Haber Detayı
14 Temmuz 2017 - Cuma 09:36 Bu haber 2769 kez okundu
 
Bunun adı MİHA
Manavgat Model Uçak Kulübü’nün Manavgat Cumhuriyet Meydanı’nın yanında kurduğu model uçak standı Manavgatlıların büyük ilgisini çekti. Manavgat Kaymakamı Nazmi Günlü ve Manavgat Garnizon Komutanı Jandarma Albay İbrahim Enver Sungur’un da ziyaret ettiği stantta yer alan, Türk Mühendisleri tarafından yapılan insansız hava aracı ANKA’nın bire bir prototipi olan model uçağı inceleyen Sungur, “Bunun adına Manavgat’ı da ekleyelim MİHA olsun” dedi. Kaymakam Günlü ise 15 Temmuz gecesi düzenlenecek Demokrasi Nöbetin’de de uygun olması halinde stant açılmasının yararlı olacağını ifade etti.
YAŞAM Haberi
Bunun adı MİHA

 

Manavgat Model Uçak Kulübü’nün Manavgat Cumhuriyet Meydanı’nın yanında kurduğu model uçak standı Manavgatlıların büyük ilgisini çekti. Manavgat Kaymakamı Nazmi Günlü ve Manavgat Garnizon Komutanı Jandarma Albay İbrahim Enver Sungur’un da ziyaret ettiği stantta yer alan, Türk Mühendisleri tarafından yapılan insansız hava aracı ANKA’nın bire bir prototipi olan model uçağı inceleyen Sungur, “Bunun adına Manavgat’ı da ekleyelim MİHA olsun” dedi. Kaymakam Günlü ise 15 Temmuz gecesi düzenlenecek Demokrasi Nöbetin’de de uygun olması halinde stant açılmasının yararlı olacağını ifade etti.

Manavgatlı havacılık tutkunları kurdukları kulüp ile çoğunlukla kendi el emekleri ile ürettikleri model uçakları Manavgat semalarında uçuruyor. Manavgat’ta model uçakları tanıtmak ve havacılığı çocuklar ile gençlere sevdirmek amacıyla bir günlük etkinlik düzenleyen Manavgat Model Uçak Kulübü üyeleri, sahip oldukları farklı türdeki model uçaklarını sergiledi. Stantta model uçaklar ve havacılık konusunda çeşitli bilgiler verilirken meraklı çocuk ve gençler simülasyonda model uçak uçurmaya çalıştılar.

Model uçak standını gezen ve kulüp yetkililerinden bilgi alan Manavgat Kaymakamı Nazmi Günlü ve Manavgat Garnizon Komutanı Jandarma Albay İbrahim Enver Sungur, model uçakları tek tek inceledi. Standa yer alan ve Türk Mühendisleri tarafından yapılan insansız hava aracı ANKA’nın bire bir prototipi olan model uçağı inceleyen Günlü ve Sungur, model uçağı yapan Onur Böyük’ten bilgi aldılar. Türk İHA’sı ANKA’nın minimize edilmiş özelliklerini barındıran model uçağın, uygun pil ile 50 kilometrelik mesafeden otonom olarak fotoğraf ve video çekebilmesi ve 2 kilometrelik irtifaya ulaşmasını, üstelik bunun tamamen el işçiliği ile yapıldığını öğrenen Sungur, “Bunun adına Manavgat’ı da ekleyelim MİHA olsun” dedi.

Çocukların ve gençlerin ufkunu açacak her türlü projeye destek vermeyi arzuladıklarını belirten Kaymakam Günlü, “Biz Türk Hava Kurumumuzla ve Model Uçak Kulübümüzle zaten irtibatlıyız, elimizden geldiğince de kendilerine destek olmaya çalışıyoruz. Çünkü çok önemli bir faaliyet olduğunu düşünüyoruz. İlçemizde de bunun yaygınlaştırılmasını arzu ediyoruz. Okullarımızda arkadaşlarımızın bu konuda tanıtım yapmalarını öğrencilerimize, çocuklarımıza, gençlerimize merak uyandırmaları içinde destek veriyoruz. Ama tabi bunun biraz daha toplumumuza mal olması gerekiyor birde en önemlisi çok ciddi bir takım ihtiyaçlar var bu faaliyeti yapabilmek için bunun içinde en başta yer ihtiyacı var arkadaşlarımızın. Bizim kulübümüze bu anlamda yerel düzeyde destek olmamız lazım hem pisti, hem bu faaliyetin alanı hem de bir atölyesi, deposu olması gerekiyor. Bu konuda da çalışmalar devam ediyor inşallah yakında ihtiyaçlar karşılanacak. Biz bunu gençlere öğrencilere özellikle yaygınlaştırılması için bunu hem arzu ediyoruz hem de bu konuda arkadaşlarımıza destek veriyoruz. Model Uçak Kulübümüz Türk Hava Kurumunun bünyesinde faaliyet gösteriyor. Hakikaten önemli bir faaliyet yapıyorlar belki gençlere çocuklara spor, sosyal aktivite vb. şeylerin yanında bunu kazandırmak gibi belki ilerde Türkiye genelinde Ulusal ve Uluslararası bu faaliyetlere ev sahipliği yapmanın da arkadaşlarımız aslında ön hazırlığını ve yolunu açıyorlar bence, Türkiye’de de benim takip ettiğim kadarıyla gittikçe artan bir ilgi var ama uluslararası dünya çapına baktığımız zaman çok ilgi duyulan bir faaliyet. Bu anlamda belki Manavgat’ta bu tür faaliyetlerin çok değişik katkılarını da inşallah görürüz. Bunu da diliyoruz” diye konuştu.

Model uçakların ekonomik açıdan biraz pahalı bir hobi olduğunu ifade eden Manavgat Model Uçak Kulübü yetkililerinden Cengiz Karadiz, radyo kontrollü model uçakların fiyatlarının 800 ile bin 200 liradan başlayarak çok yüksek rakamlara ulaştığını söyledi. Karadiz,  “Model uçak bildiğimiz gerçek uçakların daha farklı ve daha hafif başka malzemelerle fabrikada ya da el yardımı ile belli oranlarda küçültülerek yapılmış halidir. Model uçaklarda hem güç kaynağı hem de model tipi olarak çeşit çoktur. Mesela elektrik motorlu nitro motorlu, benzin motorlu ve jet motorlu olarak içinde birçok çeşidi barındırır Uçak tip olarak da üstten kanatlı trainer modeller, alttan kanatlı modeller, scala dediğimiz gerçeğine daha yakın modeller, akrobasi modeller ve jet tipi modeller olarak da çeşitliliği boldur” diye konuştu.

Talep edilmesi halinde kulüp olarak ücretsiz model uçak uçurma eğitimi verebileceklerini ifade eden Karadiz, “Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ve Türk Hava Kurumu’nun da dahil olduğu ulusal havacılık kurallarına göre 15 yaşından büyük herkes radyo kontrollü model uçak uçurabilir. Küçükler de yapabilir, onların da kullanabileceği modeller vardır ancak motorsuz ve statik model uçakları uçurabilirler. 15 yaşından büyükler ise elektrikli ve benzin motorlu model uçakları belirli bir eğitimden geçerek uçurabilirler. Bizim amacımız Manavgat’ta model uçak hobisini geliştirmek, özellikle gençlere tanıtmak, gençlerimizi internet kafelerden, bilardo salonlarından alıp havacılığı sevdirmek ve havacılığa özendirmek. Bu kadar çeşit varken tabi ki başlangıçta en uygun model üstten kanatlı trainer modellerdir. Neden derseniz; çünkü en başta üstten kanatlı modeller uçuş hızı çok düşüktür süzülme kabiliyeti yüksektir, havada kalış süresi diğer modellere göre daha fazladır bu sayede yeni başlayan ve acemi olan model uçak pilotuna daha uygundur. Kişi kendini eğittikçe kullandığı modellerde basamak atlayabilir” dedi.

Eğitimde öncelikle model uçak simülasyonunun kullanıldığını daha sonra gerçek model uçak eğitiminin verildiğini belirten Cengiz Karadiz, “Bu hobiye ilgi duyan ve başlamak isteyen biri ilk önce bilgisayarlar için üretilmiş simülasyon kumandası alarak ve uygun simülasyon programında bilgisayarına yükleyerek ekran başında gerçek bir model uçuruyormuş gibi simülasyonda uçuş yaparak kendini eğitebilir. Ortalama 1 hafta boyunca düzenle simülasyon çalışarak gerçek bir model uçağı uçurma derecesine gelebilir. 10 günlük bir çalışmadan sonra simülasyonda eğitimini yeterli gördüğümüz kursiyere Kum Yolu’nda bulunan pistimizde üstten kanatlı eğitim modelleri ile uçuş eğitimi veriyoruz. Eğitimde bizdeki kumanda ile kursiyerin kumandasını birbirine bağlayarak kontrollü olarak belirli bir irtifaya çıkınca kontrolü kursiyere veririz. Güvenli irtifada yapılan uçuş anında olası bir durumda kontrolü tekrar alarak yanlışları anlatıyoruz. Bu şekilde birkaç kez yapılan uçuş denemesinden sonra uçmaya başlayabilir” diye konuştu.

Model uçak yapmanın zor bir şey olmadığına değinen Karadiz, “internet dünyasında binlerce indirilebilir planlar vardır, kimisi ahşap kimisi strafor köpükten imal edilebilir. Kısaca anlatmak gerekirse indirilen ve yazıcıdan çıktısı alınan model uçak planı, çeşidi türü neyse, yapımında kullanılacak hammaddesine göre yapımına başlanır. Zorluk derecesine göre birkaç saat ya da birkaç günde sürebilir. Yapılan ya da alınan bir modelin gökyüzünde uçması için ise bahsettiğimiz gibi elektrikli bir modelse. modele uygun, motor, pervane, esc. servo, pil ve birkaç tane daha malzemeye gerek duyar. Montajı da yapılarak hazırlanan modele, modelcinin olmazsa olmaz parçası, radyo kontrol, yani kumandası ile de tanımlanmış ve ayarları da yapılarak ilk uçuşunu yapabilir” diye konuştu.

Dünya genelinde neredeyse her şehirde bir kulüp olduğunu ve insanların model uçak uçurduğunu ifade eden Karadiz, “Manavgat’ta model uçaklarımızı bugüne kadar rahat bir şekilde uçuramıyorduk. Alan sıkıntımız vardı, çünkü model uçaklarda aynı gerçek uçaklar gibi bir piste ihtiyaç duyar. Model uçak oyuncak değildir, model uçak uçurmak oyun değildir. Aynı gerçek uçaklar gibi model uçakların da belli bir mesafede kalkış iniş yapabilecekleri bir piste ihtiyaçları var. Şu anda stadyumun güney, güney batısı yönünde bulunan toprak bir pist var orayı kullanıyoruz ancak orası da taşlı olduğu için modellerimize hep zarar veriyor. Model uçaklarımızın pervane ve tekerleri kırılabiliyor. Dolayısıyla bugüne kadar büyük sıkıntılarımız vardı. İnşallah Manavgat Belediyesi’nin Kum Yolu’nda Atatürk Stadı’nın güney batı yönünde model uçak pist yapımı projesi var. Altyapı çalışmaları, zemin etüt çalışmaları içerisindeyiz. Umarım bir aya kadar model uçak pistimiz devreye girer. İnşallah olursa da 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda belediyenin katkısı ve oluru ile bir festival düzenleriz. Çalışmaları ve desteği nedeniyle Belediye Başkanımız Şükrü Sözen’e de bu etkinliğimiz vesilesi ile teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Model uçak uçururken güvenliğe öncelik verdiklerini, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün genelgeleri doğrultusunda meskun mahallerde uçuş yapmadıklarının altını çizen Karadiz, “Bir tabirimiz vardır, uçağı kaldırdığımız zaman, benim uçağım yok deriz, indirdiğimiz zaman aaa uçak bulduk deriz. Uçağa havada ne olacağını bilemiyoruz. Dolayısıyla model uçak uçururken bizim için en ön planda gelen şey güvenlik. Güvenliğin öncelikli şartı da meskun mahallerin dışında olması. Kum yolunda uygun bir alan var, pistimiz de yapıldığı zaman güven içerisinde uçurabileceğiz” dedi.

Manavgat Model Uçak Kulübünün 17’si aktif olmak üzere 400’ün üzerinde üyesi olduğunu belirten Karadiz, “Manavgat Model Uçak Kulübü olarak ticari bir kurum değiliz, Manavgat’ta model uçak hobisini elimizden geldiğince çoğaltmak istiyoruz. 10 yıl önce bu hobiye başladığımda yıllarca tek başıma uçtum. İnternetten bilgi alabiliyordum ama yanında bir kişi daha olmayınca çok büyük zorluklar çekiyordum. Dolayısıyla aynı zorlukları başkaları da çekmesin diye elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız. Model uçak hobisi Manavgat’ta çok geç kalınmış bir havacılık dalı. Türkiye’nin bir çok il ve ilçesinde model uçak pistleri var. Model uçak pisti yaptığınız zaman aynı zamanda havacılık festivali de yapabiliyorsunuz. Çünkü bir pist olmadığı zaman başkalarını çağırdığınız zaman, pist nerede, toprakta mı uçacağız dedikleri zaman boynumuz bükük kalacak. İnşallah belediyemizin verdiği katkı ile bu pist yapıldığı zaman festivallere en kısa zamanda başlayacağız. İnanıyorum Türkiye’nin en büyük havacılık festivali de burada Manavgat’ta olacak” diye konuştu.

Manavgat’ta üç okulda model uçak ve havacılık alanında bilgilendirmede bulunduklarını belirten Karadiz, model uçaklar ve havacılık hakkında daha fazla bilgi almak isteyenlerin, kulübün resmi facebook sayfası Manavgat Model Uçak’a ya da kısa bir süre sonra hizmete girecek olan manavgatmodeluçak.com adresinden kendilerine ulaşabileceğini söyledi.

ANKA’NIN PROTOTİPİ MİHA

Onur Böyük tarafından imal edilen, Türk mühendisleri tarafından yapılan insansız hava aracı ANKA’nın birebir prototipi olan ve Manavgat Garnizon Komutanı Jandarma Albay İbrahim Enver Sungur tarafından MİHA adı verilen model uçak hakkında bilgi veren Savaş Kocaacar, “Anka modelinin aynı özelliklerine haiz. Sadece onda olan üstün özelliklerin minimize edilmiş özellikleri bunda yüklü. Bu uçakta yine Anka gibi FPV (First Person Viev) özellikli, yani uzaktan otonom uçuş yapan, aynı zamanda görüntü alabildiğimiz bir model. Bu uçakla uygun pil takıldığı zaman yaklaşık 50 kilometreye kadar görüntü alabiliyoruz. Otonom uçuş demek kendi başına hareket edebilen, belli koordinatları verildiği zaman gidip o koordinatlarda görüntü alabilen, video çekimi yapabilen bu tarz uçaklara biz otonom uçaklar diyoruz. İçlerinde mikro işlemciler var bu uçakların. Bunlar hobiden ziyade daha çok biz modelcilerin kendisini üst seviyelere çıkmak için kendimizi tarttığımız modeller. Bu standımızın en son yapılan modellerinden biri, başka modellerimiz de var ancak bu el yapımı bir model. Bu özelliklerde böyle bir model yapmakta gerçekten marifet isteyen bir iş. Hani denir ya Türk mühendislerinin yaptığı Anka, işte bizde herhangi bir mühendislik bilgi ve becerisi olmadan kendi imkanlarımızla yeteneğimiz ile bu modelleri yapmaya çalışıyoruz. Modelimiz yaklaşık 2 kilometre yüksekliğe çıkar. Ancak biz bu modelleri yaptık diye çok uzak yerlere gidebiliyoruz değil. Çünkü sivil havacılığın belli genelgeleri var, dikeyde 200 metre, yatayda 500 metre olması lazım. Bu mesafeler dahilinde kendi ölçülerimizde test edip değerlendiriyoruz. Ama biz yaptık mı yaptık diyoruz. Biz mühendislik eğitimi almadan kendi imkanlarımızla bunu gerçekleştirdik. Bu konuda kendini geliştirmiş birçok arkadaşımız var, biz bu işi hobi yapıyoruz” diye konuştu.

12:00 ile 17:00 saatleri arasında açık kalan stantta Cengiz Karadiz, Serdar Dur, Onur Böyük, Emrullah Arslan, İbrahim Uslu, Savaş Kocaacar, Koray Özdemir ve Murat Yüce’den oluşan kulüp üyeleri gelen ziyaretçilere model uçaklar ve havacılık hakkında çeşitli bilgiler verdiler.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bunun, adı, MİHA,
Yorumlar
Haber Yazılımı