- Din görevlileri, sokağa çıkma kısıtlamalarının bulunduğu vakitlerde cami ve mescitleri ibadete açacak ve görevlerinin başında hazır bulunacaklardır.

10- Camilerin kapalı mekânlarının yetersiz kalması ve iklim koşullarının açık alanda namaz kılmaya elverişli olmaması dolayısıyla ilçe müftülerinin teklifi ve kaymakamların onayı ile alınacak tedbirler çerçevesinde uygun görülecek kapalı alanlarda cuma namazı kılınabilecektir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Camilerde, Covid-19, tedbirleri, arttırılıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı