Haber Detayı
08 Ağustos 2019 - Perşembe 12:18 Bu haber 2547 kez okundu
 
Boztaş, “Her şey dahile standart lazım”
Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Başkanı Ahmet Boztaş, MATSO tarafından, 01-31 Temmuz tarihleri arasında 807 turist ile yüz yüze görüşülerek yapılan ‘Turizmde Alışveriş Eğilimi Anketi’nin sonuçlarını, düzenlediği basın toplantısı ile değerlendirdi. Anket sonuçlarının Manavgat’ta turizm ekonomisi için önemli mesajlar içerdiğini ifade eden Boztaş, konaklama tesislerinde uygulanan ‘Herşey Dahil Sistemi’nin artık masaya yatırılması gerektiğini belirterek, “MATSO olarak Herşey Dahil Sistemine bir standart getirilmesini istiyoruz. Bu konuda çözüm için Kültür ve Turizm Bakanlığı'na çağrıda bulunuyoruz” dedi. Boztaş ayrıca tatil için Manavgat-Side bölgesini tercih eden turistlerin, sadece yüzde 20 dolayında düzenlenen fuarlardan etkilendiğini belirterek, yurt dışında düzenlenen fuarlara katılım sayısını düşürmeyi planladıklarını söyledi. Boztaş, MATSO’nun da içinde yer aldığı Antalya Tanıtım A.Ş. tarafından son 3 yıldır düzenlenen ‘Manavgat Alışveriş Günleri’nin de artık yapılmayacağını sözlerine ekledi.
GÜNDEM Haberi
Boztaş, “Her şey dahile standart lazım”

MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş, MATSO tarafından düzenlenen ‘Turizmde Alışveriş Eğilimi Anketi’nin sonuçlarını değerlendirmek üzere oda binasında basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısına MATSO Meclis Başkanı Ömer Kasapoğlu, MATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Şükrü Arslan ve üyeler Hüseyin Güneş ile Hakan Akar da katıldı.

Manavgat’a gelen turistlerin alışveriş eğilimlerini öğrenmek ve strateji geliştirmek amacıyla 01-31 Temmuz 2019 tarihleri arasında 23 farklı ülkeden 807 turist ile yüz yüze görüşülerek anketin hazırlandığını belirten Boztaş, ankette sorulan soruların MATSO bünyesinde bulunan 17 meslek komitesi üyeleri tarafından önerildiğini ve akademisyenler tarafından analizinin yapıldığını söyledi.

Boztaş, Manavgat ekonomisinin tarım, ticaret ve gelişen hizmet sektörleri ile de büyümesine rağmen asıl lokomotif sektörün turizm olduğunu vurgulayarak, “İlçemizde ekonomik hayatın sürekliliği ve dinamizmi ile turizm arasında inkar edilemez bir bağ vardır. Turizmdeki olumlu ya da olumsuz gelişmeler, değişmeler ekonomik hayatımızı, ticaret hayatımızı doğrudan etkilemektedir. MATSO olarak bu kapsamda sürdürülebilir, on iki aya yayılan, marka değeri yüksek, rekabetçi  bir turizmin yanında sektörün konaklama tesisi dışında da İlçe ekonomisi ile daha fazla buluşmasını, iletişim kurmasını  önemli saydık ve bu yolda adımlar atmaya çalıştık bu çalışmalarımızdan birisini de bölgemize gelen yabancı turistlere yönelik yaptığımız Turizmde Alışveriş Eğilimi çalışmamız oluşturmuştur” dedi.

‘Turisti kazan; sen de kazan, Manavgat da ülke de kazansın’ sloganı ile yapılan anketin bilimsel bir çalışma özelliği taşıdığını vurgulayan Boztaş, “Manavgat-Side turizm destinasyonunu ziyaret eden yabancı turistlere yönelik olarak ortaya konmuştur.

1-31 Temmuz 2019 tarihleri arasında, yüz yüze görüşme tekniği ile yapılan anketle, bölgemize gelen yabancı turistlerin konaklama tesisleri dışındaki ekonomik tutum ve davranışları belirlenmeye, ölçülmeye ve tespit edilmeye çalışılmıştır. Turizm merkezlerimizin tamamına yayılan çalışmamızda önemli veriler elde edilmiştir. Ayrıca çalışma kapsamında yabancı turistlere, Manavgat-Side bölgesini seçme nedenleri, tatillerini satın alırken etkileyen faktörler ve bölgemizde tatil yaparken karşılaştıkları sorunlarla ilgili sorular da sorulmuştur. Çalışmamızdan çıkan önemli rakamları, sonuçları Siz değerli basın Mensupları ile de paylaşmak istiyoruz. Bu sonuçlar Sizlerin çalışmaları ile de üyelerimize, kamuoyuna da ulaşacaktır. Sonuçlara www.matso.org. tr adresimizden de ulaşılabilecektir” dedi.

Boztaş, ankette 14 temel sorunun yer aldığını belirterek, soruları ve verilen cevaplara göre yapılan analizleri şu şekilde sıraladı:

1- Hangi ülkeden geliyorsunuz?

Anket, 23 ülkeden 807 kişi ile gerçekleştirilmiştir. Ankete katılıp cevap verenlerin ilk sırasını 48,33'le Alman ve ikinci sırasını 24,16'yla Rus turistler oluşturmuştur.

2- Manavgat-Side bölgesine kaçıncı gelişiniz?

Soruya 807 cevap verilmiş, 432 yanıtla yani 53,5 'lik oranla ilk defa diyenler birinci sırayı almıştır. 4 ve üzeri defa diyenler 23,1'lİk bir oranla sıralamayı takip etmiştir. 2 ve 3 defa geldim diyenlerin toplamı ise 23,4 olmuştur. Bu soru da verilen yanıtlar da gösteriyor ki Manavgat-Side Bölgesi, yeni misafirler için bir çekim merkezi iken, bu özelliğini devamlı müşterileri için de sürdürmektedir.

Ankete katılan 390 Alman'dan 150'si yani yaklaşık 38,5'i ilk, 195 Rus'dan 117'si yani yaklaşık 60'ı lk defa bölgemize gelmiştir.

3. Tatil için Manavgat-Side bölgesini seçmedeki en önemli nedeniniz nedir?

Sorusunda verilen cevapların 37,9'u Fayda-Maliyet, 26,5'ini Hizmet Kalitesi, 17,5'ini Turistik Aktivitelerin Çeşitliliği , 17,1'ini Tarihi ve Doğası oluşturmuş, 1'i cevap vermemiştir. Hizmet Kalitesi ve Fayda-Maliyet cevapları, her ne kadar rakip ülkelere göre fiyatlar ucuz dense de bölgeye gelen yabancı turistlerin tatil için harcadıkları paranın karşılığını aldıklarını somut bir şekilde ortaya koymuştur. Yabancı ziyaretçiler için boşa gitmeyen bir harcama, boşa gitmeyen bir tatil olduğu anlaşılmaktadır.

4- Manavgat-Side tatilinizi satın alma tercihinizde aşağıdakilerden hangisi etkili oldu?

Sorusunda ilginç görüşler belirtilmiştir. Verilen cevaplar, "Turizm Fuarları Tanıtımda Ne Kadar Etkili" sorusuna yanıt niteliğinde olmuştur. Birden fazla verilen toplam cevaplar sonunda 48,3'ü Tavsiyeler, 30'4'ü - Sosyal Medya ve Ağlar-İnternet,      18,9'u Turizm Fuarları derken 2,4'ü boş bırakmıştır.

Alman'lar bu soruya 426 cevap verirken 285'i yani yaklaşık 67'si Tavsiyeler, Rus'lar 201 cevap verirken 84'ü yani  yani yaklaşık 42'si Sosyal Medya ve Ağlar-İnternet demiştir.

5- Konaklama tesisi dışına çıkış sebebiniz nedir?

Sorusunda birden fazla verilen toplam 1226 cevabın 45,9'unu Bölgeyi Tanıma, 28,8'ini Alışveriş, 6,1'ini yeme-İçme, 18,5'ini zaman geçirme alırken 0,7'si yanıtsız bırakılmıştır. Bu soruda konaklama tesisine çıkış sebebinde alışveriş tercihi 28,8'lerde iken Alış-Veriş Yaptınız mı/Yapacak  Mısınız? sorusunun yer aldığı 7.soruda oran 78,1'e çıkmıştır. Burada konaklama tesisinden çıkışta alışveriş fikri olmasa da dışarıda gezerken-vakit geçirirken bu fikrin değiştiği, alışveriş eğiliminin arttığı düşüncesi öne çıkmaktadır. Bu eğilimin oluşmasında ürünler, müşteri ilişkileri, ihtiyaçlar vb. etkenler belirleyici olabilir.

6- Manavgat dışına çıktınızsa/çıkacaksanız nedeni?

Bu soruya birden fazla şık işaretlenerek toplam 941 cevap alınmıştır. 60,1'i Farklı Yerler Görmek ve 15,6'sı Alış-Veriş Yapmak, 12,4'ü Zaman Geçirmek, 9,6'sı Diğer demiş, 2,3'ü cevapsız bırakmıştır. Büyük çoğunluk alışverişin dışında bir görüş ortaya koymuş, alışveriş eğiliminde olanların Alış-Veriş Yaptınız mı/Yapacak  Mısınız?'ın sorulduğu  7. soruda 78,1'i  Evet demişti, bu ihtiyaçlarını büyük oranda Manavgat-Side Bölgesi'nde karşılamaktadır.

7- Alış-veriş yaptınız mı/yapacak mısınız?

Manavgat-Side Bölgesine gelen yabancı turistlerin büyük çoğunluğu alışveriş eğilimindedir. Alış-veriş yapacağız diyen bu oran 78,1, Hayır diyen 20,1 olmuş, 1,8 cevapsız bırakmıştır. Turist Birşey Almıyor" tezi ile verilen 78,1'lik oran tezat düşmektedir. Ankete katılan 390 Alman'dan 369'u yani yaklaşık 58,5'i Evet, 195 Rus'dan 93 yani yaklaşık 47'6'sı Evet, 93'ü yani yine yaklaşık 47,6'sı Hayır demiştir.

8- Ne aldınız/ ne alacaksınız?

Birden fazla şık işaretlenerek toplam 1269 cevap verilmiştir. Ne Aldınız/ Ne Alacaksınız? sorusunda ise tekstil ve gıda öne çıkmaktadır. Tekstil 34,8, Gıda 14,2 ve Hediyelik Eşya 13,7 denmiştir. Tekstilde her yaştan giyim eşyası, gıdada nar sosu, zeytinyağı, lokum, çay, meyve, baklava, baharat vb, Hediyelik Eşyada oyuncak, bölgeyi tanıtıcı ve yöresel ürünler denmiştir. Çanta-Ayakkabı 8,7 oranında çıkmıştır. Kuyum-Takı 4,8 olmuştur. Burada takı-yüzük-altın-kolye cevapları öne çıkmıştır.

9- Alış-veriş yaparken tercihinizi ne etkiler?

Alış-Veriş yaparken tercihi belirleyen en önemli etken Fiyat unsuru ardından da Satıcının Davranışı ve  Marka olmuştur. Verilen birden fazla toplam 1328 cevabın 39,7'si Fiyat, 21,2'sini Satıcının Davranışı, 9,2'sini İşyerinin Düzeni, 18,8'ini Marka, 7,9'unu Etiket Olması oluşturmuş, 3,2'si cevap vermemiştir. Güven-Kalite-Samimiyet-İletişim-Doğruluk kavramlarının öne çıktığı cevaplar verilmiştir. Bu kavramlar müşteri memnuniyeti açısından da olmazsa olmaz kavramlardır.

10- Tatilinizde Manavgat-Side bölgesinde hangi ulaşım aracını kullanıyorsunuz?

Ulaşım noktasında 40,1'i Seyahat Acentesi,   34,1'i Dolmuş, 15,3'ü Taksi, 9,9'u Kullanmıyorum derken 0,6'sı cevap vermemiştir. Seyahat Acentesi varlığı ilk sırada kendini göstermektedir. Dolmuş ve Taksi birlikte düşünüldüğünde başa baş bir sonuç ortaya çıkmaktadır. Alış-Veriş eğilimi açısından tüccar ve esnafın turlara olumsuz bakışını bu tablo yansıtmaktadır. Turların belli zamanlarda, belli bölgelere gelmeleri ve ziyaretçilerin yönlendirilmesi hep şikayet konusu olmuştur. Ticaret etkisi olumsuz olarak algılanmıştır. Turistlerin şehri görmeden, gezmeden, tüccarla-esnafla iletişim haline girmeden konaklama tesislerine döndüğü dillendirilmiş ve bu devam etmiştir. Bu noktada ticaretin gelişmesi ve ilerlemesi açısından, seyahat acentelerinin bu etkisinin değerlendirilmesi ekonomi açısından önem arz etmektedir.

11- Manavgat-Side bölgesine geldiğinizden itibaren karşılaştığınız bir sorun var mı? varsa nedir?

Ankete katılanların 92,7'si sorun bildirmemiş, 6,7'si evet var demiş, 0,6'sı cevap vermemiştir. Bu durum bölgemiz açısından sevindiricidir. Sorun ortaya koyanlar ise çevre-deniz temizliğine, tezgahtarlara yani hanutçuluğa dikkat çekmiştir.

12- Manavgat-Side Bölgesi'ne tatil için tekrar gelecek misiniz?

Yabancı turistlerin 85,1'i Manavgat-Side Bölgesi'ne tekrar geleceğim, 3,7s'i hayır gelmeyeceğim ve 10,8'i kararsızım demiştir.

Bu sorunun cevabına göre gelen yabancı turist bölgenin turizm destinasyonundan ve aldığı hizmetten memnun gözükmektedir.

Bu durum Manavgat-Side turizminin tanıtımı-imajı açısından son derece önemlidir. 4. soruda şekillenen 48,3'ü Tavsiyeler, 30'4'ü - Sosyal Medya ve Ağlar-İnternet      18,9'u Turizm Fuarları şeklindeki tercihlerin oluşmasında da 12.soruya verilen cevaplarla ilişkilendirmek gerekir. Memnun ayrılan her turist, yeni turistlerin gelmesinde önemli rol oynamaya devam edecektir.

Ankete katılan 390 Alman'dan 366'sı yani yaklaşık 93,8'i Evet, 195 Rus'dan 186 yani yaklaşık 95'4'ü Evet, Ankete katılan 390 Alman'dan 368'i yani yaklaşık 94,3'ü Evet, 195 Rus'dan 189 yani yaklaşık 97'4'si Evet, 27 Ukraynalı'dan tamamı yani 100'ü, 27 Belçikalı'dan 18 yani yaklaşık   66,6'sı Evet demiştir.

13- Manavgat-Side bölgesini tatil için başkalarına tavsiye edecek misiniz?

12. soruyla benzer sonuçlar içermektedir. 91,8'i evet önereceğim demiştir. 5,6'sı hayır ve 1,5'i kararsızım cevabını yazmış, 1,1'i boş bırakmıştır. Müşteri memnuniyeti-tanıtım-hizmet kalitesi-imaj açısından memnun edici sonuçlardır. "Bir Memnun Turist, Bin Turist Yollar" sözü bu soruya ve bu sorunun cevabına en güzel yanıt olsa gerek. 12. ve 13. soruların cevaplarında Manavgat-Side Bölgesi hakkında müşteri memnuniyetinin oranı ile ilgili ip uçlarını görmek mümkündür.

Ankete katılan 390 Alman'dan 368'i yani yaklaşık 94,3'ü Evet, 195 Rus'dan 189 yani yaklaşık 97'4'si Evet, 27 Ukraynalı'dan tamamı yani 100'ü, 27 Belçikalı'dan 18 yani yaklaşık   66,6'sı evet demiştir.

14- Eklemek istediğiniz başka bir konu var mı?

Burada verilen cevaplarda yine çok fazla sorun-görüş-talep ortaya konmamakla birlikte verilen cevaplarda 63,1'i olumlu ve 36,9'i yol gösterici niteliğinde görüş belirtmiştir”

HERŞEY DAHİL SİSTEMİNE STANDART GETİRİLMELİ

Bölgeye gelen turisti konaklama tesislerinin dışına çekmek için gayretlerinin devam edeceğini ifade eden Boztaş, “Turizmde sürekli yükselen bir trendi yakalamak, sektörde kırılganlığın önüne geçmek, turizmde pazar çeşitliliğinin artması, turizm aktivitelerinin çeşitlenmesi, bölgemizi tanıtma, sektörün gelişmesi, ekonomi dünyamızla konaklama tesisi dışında daha fazla buluşması için gayretlerimiz sürecektir.

04.08.2018 tarihinde Antalya'ya 7 milyon 335 bin 856 turist gelirken bu rakam yaklaşık 16,2 artarak 04.08.2019 tarihinde 8 milyon 524 bin 107 olmuştur.

Antalya'ya, 2019 yılı ocak-temmuz döneminde 203 ülkeden turist gelmiştir. 2019 yılı ocak-temmuz döneminde Antalya’ya gelen yabancı turistlerde ilk 5 sırayı sırasıyla Rusya ( 37,91), Almanya ( 16,90), Ukrayna ( 5,86), İngiltere ( 5,19), Hollanda ( 3,17) almıştır.

2018 yılı ocak-temmuz döneminde 1 milyon 117 bin 725 Alman turist gelirken bu sayı 2019 yılı ocak-temmuz döneminde yaklaşık 18,7 artarak 1 milyon 326 bin 770 olmuştur” dedi.

Gelen turist sayısının artmasına rağmen bu artışın Manavgat ekonomisine beklendiği gibi bir artı değer katmadığını ifade eden Boztaş, “Uygulanan Herşey Dahil Sistemi daha çok turiste mal ve ürün satan sektörleri olumsuz şekilde etkilemektedir. Ayrıca Herşey Dahil Sistemi, kendi içinde bile rekabete olumsuz etki yapmakta, bu tablodan konaklama tesisleri de olumsuz etkilenmektedir. Bu nedenle MATSO olarak Herşey Dahil Sistemine bir standart getirilmesini istiyoruz. Bu konuda çözüm için Kültür ve Turizm Bakanlığı'na çağrıda bulunuyoruz.

2003 yılında bir turistin ortalama 850 dolar olan harcaması 2015 yılında 756, 2016 yılında 705, 2017 yılında 681, 2018 yılında 647 dolara gerilemiştir. 2018 yılındaki düşüş 2003 yılına göre yaklaşık 24 olmuştur. Herşey Dahil Sistemine getirilecek standart turist profilinin güçlenmesini, ortalama harcamalarının artmasını buna bağlı olarak da ticaret hayatımızın canlanmasına katkı sunacaktır.

Amacımız bu tür çalışmalarla bu rakamların daha da yukarılara çıkmasına katkıda bulunmak, Manavgat ekonomimizin turizmden daha fazla kazanç elde etmesini sağlamaktır” dedi.

MATSO KATILDIĞI FUAR SAYISINI DÜŞÜRECEK

Anketin en çarpıcı sonuçlarından bir tanesinin ise bölgeye gelen turistlerin, tanıdıklarından ve internet üzerinden bölge hakkında bilgi sahibi olarak Manavgat-Side bölgesine geldiklerinin tespit edildiğini belirten Boztaş, “Gelen turistlerin ancak yüzde 20 dolayındaki bir kısmı yurt dışında katıldığımız fuarlardan etkilenerek bölgemize gelmiş bulunuyor. Bu da bize gösteriyor ki gelişen teknoloji ile sosyal medya ve internet sayfaları üzerinden kendimizi tanıtmamız, buna ağırlık vermemiz gerekiyor. Bu doğrultuda MATSO olarak yılda katıldığımız 14 fuar sayısında bir azaltmaya giderek sosyal medya ve internet tanıtımlarımızı artıracağız” dedi. Boztaş ayrıca MATSO’nun da dahil olduğu Antalya Tanıtım A.Ş. tarafından son 3 yıldır düzenlenen ‘Manavgat Alışveriş Günleri’nin artık yapılmayacağını ifade ederek, “Biliyorsunuz son 3 yıldır bu etkinliği düzenliyorduk. Ancak gördük ki bu etkinliğin ne Manavgat’a ne de esnafımıza bir katkısı yok. Bu nedenle Antalya Tanıtım A.Ş. üyesi tüm paydaşlarımızın aldığı ortak karar ile alışveriş günleri etkinliğini sona erdirdik” dedi.

Boztaş son olarak anketten elde edilen sonuçları 9 maddede sıraladı:

1- Manavgat-Side Bölgesi hem yeni hem devamlı yabancı turistler için cazibe merkezidir.

2- Gelişen teknoloji ve iletişim araçları ile birlikte tanıtım kanallarının etkinliği değişmektedir. Dijital Turizm kendini iyiden iyiye htirmektedir. Bunun yanında gelen turistlerin tanıtımdaki rolü ana unsur haline gelmeye başlamıştır.

3- Yabancı turistlerde müşteri profili istenen seviyede değilse de alış-veriş eğilimi bulunmaktadır. Müşteri memnuniyeti için ürünün kalitesi, markası, fiyatı, iletişimdeki samimiyet ve güven son derece önemli ve belirleyici olmaktadır ve olmaya devam edecektir.

4- Yabancı ziyaretçiler bölge dışına çıksa bile büyük oranda alış-verişini Manavgat-Side Bölgesi'nden yapmaktadır.

5- Yabancı turistlerin tüccar ve esnafla, konaklama tesisi dışındaki ekonomi dünyası ile daha fazla buluşması için tüccar ve esnafla iletişimin güçlendirilmesi gerekmektedir. Bunu için seyahat acenteleri ile diyalogların kurulması ve turistlerin konaklama tesisi dışında bölgede daha fazla zaman geçirmesi sağlanmalıdır.

6- Çok fazla sorun ortaya konmamakla birlikte altyapı-üstyapı-çevre-deniz temizliği-hanutçuluk konularına dikkat edilmelidir.

7- Yabancı turistlerin tekrar gelmek istemeleri ve başkalarına tavsiye etmeleri; müşteri memnuniyetinin yüksekliğini-turizmdeki kalitemizi-Manavgat-Side Turizm destinasyonunun kabul gördüğünü işaret etmekte, imajımıza, tanıtımımıza sektörün ve ekonominin geleceğine olumlu mesajlar göndermektedir. 

8- Müşteri memnuniyeti-kalite-marka-on iki aya yayılan turizm-güçlü bir altyapı ve üstyapı-çevre-deniz temizliği-aktivite çeşitliliği-pazar çeşitliliği Manavgat-Side turizmi için hep belirleyici olacaktır.

9- ‘Bir Memnun Turist, Bin Turist Yollar’ sözünden yola çıkarak ‘turisti kazan; sen de kazan, Manavgat da ülke de kazansın’ diyoruz.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Boztaş,, “Her, şey, dahile, standart, lazım”,
Yorumlar
Haber Yazılımı