Haber Detayı
12 Kasım 2020 - Perşembe 15:15 Bu haber 4548 kez okundu
 
Cadde ve sokaklara sigara yasağı
İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından 11 Kasım 2020 tarih ve 18579 sayılı 'Koronavirüs Ek Tedbirleri' genelgesi kapsamında dün olağanüstü toplanan Antalya İl Umumi Hıfzısıhha Kurulu kararları gereği, valilik ve kaymakamlıklarca vatandaşların yoğun bulunduğu bölgeler başta olmak üzere belirlenecek cadde ve sokaklarda sigara içme yasağı getirildi. Kararın alınmasına gerekçe olarak da havadan bulaşan Covid-19 virüsünün bulaşının engellenemesi amacıyla takılan maskenin, sigara içmek için çıkartılması veya çene altına çekilmesi ile yanlış kullanılması gösterildi. Kurul tarafından alınan diğer bir kararda ise 65 yaş ve üstü yaşlılara sokağa çıkma kısıtlaması getirildi. Karara göre 65 yaş ve üstü yaşlılar 10:00-16:00 saatleri arasında maske, sosyal mesafe ve hijyen şartları sağlanmış olarak sokağa çıkabilecek. Manavgat'ta ise Manavgat Kaymakamlığı tarafından sigara yasağının uygulanacağı cadde ve sokaklar belirlenecek.
GÜNDEM Haberi
Cadde ve sokaklara sigara yasağı

Koronavirüs salgınında Avrupa'da ikinci dalga sebebiyle tedbirlerin artırılması ve ülkemizde de salgının kontrol altına alınması amacıyla İçişleri Bakanlığı, 11 Kasım 2020 tarihinde yayınladığı genelde ile ek tedbir kararlarını duyurdu. Yayınlanan genelge kapsamında dün olağanüstü toplanan Antalya İl Umumi Hıfzısıhha Kurulu, Antalya merkez ve ilçelerinde uygulanmak üzere yeni kararlar aldı. Alınan kararlarda en önemli gelişme cadde ve sokaklarda sigara içilmesine yönelik uygulamaya konan sigara yasağı. Antalya İl Umumi Hıfzısıhha Kurulu sigara yasağının uygulanacağı cadde, sokak, bölge ve alanların tespitini ilgili kaymakamlıklara ve İlçe Umumi Hıfzısıhha Kurullarına bıraktı.
Diğer taraftan 65 yaş ve üstü yaşlılara uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması ise 10:00-16:00 saatleri arasına getirildi.
Kolluk kuvvetleri tarafından yapılaack denetimlerde, yasaklara uymayanlar hakkında her biri ayrı ayrı olmak üzere belirlenen idari para cezaları uygulanacak.
 
 
Antalya İl Umumi Hıfzısıhha Kurulu'nun 12 Kasım 2020 tarih ve 2020-95 sayılı kararları şu şekilde;
"İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nün 11.11.2020 tarihli ve 18579 sayılı “Koronavirüs Ek Tedbirleri” konulu Genelgesi kapsamında alınacak tedbirleri kararlaştırmak amacıyla, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 26. Maddesine istinaden 12.11.2020 tarihinde gerçekleştirilen olağanüstü görüşmede aşağıdaki kararları almıştır.
GÜNDEM:
Tüm dünyayı tehdit etmeye devam eden ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak nitelendirilen Koronavirüs (Covid-19) salgınından vatandaşlarımızı korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla yukarıda zikredilen İçişleri Bakanlığı genelgesi ile Covid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi uyarınca gereken tedbirlerin kararlaştırılması.
KARAR:
İçişleri Bakanlığının yukarıda zikredilen Genelgesiyle;
Koranavirüs (Covid-19) salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirildiği,
Covid-19 salgınının tüm ülkelerde etkisini göstermeye devam ettiği ve vaka sayılarında ciddi artışların yaşanmakta olduğu, özellikle Avrupa kıtasında salgının seyrinde bir yükselme görüldüğü, kişilerin toplu olarak bir araya gelmelerini önlemeye yönelik birçok Avrupa ülkesinde tedbir kararlarının alındığı ve kamuoyu ile paylaşıldığı,
Ülkemizde de içerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra salgının seyri ve olası riskler göz önünde bulundurularak hayatın her alanına yönelik uyulması gereken kurallar ve önlemlerin belirlendiği belirtilerek, genelge çerçevesinde Vali ve Kaymakamlarca, Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 27. ve 72. maddeleri uyarınca gerekli kararların ivedilikle alınması istenmiştir.
Söz konusu Genelge ile bildirilen hususlar ışığında yapılan görüşme sonunda;
1. İl Hıfzıssıhha Kurulumuzun 09.09.2020 tarihli ve 2020/81 no.lu karar ile meskenler hariç olmak üzere tüm alanlarda (kamuya açık alanlar, cadde, sokak, park, bahçe, piknik alanı, sahiller, toplu ulaşım araçları, işyerleri, fabrikalar vb.) herhangi istisna olmaksızın maske takma zorunluluğu getirilmiştir.
Ancak özellikle vatandaşlarımızın kalabalık şekilde bulunduğu/bulunabileceği cadde, sokak, park ve bahçeler gibi yerlerde sigara içtiğinden bahisle/bahanesiyle bazı kişilerin maskelerini çıkardıkları, aşağıya indirdikleri, doğru şekilde kullanmadıkları görülmektedir.
Solunum yoluyla kolayca bulaşabilen Koronavirüs salgınının yayılımının önlenmesi için maske kullanımında sürekliliğin sağlanması son derece önem taşımaktadır.
Bu nedenle maskenin doğru ve sürekli şekilde kullanımını temin amacıyla 12.11.2020 tarihinden itibaren vatandaşlarımızın yoğun olarak bulunduğu / bulanabileceği cadde ve sokaklar (özellikle trafiğe kapalı olanlar), ihtiyaç duyulan meydanlar ve toplu taşıma araç durakları gibi alanların / bölgelerin İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları tarafından belirlenerek, bu alanlarda sigara içilmesinin yasaklanmasına,
2. İl Hıfzıssıhha Kurulumuzun 15.09.2020 tarihli ve 2020/85 no.lu kararının 2. maddesi ile 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın gün içerisinde saat 10:00-17:00 arasında sokağa çıkabilmelerine, bu saatler dışında sokağa çıkmamalarına karar verilmiştir. Söz konusu kararın bu maddesinde yer alan saatlerin 10:00 - 16:00 olarak değiştirilmesine,
3. Yukarıda belirtilen hususların uygulanmasının, takip ve denetiminin Kaymakamlıklar, genel kolluk birimleri, ilgili il ve ilçe müdürlükleri ve belediyeler tarafından koordineli bir şekilde yapılmasına,
4. İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı kararlara uyulmaması halinde ve her seferinde ayrı ayrı,
a) 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesi gereğince 3.150,00 TL idari para cezası uygulanmasına,
b) 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesi gereğince 392,00 TL idari para cezası uygulanmasına,
c) 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun Bulaşıcı Hastalıklara İlişkin Tedbirlere Aykırı Davranma başlıklı 195. maddesinde yer alan “... yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, iki aydan bir yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır.” hükmü uyarınca, bu hükme uymayan kişilerin, haklarında gerekli adli işlemler takdir ve ifa edilmek üzere adli makamlara bildirilmesine,
d) İşyerleri ve firmalar hakkında ilgili mevzuat uyarınca gerekli yaptırımların uygulanmasına,
İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulumuzca, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11/C maddesi ve 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 27. ve 72. maddeleri uyarınca, 12.11.2020 tarihinde oybirliği ile karar verilmiştir.
Tüm kamuoyuna ve vatandaşlarımıza duyurulur"
Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Ömer KARÇA
Etiketler: Cadde, ve, sokaklara, sigara, yasağı,
Yorumlar
Haber Yazılımı