Haber Detayı
23 Haziran 2018 - Cumartesi 10:36 Bu haber 3916 kez okundu
 
Büyük gün yarın
98 yıl süre gelen Parlamenter Sistemin sona ererek Cumhurbaşkanlığı Sistemine geçişin olacağı Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekilliği seçimlerinde yarın saat 08:00-17:00 saatlerinde oy verme işlemi gerçekleştirilecek. Saat 21:00’e kadar sürecek olan seçim yasakları kapsamında alkollü ürünlerin satışı ve eğlence mekanlarında tüketilmesinin yasak olduğu seçimlerde Türkiye genelinde 56 milyon 322 bin 632 kişi, Antalya’da 1 milyon 681 bin 336 kişi ve Manavgat’ta da 159 bin 121 kişi oy kullanacak.
SİYASET Haberi
Büyük gün yarın

 

98 yıl süre gelen Parlamenter Sistemin sona ererek Cumhurbaşkanlığı Sistemine geçişin olacağı Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekilliği seçimlerinde yarın saat 08:00-17:00 saatlerinde oy verme işlemi gerçekleştirilecek. Saat 21:00’e kadar sürecek olan seçim yasakları kapsamında alkollü ürünlerin satışı ve eğlence mekanlarında tüketilmesinin yasak olduğu seçimlerde Türkiye genelinde 56 milyon 322 bin 632 kişi, Antalya’da 1 milyon 681 bin 336 kişi ve Manavgat’ta da 159 bin 121 kişi oy kullanacak.

Yarın yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekilliği Seçimlerinde, Yüksek Seçim Kurulu tarafından açıklanan rakamlara göre Türkiye genelinde 493’ü cezaevi, bin 305’i seyyar sandık olmak üzere toplam 181 bin 863 sandık kurulacak ve 56 milyon 322 bin 632 kişi oy verecek.

Antalya’da 10’u cezaevlerinde, 22’si seyyar sandıkta olmak üzere toplam 5 bin 30 sandıkta 1 milyon 681 bin 336 kişi oy kullanacak. Manavgat’ta ise 106 mahallede 1’i seyyar olmak üzere 484 sandıkta 159 bin 121 kişi oy kullanacak. Manavgat’ta kurulacak 1 seyyar sandıkta ise yaşlı, engelli ve oy vermek üzere sandığa gidemeyecek durumda olan ve durumunu ilan edilen tarihler arasında rapor ile İlçe Seçim Kuruluna bildiren 20 kişinin oy kullanacağı bildirildi.

SEÇİM GÜNÜ DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

1- Türkiye genelinde seçmenler, saat 08.00-17.00 saatleri arasında sandık başına gidecek. Ancak saat 17.00'ye geldiği halde sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenler, başkan tarafından sayıldıktan sonra sıra ile oylarını kullanacak.

2- Seçmenler, üzerinde Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası bulunan, kimliği tereddütsüz ortaya koyan, resimli, resmi nitelikteki belgelerden biriyle oy kullanılabilecek.

3- Seçmenin nerede oy kullanacağını gösteren seçmen bilgi kağıdının getirilmesi zorunlu olmayacak. Seçmen bilgi kağıdı gelmeyenler nerede, hangi sandıkta oy kullanacağını YSK'nin internet sitesinden de görebilecek. Seçimin ikinci tura kalması halinde seçmen bilgi kağıdı yeniden gerekli olmayacak.

4- Sandık Kurulu görevlisi, seçmenin kimliğini alarak seçmen listesinde ismini bulacak ve kontrollerini yaptıktan sonra birleşik oy pusulası, zarf ve mührü seçmene vererek kabinde oyunu kullanmasını isteyecek.

5- Cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme yerine girilmesi yasak olacak. Bu tür cihazlar, oy verme işlemi bittikten sonra iade edilmek üzere sandık kuruluna bırakılacak.

6- Oy pusulasında yırtık, işaret veya yazı olmamasına dikkat edilecek. Oy pusulasına basılacak mühür, tercih edilen alanın dışına taşırılmayacak. Birleşik oy pusulasında tercih edilen alana "EVET" veya "TERCİH" mührü basılacak ve mührün kuruması beklenecek. Mühürlenen yer dışta kalacak şekilde oy pusulası katlanıp zarfa konulacak. Seçmenler, zarfı sandığa attıktan sonra, sandık seçmen listesinde adının bulunduğu yerin karşısına imzasını atacak.

7- Seçmen, kapalı oy verme yerinden dışarı çıkmadıkça, hiç kimse oraya giremeyecek. Ancak oy pusulasını hazırlamak için, kapalı oy verme yerinde, normal süreden fazla kalan seçmenler, kurul başkanı tarafından makul bir süre verilerek uyarılacak. Bu uyarıya rağmen kapalı oy verme yerinden çıkmayan seçmen, oradan çıkarılacak.

8- Seçmen, cumhurbaşkanına ve milletvekillerine yönelik tercihte bulundukları iki ayrı oy pusulasını aynı zarfa koyarak sandığa atacak.

9- Birleşik oy pusulasında tercih edilen cumhurbaşkanı adayı, siyasi parti, ittifak veya bağımsız aday için ayrılan bölümden dışarı taşırmamak suretiyle ''TERCİH'' veya ''EVET'' mührü basılması gerekecek.

10- Oy pusulasına, ''TERCİH'' veya ''EVET'' mührü dışında, herhangi bir yerine imza atılması veya işaret konulması halinde oy geçersiz sayılacak. Birleşik oy pusulasından başka, zarfa hiçbir şey konulmayacak, aksi halde kullanılan oy geçersiz olacak.

11- Seçmene birleşik oy pusulası verildikten sonra hata veya başka bir neden ileri sürülerek yeni bir birleşik oy pusulası verilmeyecek.

12- Sandık, bu iş ve işlemler tamamlandıktan sonra, oy verme yerinde hazır bulunanların gözü önünde, sandık kurulu başkanı tarafından açılacak.

13- Önce Cumhurbaşkanı seçimine ait oy pusulalarının sayım ve dökümü yapılacak.

YSK SEÇMEN SORGULAMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Seçmen kağıdı ellerine ulaşmayan vatandaşlar, nerede oy kullanacaklarını YSK'nın internet sitesinde öğrenebiliyor. Vatandaşlar, seçmen sorgulama uygulamasının ‘Nerede Oy Kullanacağım’ sayfasına girerek oy vereceği sandık bilgilerine ulaşabiliyor. Yurtiçi seçmen sorgulama yapmak için YSK’nın internet sitesine girip https://secmen.ysk.gov.tr/ysk/, ‘Nüfusa Kayıtlı Olduğu İl’, ‘T.C. Kimlik Numarası’, ‘Nüfusa Kayıtlı Olduğu Sıra No’ gibi bilgileri doldurduktan sonra resim doğrulaması yaparak nerede oy kullanacağını öğrenebilecek.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Büyük, gün, yarın,
Yorumlar
Haber Yazılımı