Haber Detayı
21 Temmuz 2018 - Cumartesi 10:26
 
Bıçaklı kavganın sanığına 15 yıl 5 ay hapis
Serik İlçesi'nde geçen Nisan ayında çıkan kavgada bıçaklanan ve götürüldüğü hastanede hayatını kaybeden 20 yaşındaki Burak Paşa’nın katil zanlısı 19 yaşındaki Hakan Uğur Gönül’e 15 yıl 5 ay hapis cezası verildi.
ASAYİŞ Haberi
Bıçaklı kavganın sanığına 15 yıl 5 ay hapis

 

Serik İlçesi'nde geçen Nisan ayında çıkan kavgada bıçaklanan ve götürüldüğü hastanede hayatını kaybeden 20 yaşındaki Burak Paşa’nın katil zanlısı 19 yaşındaki Hakan Uğur Gönül’e 15 yıl 5 ay hapis cezası verildi.

Serik Cumhuriyet Mahallesi'ndeki Toptancı Hali'nde 11 Nisan 2017 tarihinde saat 01.30 sıralarında meydana gelen olayda, 5 kişi arasında bilinmeyen nedenle tartışma başladı. Tartışmanın büyümesi sonrası çıkan kavgada vücuduna 3 bıçak darbesi alan Burak Paşa ağır yaralandı. Paşa, götürüldüğü Serik Devlet Hastanesi'nde müdahaleye rağmen öldü. Polis kavgaya karışan diğer 4 kişiyi gözaltına aldı. Şüphelilerden Burak Paşa'yı bıçaklayarak öldürdüğü belirlenen Hakan Uğur Gönül (20) tutuklandı.

Manavgat 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde Hakan Uğur Gönül'ün yargılandığı davanın karar duruşması yapıldı. Duruşmaya Antalya Cezaevi'nde bulunan sanık Hakan Uğur Gönül, duruşmaya SEGBİS üzerinden katıldı. Taraf avukatları ve yakınlarının da hazır bulunduğu duruşmada savcı esas hakkında görüşüne kısmen itiraz eden sanık avukatı Faik Çıtak, öldürülen Burak Paşa ile sanık Hakan Uğur Gönül’ün eskiden arkadaş olduklarını, olaydan önce Burak Paşa’nın sanığın eski kız arkadaşıyla arkadaşlık etmeye başlamasından sonra aralarında tartışma yaşandığını ama bu tartışmanın araya girenler tarafından büyümeden önlendiğini söyledi. 

Olay günü Burak Paşa ile birlikte müvekkili Hakan Uğur Günal’ın Belek’e uyuşturucu almaya gittiklerini dönüşte arabanın içinde yeniden tartışma çıktığını aktaran avukat Faik Çıtak, “Arabanın içinde yaşanan bu tartışma, Serik Hali’ne geldiklerinde yeniden çıkmış. Birbirlerine karşılıklı hakaret etmişler, bu sırada müvekkilim kendini savunmak amacıyla bıçak kullanmış. Burak Paşa’nın yaralandığını görünce de kendi arabasına alarak hastaneye götürmüş” dedi. Müvekkilinin öldürme kastı olmadığını söyleyen avukat Faik Çıtak, “Eğer bir kişiyi öldürmek isterseniz, yaralandıktan sonra onu arabanıza alıp hastaneye götürmezsiniz. Bu anlamda savcının esas hakkındaki görüşünde belirttiği kasten öldürme suçlamasına katılmıyoruz. Burada öldürme kastı yok, kastı aşan öldürme olabilir.” Diye konuştu. Müvekkilinin kendini savunmak zorunda kaldığını aktaran avukat Çıtak, “Hem ölen Burak Paşa, hemde müvekkilim arasında birbirlerini öldürecek derecede bir husumet yok. Bu nedenle müvekkilimin meşru müdafaadan beraatini talep ediyorum” dedi.

Duruşmada katılanların avukatı Murat Tombul ise suçun işleniş şekli ve suçta kullanılan araç dikkate alındığından sanığın öldürme kastıyla hareket ettiğini görüleceğini bu nedenle en ağır şekilde cezalandırılmasını talep etti.

Duruşmada son sözü sorulan sanık Hakan Uğur Gönül, “Çok pişmanın. Yemin ederim öldürme kastım yok. Takdir mahkemenindir. Pişmanım” dedi.

Duruşmaya verilen aranın ardından kararı açıklayana mahkeme heyeti, önce sanık Hakan Uğur Gönül’e Burak Paşa’yı öldürmekten müebbet hapis verdi. Ardından sanığın fiili haksız tahrik altında işlediği için cezasının 18 yıla düşüren mahkeme sanığın iyi halini de göz önünde bulundurarak cezasını 15 yıl hapis olarak tespit etti. Heyet, sanığa ayrıca 6136 sayılı yasak bıçak bulundurma ve taşıma suçundan 5 ay hapis cezası olmak üzere toplam 15 yıl 5 ay hapis cezasına karar verdi.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Bıçaklı, kavganın, sanığına, 15, yıl, 5, ay, hapis,
Yorumlar
Haber Yazılımı