Haber Detayı
28 Eylül 2019 - Cumartesi 09:20 Bu haber 1509 kez okundu
 
Bu sefer sigara değil sürücüler yandı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı doğrultusunda; araç kullanırken sigara içen sürücülere yönelik Antalya genelinde yapılan denetimlerde, 69 sürücüye 10 bin 557 TL ceza kesildi.
ASAYİŞ Haberi
Bu sefer sigara değil sürücüler yandı

Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığına bağlı birimler tarafından Türkiye genelinde “Dumansız Araç Uygulaması 2019/1” gerçekleştirildi. Antalya'da da Asayiş Şube Müdürlüğü ile Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü koordinesinde gerçekleştirilen denetimlerde sigara içerek araç kullanan araç sürücülerine ceza yazıldı.

Konuyla ilgili olarak Antalya İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada: “Kamu düzeninin devamının sağlanması açısından suç veya kabahat teşkil eden fiillerin önlenmesi ve gereken tedbirlerin alınması büyük önem taşımaktadır. 
Karayollarında seyir halinde bulunan araç sürücülerinin tütün ürünleri kullanmalarının hem kendi sağlıklarını hem de araç içerisinde bulunan diğer yolcuların sağlığını tehdit ettiği, ayrıca tütün ürünlerini tüketirken trafik güvenliğini tehlikeye düşürdüğü bilinmektedir.
4207 sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun'un “Tütün Ürünlerinin Yasaklanması” başlıklı 2/1-c. Maddesinde, “Tütün Ürünleri; hususi araçların sürücü koltukları ile taksi hizmeti verenler dâhil olmak üzere karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu toplu taşıma araçlarında tüketilemez.” ve “Ceza Hükümleri” başlıklı 5/1. Maddesinde “2. Maddenin birinci ve dördüncü fıkralarında belirtilen alanlarda tütün ürünlerini tüketenler ile 3. Maddenin ikinci fıkrasına aykırı hareket edenler, 30.03.2005 tarihli ve 5326 sayılı Kabahatler Kanun'unun 39. Maddesi hükmünegöre cezalandırılır.” hükümleri bulunmaktadır. 
Bu kapsamda karayollarında seyir halinde bulunan araç sürücüleri ile taksiler dâhil toplu taşıma araçlarındaki yolcularında bu tür davranışlardan men edilmesi amacıyla, bir dizi tedbirlerin alınmasına ihtiyaç duyulmuştur.
Ülkemiz genelinde; Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı birimleri tarafından eş zamanlı olarak başta karayollarında seyir halinde tütün ürünleri tüketen araç sürücüleri, deniz yolu ve toplu taşıma araçlarındaki yolcular ile asayiş, trafik, terör ve narkotik olayları olmak üzere suç işleme amacındaki kişilerin caydırılması, aranan şahıs ve araçların yakalanmasına yönelik, 25 Eylül Çarşamba günü 10.00-12.00 ile 14.00-16.00 saatleri arasında “Dumansız Araç Uygulaması (2019/1)” yapılmıştır.
İlimiz genelinde Asayiş Şube Müdürlüğü ile Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü koordinesinde, diğer birim personellerinin de katılımları ile 113 ekip, 362 personel ile yapılan uygulamada; bin 059 şahıs hakkında sorgulama yapılmış, 2 aranan şahıs yakalanmış, 69 şahsa 10 bin 557 TL tütün mamülleri kullanımından işlem yapılmış, 1 kimliksiz yabancı uyruklu şahıs İl Göç İdaresi Müdürlüğüne teslim edilmiş, trafik yönünden bin 062 araç kontrol edilmiş, 9 araç trafikten men edilmiş, toplam 48 bin 495 TL cezai işlem uygulanmıştır.
Vatandaşlarımızın huzur ve güvenliği için uygulamalarımız devam edecektir” denildi.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Bu, sefer, sigara, değil, sürücüler, yandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı