Haber Detayı
09 Kasım 2018 - Cuma 17:10 Bu haber 2562 kez okundu
 
Boztaş, 'Siz icat çıkartın'
Manavgat MATSO Turizm Fakültesi "Kariyer Sohbetleri" ne konuşmacı olarak katılan MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş, öğrencilere “Biz çocukken icat çıkarmayın denirdi, Siz icat çıkartın arkadaşlar” dedi.
EĞİTİM Haberi
Boztaş, 'Siz icat çıkartın'

 

Manavgat MATSO Turizm Fakültesi  "Kariyer Sohbetleri" ne konuşmacı olarak katılan MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş, öğrencilere “Biz çocukken icat çıkarmayın denirdi, Siz icat çıkartın arkadaşlar” dedi.

Manavgat MATSO Turizm Fakültesi  “Kariyer Sohbetleri”ne konuşmacı olarak katılan Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Başkanı Ahmet Boztaş, öğrencilere tecrübelerini aktardı.

Başkan Boztaş, MATSO ile ilgili bilgiler vererek başladığı konuşmasına kurum olarak hedeflerinin kentin ekonomisini geliştirmek ve büyütmek olduğunu kaydetti. MATSO’nun şehrin ekonomisini büyütmenin yanı sıra bunların dışında sosyal sorumluluk projeleri de gerçekleştiğini kaydeden Boztaş, “bunlardan birisi de sizlerle şu anda içinde bulunduğumuz Manavgat MATSO Turizm Fakültesi binasıdır. Bölge ekonomimizin turizme dayalı olması ve sürdürülebilir bir turizm ayrıca sizler gibi gençlerin okuyabileceğini bir alan olması sebebi ile bir sosyal sorumluluk düşüncesi içerisine girdik ve fakülte binamızı üyelerimizden aldığımız aidatlarla Manavgat’a kazandırdık. Emeği geçen kurum kuruluş ve şahıslara teşekkür ederim” diye konuştu.

Şehirde 2 fakülte ve 1 meslek yüksek okulu olduğu ifade eden Başkan Boztaş, “üçüncü fakülteyi kurarak Manavgat’a üniversite kurmak gibi bir hayalimiz var.  Manavgat iş dünyası olarak elimizi taşın altına koyduk. Her türlü maddi manevi desteklerimizle fakültelerimizin arkasındayız” dedi.

GİRİŞİMCİLİK HAYAL KURMA İLE BAŞLAR

Girişimciliğin tarifi ile konuşmasını sürdüren Başkan Boztaş, girişimciliğin hayal kurma ile başladığını söyledi. Tüm mesleklerin temelinde girişimciliğin yattığını anlatan Boztaş, Öğrencilere meslek seçimi konularında önerilerde bulunarak “hangi mesleği seçerseniz seçin tüm mesleklerin temelinde girişimcilik vardır. Kaybetmeyi göze alamazsanız başaramazsınız. Ancak hayati risk taşıyan konularda gerekli tedbirlerinizi de alın. Daima bir B planımızda olmalı. Kurduğunuz işyeri ile kendinize olduğu gibi ülkeye de işsizliğin azalmasına katkı sağlayacaksınız.   O zaman hayalinizi gerçekleştiğiniz göreceksiniz” diye konuştu.

GİRİŞİMCİLİĞİN 5 ANA KURALI

Girişimciliğin 5 altın kuralığı olduğunu ifade eden Boztaş, “Hayal kurmak. Hayallerinizi hedef haline getirmek. Hedefe ulaşmak için çalışmak. Cesaretli olmak. Dürüst olmaktır” dedi.  Girişimciliğin zenginleşme anlamına geldiğini kaydeden Boztaş hem girişimcinin hem de istihdamla ülkenin zenginleşmesi anlamına geldiğini belirtti. Hayal kurmadan hiçbir şeyin olamayacağını vurgulayan Boztaş, “Hayaliniz ne kadar büyük olursa o kadar hedefe iyi ulaşırsınız ”dedi.

HEDEFSİZ BİR GEMİYE HİÇBİR RÜZGÂR YARDIMCI OLAMAZ

Hayalleri hedef haline getirmek gerektiğinin altını çizen Boztaş, “Hedefsiz bir gemiye hiçbir rüzgar yardımcı olamaz. Geminin hedefi yoksa alabora olur gider. Girişimcide hayallerinin içerisinden kendine bir hedef seçerek hedefe ulaşmak için çalışması gerekiyor.  Çalışmadan hiçbir şey olmaz. Cesaretli olun arkadaşlar. Kaybetmekten yanılmaktan korkmayın” diye konuştu.

BİZ ÇOCUKKEN İCAT ÇIKARMAYIN DENİRDİ, SİZ İCAT ÇIKARTIN

Kendi çocukluk yıllarında büyükler tarafından icat çıkarmayın dendiğini hatırlatan Başkan Boztaş, “Biz çocukken büyüklerimiz bize icat çıkarmayın derdi. Arkadaşlar siz icat çıkarın. Bizler icat çıkartma otur oturduğun yerde denilerek büyüdük bu noktalara geldik. Ama bizler sizlere icat çıkartın diyoruz”.

DENEMEKTEN KORKMAYIN

Öğrencilere yanılmaktan korkmamaları gerektiklerini söyleyen Boztaş, “Denemekten korkmayın.  Google 21. denemede oluştu. 20 kere yanıldı, 21. denemede başarılı olarak hedefe ulaştı şimdi herkes kullanıyor. Kesinlikle kaybetmekten korkmayıp cesaretli bir şekilde devam edin. Ticaret yaparken de girişimci olurken de cesaretli olun”.

DÜRÜST OLUN

“Sıkıntılara düşebilirsiniz, daima dürüst olun. Atalarımızın bir sözü var. “Açık yaradan yiğit ölmez” derler.  Açık ve şeffaf olacaksınız. Hem proje götürdüğünde destek alırsın hem de dara düştüğünde dürüst olursan sana yardımcı olan kişi sayısı çok olur” dedi.

KORKMAYIN GİRİŞİMCİ OLUN

Öğrencilere iş dünyası ile ilgili bilgiler vererek eğitimlerinin ardından seçmek istedikleri meslekler konusunda tavsiyelerde bulunan Başkan Boztaş, “Siz gençler umudumuzsunuz.  Ben karşımda gelecekte ülkenin geleceğinde söz sahibi gençler görüyorum. Sizler iş insanı olacaksınız. Dekan olacaksınız. Profesör olacaksınız. Ülkenin yöneticileri olacaksınız. Ülkenize hizmet edeceksiniz. Ben sizlerden umutluyum” diye konuştu.

TÜRKİYE OLARAK TEKNOLOJİYİ TİCARETE DÖNÜŞTÜREMİYORUZ

Türkiye nüfusunun yüzde 85-90 civarının interneti kullandığını belirten Başkan Boztaş, dünyada ise Türkiye’nin interneti kullanma oranın yüzde 80 civarında olduğunu kaydetti. Boztaş, Türkiye olarak teknolojiyi ticarete dönüştürmede ülkemizin ancak yüzde 3,5 civarındayız. Ama dünyada facebook kullanıcı olarak 6. Sıradayız. instagram kullanıcısı olarak 6. Sıradayız. Onlar teknoloji üretmişler para kazanıyorlar. Onlar iş üretiyor biz ise dedikodu üretiyoruz.  Google facebooku bulan kişi 19 yaşında bir bilgisayar ile bu işe başladı. Şimdi dünya devi oldu. Facebookta, Twitterdeinstagramda gezin ama bunu ticaret dönüştürmenin yollarını arayın. Yada bir yazılım nasıl üretip geliştirebilir bunun yollarını arayın” ifadelerini kullandı.

Konuşmanın ardından öğrencilerin sorularını da yanıtlayan Boztaş’a Manavgat MATSO Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hacer Bakır Sert tarafından çiçek takdim edildi.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Boztaş, Siz, İcat, Çıkartın
Yorumlar
Haber Yazılımı