Haber Detayı
11 Mayıs 2018 - Cuma 12:32 Bu haber 2718 kez okundu
 
Bitcoin davası başladı
Geçen yıl Eylül ayında elindeki sanal para bitcoini almak için Şükrü Mert Ersoy’u (23) darp ettikleri ve ölümüne sebep oldukları için tutuklanan 5 sanığın yargılanmasına Manavgat 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı.
ASAYİŞ Haberi
Bitcoin davası başladı

 

Geçen yıl Eylül ayında elindeki sanal para bitcoini almak için Şükrü Mert Ersoy’u (23) darp ettikleri ve ölümüne sebep oldukları için tutuklanan 5 sanığın yargılanmasına Manavgat 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı.

Serik’in Kadriye Mahallesinde geçen yıl Eylül ayında Şükrü Mert Ersoy otomobilinde boğularak öldürülmüş olarak bulundu. Polis ekipleri tarafından yapılan araştırmada, Şükrü Mert Ersoy’un cinayetine karıştıkları belirlenen M.A., F.B., S.Y., S.S. ve M.Y., Serik ve Antalya’da düzenlenen operasyonla yakalanmalarının ardından Serik Sulh Ceza Hakimliği tarafından ‘kasten öldürme’ suçundan tutuklandı.

Serik Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, şüphelilerden M.A.’nın bir süredir Şükrü Mert Ersoy’un bitcoin işiyle uğraştığını ve hesabında bitcoin olduğunu bildiğini, Kadriye Mahallesinde diğer şüpheliler F.B., S.Y., S.S. ve M.Y. ile birlikte plan yaptıkları, Şükrü Mert Ersoy’u bitcoin işini öğrenmek amacıyla Kadriye mahallesine çağırdıklarını, geldikten sonra tenha bir yerde sanıkların maktulü darp ettikleri, M.Y.’nın Şükrü Mert Ersoy’u kolunun altına alarak boğazını sıkıp hareketsiz bıraktıkları anlatıldı. İddianamede, Şükrü Mert Ersoy’un etkisiz hale getirilmesinin ardından cep telefonunun kilidini açmaya çalıştıkları, hatta maktulün parmağını tutmalarına rağmen bunu başaramadıkları, bunun üzerine bilgisayardan bitcoin sistemine girmeye çalıştıkları ancak başarısız olunca bıraktıkları aktarıldı. Şükrü Mert Ersoy’u otomobilin arka koltuğuna bindiren şüphelilerin olay yerinden ayrıldıkları bu sırada F.B.’un şüphelinin cebinden 50 lirasını alarak olay yerinden ayrıldıkları ve bu parayla esrar alıp içtikleri iddia edildi.

Manavgat 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşmasına, tutuklu sanıklar M.A., F.B., S.Y., S.S. ve M.Y.; öldürülen Şükrü Mert Ersoy’un anne ve babası Sevgi Çınar ve Turgut Ersoy ile tarafların avukatları ve yakınları katıldı. Kimlik tespitinin ardından mahkeme başkanı sanıklara haklarındaki suçu anlattı.

Tutuklu sanık M.Y., sanıklardan M.A.’nın kendisine bitcoin işi yaptığını Şükrü Mert Ersoy’unda bu işi yaptığını anlattığını hatta Şükrü Mert Ersoy’un hesabında yüklü miktarda para olduğunu anlattığını söyledi. Olay günü diğer şüphelilerle birlikte Kadriye’de buluştuklarını aktaran M.Y., F.B.’un Şükrü Mert Ersoy’u ‘bitcoin işini öğrenmek’ amacıyla yanlarına çağırdığını belirtti.

Kadriye’ye gelen Şükrü Mert Ersoy’u tenha bir yere götürdüklerini ifade eden M.Y., “Kendisine M.A.’ın alacağı parayı söyledik. Şükrü bize, ‘ben bu parayı vermem, gelsin kendi alsın’ dedi. Aramızda itiş kakış yaşandı. Ben sol çenesine bir yumruk vurdum. Arbede yaşandı. Bu arbede sırasında F.B. ve S.Y.’de kavgaya karıştı. Ben kolumun altına Şükrü’nün boynunu tutup sıkıştırmıştım. Böyle 5-10 saniye bu şekilde tutup direncini kırmak ve yere yatırmak istemiştim. Bu esnada Şükrü’nün soluğu kesilir gibi oldu, halsizleşti. Biz bayıldığını zannettik. Bu sırada M.Y. geldi. Cep telefonunu ve bilgisayarını açmaya çalıştı. Arada kontrol ettiğimizde nefes alıp verdiğini görüyorduk. Kimse öleceğini zannetmiyordu” diye olayı anlattı.

Kadriye’de buluştuklarını aktaran F.B., “M.A., bu çocuğun dolandırıcı olduğunu ve kolay yoldan para kazanma şeklinde insanları kandırdığını bize söyledi. Ben bu paraların Bitcoin sistemiyle internetten kazanıldığına şaşırdım ve inanamadım. Şükrü’nün dolandırıcı olduğunu düşündüm. M.A. bize ‘bu çocuğun parasını alırsak bunun gibilere müstahak olur’ diye söyledi. M.A. bize, ‘Çocuk beni tanıyor, siz arayın, bu işlerin nasıl olduğunu sorun ve yanınıza çağırın, siz sadece döveceksiniz, rahat olun. İşi ben bulduğum için paranın büyük kısmını ben alırım kalanı da siz alırsınız’ dedi. Bizde M.Y.’le kabul ettik” dedi.

Yaptıkları ilk görüşmenin ardından M.A.’nın sürekli olarak Serik’e gelmeye başladığını ve kendilerinin Şükrü Mert Ersoy’u aramaları için ikna etmeye çalıştığını belirten F.B., “Ben ‘kendi telefonumdan aramam’ dedim. M.A.’da ‘bende açık hat var. Sana bir kağıt vereyim, ne yazıyorsa onu söyle’ dedi ve telefonu bana verdi. Ben Şükrü’yü aradım, kendisine kağıtta yazdığı şekilde Seni Facebook’ta buldum. Bitcoin işini öğretirmisin, buluşalım’ dedim. Şükrü Mert Ersoy kabul etti ve yarın geleceğini söyledi. M.A.’da ‘tamam süper o zaman, bundan sonra her şey güzel olacak’ dedi” diye konuştu.

Sanık M.A.’da, M.Y.’yla aynı otelde çalıştıkları için tanıştıklarını ve Şükrü’den alacağı olduğunu söylediğini belirterek bitcoin sistemini anlattığını söyledi. M.A. mahkemedeki ifadesinde şunları anlattı;

“Benim olay tarihinde Şükrü’den 7 bin 500 – 8 bin dolar alacağım vardı. Bu sisteme girişte kişiler birbirine giriş yapabilmek için borç verirler. Bende bundan dolayı Şükrü’ye 7 bin 500 veya 8 bin dolar borç vermiştim. Şükrü’den alacağımı istemek için defalarca aramama rağmen telefonumu açmıyordu. Bu durumu M.Y.’e anlattım. Şükrü’den alacağım olduğunu ve borcunu ödemediğini söyledim. Kendisinden parayı tehditle alıp alamayacaklarını sordum. M.Y.’de ‘tamam hallederiz’ dedi. Bende hallederseniz paranın bir kısmı sizin, bir kısmı benim olacak’ dedim. ”

Mahkeme başkanının sorusu üzerine sanık M.A., “Ben diğer sanıklara ‘Şükrü’yü bayıltın veya dövün’ şeklinde bir telkinde bulunmadım. Sadece ‘Benim param var, alabilir misiniz’ dedim. M.Y.’de tehdit veya dövmek suretiyle parayı alabileceklerini söyledi” dedi.

Duruşmada diğer sanıklar S.Y. ve S.S.’ta olayın nasıl gerçekleştiğini anlattı.

Öldürülen Şükrü Mert Ersoy’ın annesi Sevgi Çınar, sanık M.A.’nın ismini çok defa oğlundan duyduğunu belirterek, “Şükrü’nün M.A.’ya bir borcu yoktu. Olay günü oğlum, ‘M.A.’la buluşacağım, bir iş var, iş alacağım. 1-2 saate kadar gelirim’ diyerek evden gitti. Sanıklardan şikayetçiyim” dedi. Duruşma eksiklerin giderilmesi için ileri bir tarihe ertelendi.

Duruşmanın ardından öldürülen Şükrü Mert Ersoy’un babası Turgut Ersoy, adaletin yerine gelmesini ve sanıklara en ağır cezanın verilmesini beklediğini ifade ederek, “Oğlumun hiç kimseyle bir kavgası, dövüşü, hiçbir şeyi yoktu. Küfür dahi bilmezdi. Biz 22 yaşına kadar o çocuğu kolay yetiştirmedik” dedi. Kendisinin bitcoinle ilgisi bilgisini olmadığını oğlunun son zamanlarda bu işi yaptığını duyduğunu belirten Turgut Ersoy, “Bu M.A.denilen kişi, oğlumun evinde yatıp kalkıyormuş, onun yemeğini yiyormuş. Hesabında para olup olmadığını biliyormuş. Bu işi planlayarak yapmıştır” dedi.

Turgut Ersoy ve Sevgi Çınar’ın avukatı Onur Bilge Özdemir’de olayın ‘canavarca hisle ve tasarlayarak kasten öldürme’ olduğunu belirterek, “Yaklaşık 10-15 dakika işkence yapılmış. Boğazını sıkıyorlar, ağzından kan geliyor. Üzerine oturma var, taşıma var. Maktulün cebindeki son 50 lirayı alarak esrar içen, bu denli umursamaz, bu denli gözü dönmüş, maktul ‘imdat’ diye bağırırken hala işkenceye devam eden 5 kişiden bahsediyoruz” dedi. Avukat Onur Bilge Özdemir, telefonda ne kadar bitcoin olduğu, ne kadarının alınıp alınmadığının belli olmadığını bunun yargılama sonucunda ortaya çıkacağını aktardı.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Bitcoin, davası, başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı