Haber Detayı
23 Mayıs 2020 - Cumartesi 13:54 Bu haber 6248 kez okundu
 
Bayramda neler yemememiz gerekir?
Ramazan süresince şeker ve şekerli besin tüketiminin arttığını belirten İsmail KARATAŞ, 'Ramazan Bayramı'nda kişilerin beslenmelerine dikkat etmeleri gerekiyor' dedi.
YAŞAM Haberi
Bayramda neler yemememiz gerekir?

Ramazan Bayramı'nda kişilerin beslenmelerine dikkat etmeleri gerekiyor' diyen İsmail Karataş; "Bir ay boyunca farklı bir beslenme düzeninin yanı sıra iftar ve sahurdan oluşan az öğün sayısına alışmış metabolizma, bayramın gelmesiyle öğün sayısındaki artış ve fazla beslenme isteğiyle olumsuz etkilenebilir. 

Yüksek kalorili ve şeker içeriği yüksek besinlerin tüketiminin tansiyon, mide yanması, şişkinlik ve kalp-damar hastalıklarına sebep olabileceğine vurgu yapan Karataş, "Daha ilk günden önceki beslenme alışkanlığımıza geçerken dikkat etmeliyiz.  
Bu nedenle birkaç öneride bulunmak istersek; bayramın ilk günü kahvaltıyı sakın atlamayalım.  
Güne güzel sağlıklı bir kahvaltıyla başlayın Kişilerin ara öğünlerini, şekerlerini kontrol edecek şekilde meyve suyu, süt, badem ve meyve gibi karbonhidrat ve proteinli gıdalardan seçmeleri gerektiğinin altını çizen Karataş  "Hamur tatlıları, şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlıları tercih edin.  
Günde en az 2 litre su içmeyi ihmal etmeyin. Çay ve kahve tüketimine dikkat edin. Fazla kafein tüketmek özellikle sıcak günlerde yaşlı ve tansiyon hastaları için riskli olabilir.  
Yağda kızartmalardan, hamur işlerinden uzak kalmaya çalışın. Bayramda sevdiklerinizle sağlıklı ve mutlu sofralarınız olsun" ifadelerini kulandı. 

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Ömer KARÇA
Etiketler: Bayramda, neler, yemememiz, gerekir?,
Yorumlar
Haber Yazılımı