Haber Detayı
25 Kasım 2019 - Pazartesi 20:00 Bu haber 4758 kez okundu
 
Büyükelçi Elferts: 'Dostluğumuz gelişerek büyüyecek'
MATSO’nun organizasyonu ile gerçekleşen Manavgat- Letonya iş Forumu ve ikili iş görüşmeleri için Manavgat’a gelen Letonya’nın Türkiye Büyükelçisi Peteris Elferts ile Letonya Fahri Konsolosu Nurkan Şaşmaz, Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit ve Belediye Başkan Vekili Erşan Özden ile MATSO’yu ziyaret etti.
EKONOMİ Haberi
Büyükelçi Elferts: 'Dostluğumuz gelişerek büyüyecek'

Ziyaretlerde Büyükelçi Elferts’e MATSO Başkan Yardımcısı Şükrü Arslan ile MATSO Meclis Başkanı Ömer Kasapoğlu’da eşlik etti. Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO)’nun organizasyonu ile gerçekleşen Manavgat- Letonya iş Forumu ve ikili iş görüşmeleri için Manavgat’a gelen Letonya’nın Türkiye Büyükelçisi, Peteris Elferts ile Letonya Fahri Konsolosu Nurkan Şaşmaz, Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit ve Belediye Başkan Vekili Erşan Özden ile MATSO’yu ziyaret etti. Ziyaretlerde Büyükelçi Elferts’e MATSO Başkan Yardımcısı Şükrü Arslan ile MATSO Meclis Başkanı Ömer Kasapoğlu’da eşlik etti.
İlk olarak Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit, Letonya Büyükelçisini ilçede ağırlamaktan ve nazik ziyareti için teşekkür etti. Letonya Büyükelçisi Elferts’de, kendisine karşı gösterilen ilgiden dolayı memnuniyetini dile getirdi.
Manavgat Belediye Başkan vekili Erşan Özden’de büyükelçi Elferts’i Manavgat’ta görmekten dolayı memnuniyet duyduğunu belirterek, genelde iki ülke, özelde ise Manavgat’la Letonya’lı işadamları arasında ikili ticari ilişkilerin başlamasının önemli olduğunu belirtti.
Son olarak MATSO’yu ziyaret eden Letonya Büyükelçisi Elferts’i MATSO Başkan Yardımcısı Şükrü Arslan ile MATSO Meclis Başkanı Ömer Kasapoğlu ile MATSO Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Zekai Avcı kapıda karşıladı. Ziyaret sonunda Letonya Türkiye ilişkilerinin tarihini anlatan kitabı hediye ederken MATSO Başkan Yardımcısı Şükrü Arslan ile MATSO Meclis Başkanı Ömer Kasapoğlu ile MATSO Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Zekai Avcı Letonya’nın Türkiye Büyükelçisi, Peteris Elferts ve Letonya Fahri Konsolosu Nurkan Şaşmaz’a Manavgat’ın yöresel ürünlerinden oluşan hediye paketi takdim ettiler.
MATSO Başkanı Ahmet Boztaş’ın girişimcileri sonucunda başlayan Letonya Manavgat dostluluğunun ticareti ilişkilerlerde daha da büyüdüğünü belirten Büyükelçi Elferts “Sayın Başkan Boztaş sağlık sorunları nedeniyle aramızda değiller. Kendilerine acil şifalar diliyorum. Dostluğumuzun gelişmesinde gösterdiği çabalarından dolayı kendilerine teşekkür ediyorum. Kendilerini daha sonra ayrıca ziyaret edeceğim” dedi.
İş forumu ve ikili iş görüşmeleri öncesinde Manavgat’ta bazı işletmeleri ziyaret ettiğini ve iki ülke işadamları arasında gerçekleştirilen ikili iş görüşmelerine katıldığını kaydeden Büyükelçi, gerçekleştirdiğimiz iş forumu ve ikili iş görüşmeleri ile dostluğumuz daha da gelişecektir.
 Letonyalıların gözünde Türkiye’nin yerinin ve öneminin çok ayrı olduğunu anlatan Büyükelçi Elferst, “Türkiye hiçbir zaman Letonya’nın işgalini kabul etmemiştir. Letonya’nın tam bağımsız bir ülke olduğunu başından beri tüm dünyaya diplomatik olarak duyurmuştur. 1991’de yeniden bağımsızlığımızı kazandığımızda Türkiye bizi tanıyan ilk ülke olmuştur.” diye konuştu.
Ziyaretlerin ardından Letonya Türkiye Büyükelçisi Peteris Elferts Manavgat Şelalesini de ziyaret ederek hatıra fotoğrafı çektirdi

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: Büyükelçi, Elferts:, 'Dostluğumuz, gelişerek, büyüyecek',
Yorumlar
Haber Yazılımı